Quantcast
Channel: Милодан –Порекло
Viewing all 1355 articles
Browse latest View live

Порекло презимена, село Кукуловце (Лесковац)

$
0
0

Порекло становништва села Кукуловце, Град Лесковац – Јабланички округ. Према књизи Јована Јовановића „Лесковачко Поречје“.   Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Кукуловце, најмање село у Сушици, налази се осам километара југозападно од Лесковца, на обалама реке Сушице. Овде је река Сушица проширила своју раван па је село настало на задњој тераси и цело је у малој равници Сушице.

Име села.

Кукуловце је добило име по пољском цвећу кукулу, која у пролеће прекрије ливаде у атару овог села. Могуће је да је име села настало по имену пастира влашке народности Кукулу, који се овде први населио.

Воде.

Кукуловце је на обали реке Сушице. Поред реке постоји један извор, испод села. За домаће потребе свака кућа има свој бунар. Бунари су дубоки од 10 до 18 метара.

Постанак села и прошлост.

Кукуловца нема у средњовековним споменицима. Под Турицма је имало два господара: Јумера (Омера) и Дур-Бабу. Јумеров (Омеров) чардак налазио се у садашњем дворишту Благоја Николића. Пред крај турске власти село је имало седам кућа, од којих је шест чинило господарлук Јумеров а једна господарлук Дур-Бабе.

Хан је забележио село Кукуловце, али није навео његов број кућа док је после ослобођења од Турака село имало12 пореских глава.

Када је село ослобођено од Турака 1877. године госпдоар села Јумер (Омер) побегао је у Скопље, па се после рата јавио за накнаду, те је село плаћало аграрни дуг.

Земље и шуме.

Атар овог села обухвата простор од 335 хектара, од које површине обрадива земља захвата 208 хектара.

Земља носи ове називе: Росуљке, На Дуб, на Дур-Бабе, Влашки Прт, Преко Влашки Прт, Јечменке, До Тогачевачко, Петров Забел, Јанков Дуб и Под Рид.

Порекло становништва.

По попису становништва из 1959 године у овом селу су постојала 42 домаћинства са 396 становника.

У јесен 1960 године у Кукуловцу су живели ови родови:

-Маринковци су пореклом из Бунуше.

-Тасини-Ђокинци су староседеоци.

-Џојини су староседеоци.

-Прендини су досељени из Доњег Јајна.

-Ранђеловићи су досељеници али се на зна одакле.

-Николићи су досељеници али се не зна одакле.

-Мечкари су из Радоњице, досељени због добре паше.

-Брезовчани су досељени из Брезовице код Врања.

Занимање становништва.

Мештани овог села се баве земљорадњом. На њивама сеју све врсте жита. Винограде до пре неколико година нису имали. Од стоке су 1960 године имали: 600 оваца, крава 60, бивола 40, коња 10. Свака кућа гаји свиње за продају и 1-2 за домаће потребе. Пчеле имају три домаћинства, али у малом броју.

ИЗВОР: Према књизи Јована Јовановића „Лесковачко Поречје“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Кукуловце (Лесковац) appeared first on Порекло.


Порекло презимена, сели Шишинце (Лесковац)

$
0
0

Порекло становништва села Шишинце, Град Лесковац – Јабланички округ. Према књизи Јована Јовановића „Лесковачко Поречје“.   Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Шишинце се налази на око четири километра југозападно од Лесковца, у доњем делу сушичке области. Земљиште је благо нагнуто па се добија утисак готово водоравне равнице све до речног корита реке Сушице, са чије десне стране се дижу стрме косе некадашњег језерског дна.

Име села.

Име села је , по првој верзији, настало што су се на месту где је сада село стригале-шишале овце. По другој верзији Шишинце је постало трансформацијом старог села Сушице (Сушице – Сушинце – Шишинце). Не зна се која је верзија тачна али се у сваком случају ради о нагађањима.

Воде.

Шишинце је засељено поред реке Сушице, али нешто даље од њене леве обале. Осим тога, у атару овог села има и више извора: Церак или Големи Вир, Ајдучки Кладенац, Турска Чесма, Јазбине и Марково Било. У самом селу готово свака кућа има свој бунар одакле се служе водом за своје потребе.

Постанак села и прошлост.

Ако би усвојили верзију да је село Шишинце некадашње село Сушице, онда је ово село је старо. Постојало је још у првој половини XIV века као лено једног истакнутог војног заповедника цара Душана – Вратка (Влатка), оца књегиње Милице. Мисли се да је војвода Влатко после 1371. године управљао Дубочицом.

Хан је забележио село Шишинце али није навео колико има кућа 1958 године а после ослобођења од Турака је имало 42 пореске главе, док је према неким изворима село имало само 13 кућа.

Село Шишинце је пре ослобађања било мало господарско село, али је у њему било и слободних сељака, који су имали обевезе само према турској држави. Пред крај турске владавине село је било подељено на два господарлука. У једном делу је био читлук – сахбија непознатог имена. Он је у селу имао свој чардак. Други госпдар се звао Сабит. Обојица су живели у Лесковцу.

Одвојено од овога, као своје добро у  личној својини, имао је неки Ариф посед од 200 дулума на истоку села. Као радници – чифчије – момци на имању су двојица Шумачана – Анта и Милош. Ариф је Анти и Милошу плаћао у натури и новцу а сав плод је припадао њему.

Када је букнуо рат између Србије и Турске удецембру 1877. године шишински  читлу-сахибије су силом натерали своје потчињене сељаке да им у правцу Слишана возе покретну  имовину, жене и децу. Шишински бег је наредио да један мештанин својик колима и воловима вози у правцу Слишана три сандука у којима је било бегово благо. Слишане, село под Петровцем – Петровом Гором, било је на раскрсници путева Пусте Реке ка Јабланици и у правцу Малог Косова и Турци су се ту окупљали у циљу даљег организованог повлачења.

Као господарско село Шишинце је плаћало аграрни дуг. За накнаду се јавио и Ариф, тражећи од Анте и Милоша да му предају његово имање. Анта и Милош изјаве да имовина није Арифова. Дошло је до суда, па захваљујући лажном сведочењу, Ариф остане без имовине.

Земље и шуме.

Атар села Шишинаца има површину од 599 хектара од чега пада на обрадиву земљу 375, ливаде 51, пашњаке 67, шуме само 70 док је неплодно 27 хектара.

Земља носи ове називе: Чукар, Станојина Мртвица, Церак, Липак, Бели Брег, Црвени Брег, Трњанско Било, Синковачко Било, Распутине, Трајков Шумак, Црквиште, Колина Долина, Бегова Долина, Тасино Лозје, Њива на Цер, Динино Благуње, Говедарник, Кадријине Ливаде, Големе Ливаде, Мртвица, Голо Било, Јазбине, Црвени Пут и Динине Снопађе.

Порекло становништва.

Шишинце је 1959 године имало 95 домаћинстава са 560 становника. Ово становништво припада следећим родовима.

-Шуманчани, потомци Анте и Милоша, су пореклом из Шумана.

-Стојанкини су староседеоци.

-Тојћини су староседеоци.

-Стојановићи су староседеоци.

-Миленковићи су досељени из околине Врања.

-Стаменковићи-Трајкови-Калуша су староседеоци.

-Кошареви су из Доњех Јајна.

-Куштини су староседеоци.

-Турци не знају за своје порекло.

-Лазаревићи су староседеоци.

-Петковићи-Котлари су староседеоци.

-Ћозини-Костадиновићи су староседеоци.

-Петковићи-Милојкини су из Црвене Јабуке.

-Стојан Пешић је из околине Врања.

-Филиповићи су староседеоци.

-Кочићи су староседеоци.

-Митићи-Дизгинци су староседеоци.

-Табаци су староседеоци.

-Конини су староседеоци.

-Марковићи-Оранци су из Орана – Пуста Река.

-Петковићи-Врањанци су из Старе Брезовице.

-Станковићи су староседеоци.

-Брезовчани су из махале истог имена близу Кукуловца.

Занимање становништва.

Стари Шишинчани су се бавили претежно сточарством – гајили су овце и козе на паши и брсту а од крупне стоке биволе и говеда. Чували су много свиња. Земљорадња је долазила иза сточарства. Земља је овде опора, негде пепељаста, негде црвена, песковита или са крупнијим облуцима. Црница и хумус се јављају само на новим крчевинама. Плодне земље има у малим лукама у кориту реке Сушице.

Један мањи број Шишинчана ради у фабрикама у Лесковцу. Неки се баве стругањем дрва за огрев у чему имају конкуренцију у Албанацима и Мрштанцима, који раде на електрични циркулар.

У селу има седам занатских радњи: 4 зидара, тракторист, превозник и штрикер.

Село нема школу. Ђаци ицу у школу у Доњем Јајну. И поред близине Лесковца село делује суморно због трновитих ограда и старих кућа.

ИЗВОР: Према књизи Јована Јовановића „Лесковачко Поречје“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, сели Шишинце (Лесковац) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Доња Јајина (Лесковац)

$
0
0

Порекло становништва села Доња Јајина (по књизи Доње Јајно), Град Лесковац – Јабланички округ. Према књизи Јована Јовановића „Лесковачко Поречје“.   Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Доња Јајина се налази на око два километра јужно од Лесковца на такозваном „Горњем Путу“ који иде од Лесковца на југ за село Мирошевце. Својим већим делом село лежи на најнижој тераси језерског дна, другом делом у равни Ветернице а трећим на ивици Сушице на месту где она прелази у ветерничку равницу.

Тип села.

Куће овог села се налазе са обе стране поменутог пута све до корита реке Сушице. Уз овај пут село се протеже у дужини око два километра па одаје утисак друмског насеља.

Име села.

Постоје три варијанте постанка имена овог (и Горњег Јајина) села. Према првој легенди предео где је настало село био је пун бара са бистром водом. Оне су биле обрасле шеваром и другим барским биљкама и насељене многобројним врстама барских птица, које су се у шеваришту гнездиле, па је на свим странама било много птичјих јаја – па је по томе место добико име Јајно-Јајина. Према другој верзији село је добило име по дрвећу јови-јаји кога има доста на овом простору. По трећој легенди село ( и Доња и Горња) Јајина је названо по чувеном генералу Мехмеда II – Јаја паши чије је лено овај крај био у првом периоду турске власти.

Воде.

Поред села Доња Јајина тече река Ветерница, а на југу протиче Сушица, која се ту улива у Ветерницу. Може се рећи да се село налази између ових двеју река. На целој територији села су изданске воде близу тла, па свака кућа има бунар у свом дворишту из кога користе воду за своје потребе.

Постанак села и прошлост.

Село Доња Јајина се не помиње у српским средњовековним споменицима. Ако је тачна тврдња да је овај крај био лено Јаја-паше, онда је оно настало за време Турака, али не пре краја XV века. Локалитети Селиште говоре да је овде раније било и других насеља а можда и Доња Јајина које се из неких разлога преместило. Пред крај турске владавине ово село је било господарско, имало је три господара. Један се звао Асан, други Суља док се за трећег не зна како се звао. Сва тројица су живела у Лесковцу а у селу су имали своје чардаке. После ослобођења село је плаћало аграрни дуг.

Хан је забележио да је Доња Јајина 1858. године имала 10 кућа док је после ослобођења од Турака у селу било 38 пореских глава.

Земље и шуме.

Атар овог села обухвата простор од 690 хектара, од чага пада на обрадиву површину 532 хектара. Од њега само Стројковце има више обрадиве земље и то за 23 хектара. Доња Јајина нема шуму – то је једино село у Поречју без шуме.

Земљиште носи ове називе: Стара Река, Аниште, Шкретино, Церак, Мечкина Долина, Трнице, Пејино Браниште, Чардачиште, Асановица, Селиште, Големе Њиве, Кавгалије, Врцине Њиве, Дрчеваћко Поље, Сушичко Поље, Араповица, Црвени Брег, Мала Сушица, Горње Ливаде, Големе Ливаде и Кованлук.

Порекло становништва.

Према попису из 1959. године у Доњој Јајини је живело137 домаћинстава са 800 становника. Село је подељено у пет махала: Дрћевац, Доња Махала или Старо Село, Горња Махала или Кованлук, Божјаци и Сушица.

У овим махалама живе ови родови:

Махала Дрћевац:

-Сава Тричковић је староседелац.

-Алекса Цветановић је староседелац.

-Живојин Цветановић је староседелац.

-Благоје Цветановић је староседелац.

-Никола Димитријевић је староседелац.

-Ратко Здравковић је староседелац.

-Стојан Стојилковић је староседелац.

-Драгутин Крстић је староседелац.

-Цветковићи (Обрад и Тодор) су староседеоци.

-Милан Микић је староседелац.

-Глигорије Стефановић је староседелац.

Доња Махала – Старо Село:

-Јањићи су досељени из околине Битоља.

-Баба-Тачкини су староседеоци.

-Денчини су староседеоци.

-Ускови су староседеоци.

-Таћини су староседеоци.

-Баба-Васкини су староседеоци.

-Стајови су староседеоци.

-Чорбини (Дичкови) су староседеоци.

-Деда Ванкови су староседеоци.

-Наћини су староседеоци.

-Копчини су староседеоци.

-Дикитарци су староседеоци.

-Присјанци су из Доњег Присјана – Заплање.

-Добросав Стојановић је из Доњег Присјана.

Махала Божјаци:

-Младен Костић је староседелац.

-Петар Стефановић је староседелац.

-Живојин Стефановић је староседелац.

-Борко Стефановић је староседелац.

-Лазар Станковић је староседелац.

-Борко Станковић је староседелац.

-Јован Станковић је староседелац.

-Златко Цонић је староседелац.

-Живко Стефановић је староседелац.

-Војислав Стефановић је староседелац.

-Живојин Тонић је староседелац.

-Стојилковићи су староседеоци.

Горња Махала – Кованлук:

-Ерци су староседеоци.

-Савка Јовановић је из околине Врања.

-Недељковићи су из Буштрања код Врања.

-Јањићи су из околине Врања.

-Урош Ристић је из околине Врања.

-Борко Ивановић је из околине Врања.

-Душан Николић је из околине Врања.

-Илићи су из околине Врања.

-Михајловићи су из околине Врања.

-Алексићи су из околине Врања.

-Риста Стојиљковић је из околине Врања.

Сви досељеници из околине Врања зову се Врањанци. Почели су се досељавати 1904. године.

Махала Сушица.

У овој махали има шест кућа. Четири куће су „Пироћанци“ а две „Врањанци“.

-Пироћанци су, заправо, насељеници из села Вава у Лужници, четири километра од Бабушнице:

-Мирко Станковић.

-Живојин Станковић.

-Радисав Станковић.

-Илија (син Мирков) Станковић.

Занимање становника.

Главно занимање је земљорадња. Сеју све врсте жита. Чувају стоку, нарочито добре музне краве. Неки, поред крава чувају и овце. Бивола у селу има шест. Млеко продају у Лесковцу. Око 50 домаћинстава се бави ужарством. У фабрикама у Лесковцу ради око 50 радника из овог села. Неки од рода Пироћанаца се баве зидарством. Поред тога има и превозника, ковача, дрвостругача, грнчара, обућара, тракториста, поткивача, столара, опанчара, бојаџија и фарбара. Дакле, читава чаршија занатлија.

Село има четвороразредну основну шклу као истурено одељење основне школе „Светозар Марковић“ из Лесковца.

ИЗВОР: Према књизи Јована Јовановића „Лесковачко Поречје“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Доња Јајина (Лесковац) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Горња Јајина (Лесковац)

$
0
0

Порекло становништва села Горња Јајина (по књизи Горње Јајно), Град Лесковац – Јабланички округ. Према књизи Јована Јовановића „Лесковачко Поречје“.   Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Село Горња Јајина се налази на око четири километра јужно од Доње Јајине а на око шест километара од Лесковца, на левој обали Ветернице, између речног корита на истоку и брега на западу.

Тип села.

По своме положају, ово село спада у групу равничарских села Поречја а његов атар захвата део побрђа на западу од сеоских кућа.

Воде.

Са источне стране села тече река Ветерница. Других текућица нема. На граници са атаром Великог Трњана налази се веће удубљење пуно стајаће воде, које се зове Ботуњац. Вода лети испари па у удубљењу остане само мрка тиња окружена зукиним бокорима.

Пошто су  изданске воде близу површине земље услед притиска Ветернице, копање бунара не представља тешкоће, па свако домаћинство има свој бунар у дворишту за подмирење потреба домаћинстава.

Постанак села и прошлост.

Село Горња Јајина се не помиње у српским средњовековним документима па је вероватно, у време српске срењовековне државе, да није ни постојало, већ је настало за време Турака. Локалитет Чифлук, који се налази на северу села, говори да је на том месту постојао чифлук неког великог поседника земље у атару овог села. На том месту и сада има парчаади од ћерамиде. Ту је била и турска воденица, чији се канал и данас познаје.

Хан помиње Горњу Јајину и бележи да је 1858. године имало 16 кућа, док је тада Доња Јајина имала 10 кућа. Та чињеница поткрепљује казивање Горњојајинчана да је село Горња Јајина старије од Доње. Међутим, Милан Ђ. Милићевић је забележио да је Горња Јајина 1882. године имало 33 пореске главе а Доња Јајина 38. То значи да је, у то време, Доња Јајина била веће насеље.

Горња Јајина је била господарско село и као да је пред крај турске владавине било подељено између два господара, од којих се један звао Веза а други Ахмет. После ослобођења село је плаћало аграрни дуг.

Земље и шуме.

Атар овог села износи 381 хектар, од које површине је обрадива земље (њиве и баште) 210, ливаде 19, пашњаци 54 док је под шумом 55 хектара.

Земљиште носи ове називе: Гробиште, Језеро, Појиште, Прогон, Ливаде, Шавран, Селиште, Бресје, Росуље, Горње Ливаде, Доње Ливаде, Чивл'к, Петрова Долина, Високо Било-Каменица, Гола Чука, Досина, Аметово, Петрово, Прудине, Базиште и Тврдаче.

Порекло становништва.

Село Горња Јајина подељена је у две махале; Горњу – Шопци и Доњу Махалу. Према попису становништва из 1959. године уселу је био 98 домаћинстава са 603 становника.

У селу живе ови родови:

-Савинци су староседеоци.

-Јовановци-Павловићи су пореклом из села Врбовца.

-Недељковци-Шопци су из Паси Пољане код Ниша.

-Постоловци су староседеоци.

-Ђокинци су староседеоци.

-Анђини-Стојилкови су староседеоци.

-Маринковци-Лазини су староседеоци.

-Деда-Стојанови су староседеоци.

-Андреја Митић је из Магаша.

-Милошеви су из Великог Трњана.

-Веља Костић је из Гиљана.

-Ивкови су староседеоци.

-Филипови (Вилипови) су староседеоци.

-Петковци-Тиркини су из Великог Трњана.

-Ђорђевићи-Печенче су староседеоци.

-Антанасови су староседеоци.

-Ибре Ајвазовић је Ром, непознатог порекла.

Занимање становништва.

Главно занимање је замљорадња. Сеју све врсте жита. Саде дуван. Од стоке имају краве. У селу је 1960. године било 60 бивола. Чувају свиње и овце али мање него раније. У баштама саде поврће за своје потребе.

У селу има 29 фабричких радника и 28 помоћних грађевинских радника. Имају 21 регистрованих занатских радњи: 4 зидара, ковач, дрвостругар, два грнчара, обућар, тракторист, два вршача, три превозника, три пекача ракије, два млинара и једног опанчара.

Село је седиште месне канцеларије. Имају и задружну продавницу.

Имају четвороразредну основну школу као истурено одељење осмогодишње школе у Великом Трњану.

ИЗВОР: Према књизи Јована Јовановића „Лесковачко Поречје“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Горња Јајина (Лесковац) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Паликућа (Лесковац)

$
0
0

Порекло становништва села Паликућа, Град Лесковац – Јабланички округ. Према књизи Јована Јовановића „Лесковачко Поречје“.   Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Паликућа се налази на пола километра јужно од Горње Јајине, па је удаљена 7 километара од Лесковца. Село лежи на левој обали Ветернице на месту где се у њу улива Ботуња.

Име села.

Село је добило име по томе што је паљено, и то у два наврата.

Воде.

Главна текућица је Ветерница. Око ње се село заселило и то на простору између реке на истоку и брега, који се благо уздиже према западу. Кроз атар овог села протиче и речица Ботуња, која се у самом селу улива у Ветрерницу.

У селу свака кућа има бунар.

Постанак села и прошлост.

Паликуће нема у споменицима српске средњовековне државе, па вероватно у то време није ни постојало. Међутим, за ово село везана су два историјска догађаја, две битке које су се, у два века, код њега догодиле.

Прва се десила вероватно у току 1789. године, у доба такозване Кочине Крајине, када је Аустрија, ратујући усавезу са Русима против Турске, освојила од Турака целу северну Србију, до Алексинца. Тада су се у Поречју дигли Срби на оружје, верујућида је дошао крај турском царству. Поречке устанике повео је против Турака Пеша-Петар Прчић из Накривањског Чифлука. У почетку су устаници имали успеха, ослободили су Јабланицу и Пусту Реку и допрли све до Малог Косова. У напону устанка, Пеша Прчић, да би добио на устанку већи значај и психолошки деловао на народне масе, прогласио себе за цара. Како аустријске војска није напредовала даље на југ, на усамљеног Пешу навале Турци великим снагама, сатерају у његово Поречје и код села Паликуће потуку а село спале.

Друга битка код села Паликуће десила се негде у априлу 1807. године – у доба Првог устанка. Карађорђе је радио на подизању народа лесковачког краја на Турке, и из тог краја имао своје буљубаше (више официре) Николу Стрељу и Цветка Врановачког Бузгунџију. Док је Стреља ратовао у власотиначком крају, Цветко је дигао на оружје села у Јабланици. Пошто је спалио хан у селу Бошњаку, кренуо је са својом восјком у правцу Грделичке Клисуре. Није могао ићи преко Лесковца, у коме је било турске војске, већ је ударио преко Сушице на Поречје. Продирући кроз Поречје, он се сукобио са Турцима, најпре код села Паликуће и други код Вучја. Покушај затварања грделичке Клисуре није успео. Турци су устанак угушили. По неким записима, Цветко је погинуо код Паликуће док је село од стране Турака спаљено.

Хан помиње Паликућу и надоди да је 1858. годинаимала 25 кућа. После ослобођења од Турака село је имало 28 пореских глава.

Под Турцима Паликућа је било господарско село. Пред крај турске власти имало је два госпдоара, који су од Паликућана убирали параспур. После ослобођења од Турака Паликућа је плаћала аграрни дуг.

Земље и шуме.

Атар села Паликуће заузима простор на 385 хектара, од чега на оранице спада 221, ливаде 24, пашњаке 43 и шуме 52 хектара.

Земља носи ове називе: Везино, Селиште, Бука, Преко Ботуњу, Љиљак, Параспур, Грудаш, Луке, Поље, Турске Њиве, Јасен, На Баче, Наћине Луке, Записаница, Општинска Ливада, Цакине Ливаде док су шуме на местима: Дрењар, Осредак и Бела Земља а виногради на мести Китке.

Порекло становништва.

Код пописа становника 1959 године у Паликући је 57 домаћинстава са 334 становника.

У селу су ови родови:

-Мишакови су досељени из села Врбова.

-Марјанови су староседеоци.

-Стојкови су староседеоци.

-Паљкини (по Павлу – Павол – Паљка) су староседеоци.

-Петковци су из Масурице, зову их и Масурички Цигани.

-Дичкинци су староседеоци.

-Ђокинци су староседеоци.

-Алексинци су староседеоци.

-Мијајловци-Каскуљци су староседеоци.

-Врањанци су из Стрешака.

-Вукадин Стојановић је из Шишинаца.

-Цветковићи су из Срнећег Дола – Пољаница.

-Димитрије Николић је из Кукуловца.

-Станко Станковић је из Горњег Јајина.

-Пешинци су староседеоци.

Занимање становника.

Земљорадња је основно и главно занимање Паликућана. Сеју све врсте жита а имају и своје баште у којима гаје поврће за сопствене потребе. Чувају добре краве. Имају и биволе. Становници овог села радо справљају сир који је на лесковачкој пијаци веома цењен.

Имају мало оваца. Гаје и свиње. Прасад продају а за своје потребе тове једну до две свиње годишње.

ИЗВОР: Према књизи Јована Јовановића „Лесковачко Поречје“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Паликућа (Лесковац) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Радоњица (Лесковац)

$
0
0

Порекло становништва села Радоњица, Град Лесковац – Јабланички округ. Према књизи Јована Јовановића „Лесковачко Поречје“.   Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Радоњица је најчистије равничарско насеље у Поречју. Ово село је удаљено од Лесковца 13 километара, идући преко Стројковца. Кроз њега не протиче ниједна река, па је корито Ветернице удаљено од села и заобилази га са југоисточне стране на око километар удаљености. Речица Ботуња протиче кроз његов атар западно од села, али не протиче кроз села. У близини нема шума и око њега се налазе само њиве.

Име села.

Ово село је добило име по неком Радоњи, који се некада овде први населио.

Воде.

Кроз село, као што је речено, не протиче ни једна текућица. Међутим, изданске воде има у изобиљу и Радоњичани копају бунаре усвојим двориштиима из којих користе воду за своје потребе.

Постанак села и прошлост.

Радоњица спада међу најстарија села у Поречју. О њој се налази траг у повељи кнегиње Милице и синова јој Стефана И Вука из 1395. године, којом су Милица и њени синови дали руском манастиру Св. Пантелејмону у Светој Гори, између осталог, и село Вину „с метохом и с међама, и забелом и међа забелу тому до реке Сушице и до радонинске међе“. У та време се атар села Радоњице, баш као исада, протезао на северозападној страни дубоко у област Сушице, која је у оно време била сва под шумом.

Хан помиње Радоњицу и бележи да је 1858. године имала 30 кућа. После ослобођења од Турака она је имала 69 пореских глава.

Радоњица је под Турцима била подвлашћено село и имала пред пад турске власти седам господара. Вероватно је плодна земља у атару овог села намамила Турке, нарочито мухаџире, да намећу његовим становницима за „заштитнике“ Радоњица је имала више параспура. Тако је постојао параспур Ћосиног рода, Дунијског рода, Јованов параспур. Неки од Радоњичких господара били су рђави и према раји свирепи, па су их чак и турске власти због тога кажњавале.

Будући господарско село, Радоњица је плаћала аграрни дуг – али у овом селу је било мештана који нису могли да измирују своје обавезе па је дуг наплаћиван принудним путем продајом целокупне имовине аграрног дужника.

Земље и шуме.

Атар села Радоњице има ухупно 634 хектара земље. Од ове површине на обрадиву површину спада 359, под шумом је 170 а под ливадама 45 хектара.

Земља носи ове називе: Јабуке, Жељкарица, Базови, Средпоље, Трлине, Куде Гробље, Горње Гарине, Доње Гарине, Селиште, Баре, Кућиште, Пегавац, Караманац, Мала Ботуња, Лиша,Шипковица, Кас'мово, Орлов Брест, Благуње, Црквиште-Росуља, Бунариште, Спасино Кућиште, Церак, Крушкар, Шаварика, Лозјачка Долина, Запис-Долина, Јазбине, Ројенице, Веверице, Јазерина, Кућетине, Пшеничиште, Овсиште, Садиков Јендек-Шеварке и На Дуње.

Порекло становништва.

Радоњица је подељена на пет махала према родовима који у њима живе: Ћосинска, Мишинска, Дуниска, Крстинска и Бојковска.

Према попису становника из 1959. године уселу је било130 домаћинстава са 880 становника. Ова домаћинства су припадала следећим родовима.

Староседеоци:

-Ћосинци, Бојкови, Здравковци, Мишинци, Дуници („Бија Дунија“), Николашинци, Стојанкинци, Перкинци, Дачинци, Крстинци, Ђоринци, Ракини, Џанини, Ристини и Велинци.

-Буштранци су досељени из Буштрања – Врање.

-Стојан Ранђеловић је из Гара – Власотинце.

Занимање становништва.

Радоњићки су земљорадници. Сеју све врсте жита а највише пшеницу и кукуруз. Сточарство је стајско. Свака кућа има по две краве. Волове не ћувају. Неки имају још биволе. Некада су гајили много а сада знатно мање оваца. Свиња има у селу око 400. Не тове за пијацу, само за локалну продају, изузев прасади. Иако имају добру земљу, у просеку по два хектара по домаћинству, нису у могућности да се прехране. Због тога траже зараду на другој страни. У фабрикама има око130 радника, углавном уВучју, мање у Лесковцу. Баве се и сезонским пословима: цигларе, иду у пинтере и сл. Међу Радоњичанима има по један абаџија, кожар, столар и пинтер (бачвар).

У селу нема нема запуштене земље. Све је обрађено.

ИЗВОР: Према књизи Јована Јовановића „Лесковачко Поречје“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Радоњица (Лесковац) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Бунушки Чифлук (Лесковац)

$
0
0

Порекло становништва села Бунушки Чифлук, Град Лесковац – Јабланички округ. Према књизи Јована Јовановића „Лесковачко Поречје“.   Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Бунушки Чифлук се налази на месту на коме се спајају путеви који из Лесковца воде ка Мирошевцу и Барју, и то  један преко обе Јајине а други преко Вучја и Жабљана, на левој обали реке Ветернице. И ово село је равничарско, као и суседна села Радоњица на северу и Тодоровце на југу. Од Лесковца је удаљено око 16 километара идући преко Јајина док је од Вучја удаљено око три километра.

Име села.

У старој српској средњовековној држави Бунушки Чифлук није постојао. Ни под Турцима он није био село, већ велико имање неког Турчина, који је на њему имао своје момке- раднике. Имање је улазило усастав села Бунуше, па је због тога названо Бунушки Чифлук.

Воде.

Главна текућица која пролази поред овог села је река Ветерница. Терен на коме се село налази је низак и изданске воде су блиске, што омогућава копање бунара, које има свака кућа.

Постанак села и прошлост.

У Бунушком Чифлуку су пронађени стари трагови неког насеља, изгледа из доба Римљана. Из земље су вађене цигле великих размера а нађен је и једна земљани суд пун сребрног новца. Тврди се да новац потиче из 80. године пре нове ере.

Хан не помиње Бунушли Чифлук као село, већ као Бунушу. То указује да је под Турцима и непосредно по њиховом одласку, Бунушки Чуфлук био, као велики посед, дакле чифлук. Вероватно је пред крај турске власти био у власништву Исат-бега (Исмет-бега?), последњег господара Бунуше, који је имао свој чардак-кућу у Горњој Бунуши. Двориште Бегове куће било је ограђено зидом са торњем на горњем делу.

Исат-бег није становао у Бунуши већ у Барју, где се налазио харем. Пореклом је био Арбанас. У Бунуши, у његовој кући, живело је двадесетак наоружаних Арбанаса-који су се старали за бегову безбедност и безбедност његове имовине.

На југу села Бунушкох Чифлука, на путу са Тодоровце, постојао је турски хан на месту званом Бегова Крушка. Госпдоар Чифлука је на њему населио као свог радника Коцу из Масурице, родоначелника данашњег рода Дачини. Било је и других радника- момака. Од тих радника на чифлуку, после одласка Турака, формирано је насеље Бунушки Чифлук, који се, временом, оформио у село.

Пред крај турске владавине, на купљеном имању од Исат-бега, подигнута је нова црква 1869. године, освећена од владике Нишког Калиника 3. новембра исте године. Ускоро, у порти ове цркве, основана је прва основна школа овога краја, која је била манастирског типа. После ослобођења од Турака, 1882. године ова основна школа је претворена у основну школу световног типа. То је била прва оваква школа у Поречју. Прва генерација ученика бројала је 120 дечака. Први учитељ био је Аћим Чавдаревић пореклом из околине Куманова.

Будући да се налази на раскрсници путева, након ослобођења од Турака, Бунушки Чифлук је постао је управни, школски и верски центар Поречја, па су се људи почели насељавати. У селу су подигнуте кафане и друге радње.

Земље и шуме.

Катастарски Бунушки Чифлук се ни данас не сматра издвојеним селом које има катастарску општину. У том погледу оно припада селу Бунуше (Горње и Доње) као један регион или атар који има укупно 906 хектара земље од чега на њиве и баште спада 501, ливаде 39 док је под шумом 218 хектара.

Земља Бунушког Чифлука носи ове називе: Ракино Трње, Параспур, Шаварике, Суво Дрво, Селиште, Вецкине Ливаде, Букуровица, Станкова Долина, Падина, Козарник, Бачевиште, Прогон, Липовац, Дуланов Гроб, Жежнице, Брестар, Сушице, Менџике и Дркулке.

Порекло становништва.

Према попису становништва из 1959. године, рачунајући обе Бунуше и Бунушки Чифлук, било је 163 домаћинстав са 1158 становника. Накнадним истраживањем 1960. године, у селу Бунушки Чифлук било је 40 домаћинстава са 240 становника.

Забележени су ови родови:

-Дачини су пореклом из Масурице.

-Петковићи-Шупељкари су из Стројковца.

-Стојковићи-Коцићи-Фајдићи су из Рашиног Лаза.

-Живковићи су из Жабљана.

-Јовићи су из Радоњице.

-Миткини су из Жабљана.

-Врачарови су из Горње Бунуше.

-Ћосини су из Горње Бунуше.

-Костићи су из Горње Бунуше.

-Качарови су из Горње Бунуше.

-Горчивкини су непознатог порекла.

Иза Другог светског рата, када је изгубио статус административног центра, ово село се и даље развија, благодарећи приливу многобројних насељеника из удаљенијих планинских села Ветерничке Клисуре, као што су Гагинце, Мелово, Барје, затим из самог Поречја: Тодоровца и, нарочито, Горње и Доње Бунуше.

Занимање становништва.

Главно занимање је земљорадња. Сеју сва жита. Сточарство је стајско. Свака кућа се труди да има макар две краве. Досељеници немају стоке, јер немају ни земље у довољној мери. Неколико домаћинстава чува од 6 до 15 оваца.

У овом селу свака кућа у просеку има радника запоселног у индустрији, углавном, у Вучју и Лесковцу.

У селу постоји земљорадничка задруга са задружним домом који је почеода се зида 1947. године. Задруга има свој млин и продавницу мешовите робе.

У просветном смислу село Бунушки Чифлук је остао важан центар у Поречју. Има осморазредну основну школу.

ИЗВОР: Према књизи Јована Јовановића „Лесковачко Поречје“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Бунушки Чифлук (Лесковац) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Бунуша Горња и Доња (Лесковац)

$
0
0

Порекло становништва села Бунуша (Горња и Доња), Град Лесковац – Јабланички округ. Према књизи Јована Јовановића „Лесковачко Поречје“.   Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Село Бунуша се налази на источним падинама побрђа, које чине западни оквир равни реке Ветернице на даљини око 17 километара од Лесковца и на километар западно од Бунушког Чифлука. Језерске наслаге и хумус који чине повшину брежуљака су дебели и плодни, па се земљиште може користити са пољопривредне културе.

Име села.

Не зна се како је настало име овог села, али се нагађа да је неки пастир Влах, потомак поромањеног становништва, по имену Бун, својим именом дао име овом насељу – Бун-Бунуша.

Воде.

Бунуша нема текућице. Ветерница је удаљена преко километар а речица Ботуња је ближа, али она лети пресушује. У атару овог села још два водотока; Брза Вода, је заправо јарак у који сливају воде са бунушких поља и речица Липовац, чије вода не иде у правцу села већ се улива у Сушицу. Бунушани су своје потребе за водом решили копањем бунара.

Постанак села и прошлост.

Српски средњовековни извори не помињу село Бунушу, па постојећа вероватноћа да се ово село заселило касније, али ипак у доба срске средњовековне државе. Хан помиње Бунушу и наводи да је она 1858. годинеимала 40 кућа. Бунуша је после ослобођења од Турака имало 117 пореских глава и спадало међу највећа села у Поречју.

И Бунуша је з авреме Турака била подвлашћено село а његов господар био је моћни Арбанас из Барја Исат (Исмет), који је имао титулу бега, па се звао Исат-бег.

После ослобођења од Турака, Бунуша је, каогосподарски село, плаћала аграрни дуг. Имање неколицине инсолвентних дужника овог села је свој дуг изммиривала продајом земље на лицитиацији а као купац се често појављивао свештеник из Бунушког Чифлука, поп Гавра, па је тако, купујући имања презадужених мештана, створио велики посед од око 300-400 дулума.

Земље и шуме.

Земљиште овог атара описано је код описа села Бунушког Чифлука, јер се замља ових села води код Геодетске управе у Лесковцу као једна катастарска општина, мада су села међусобно одвојена.

Порекло становништва.

Село Бунуша је састављено од два дела – Горње и Доње Бунуше. Од 1930. године ова сва села су оформљена као две засебне сеоске зајднице. Међутим, атар им је остао заједнички. Код пописа становништва 1959. године се не појављују као засебне насеобине Бунушки Чифлук, нити Горња и Доња Бунуша, већ као једно насеље, као што је катастарска општина – и то Бунуша.

Код истраживања родова, ишло се засебно по сеоским насељима, како Бунушки Чифлук тако Горњу и Доњу Бунушу.

Тако у Горњој Бунуши живе ови родови:

Староседеоци:

-Бандини, Пешини, Мачкини, Андрејевци-Чворци, Багателци, Ранџини, Јањини-Златанци, Здравковци, Врачарови-Врачарци, Јузунци, Цакини-Степановци, Митановци, Клаткини, Чворови, Миленкови, Ћосини, Благојеви, Црнкини, Ванчини, Миличајкини, Митрови, Јовкини, Крстини, Стајкови, Станкови и Сугарчови.

-Кованцици су из Цекавице.

-Стулчини су из Тулова.

-Качарови су из околине Крушевца.

У Доњој Бунуши живе ови родови:

Староседеоци:

-Митровићи, Спасићи, Тодоровићи, Илићи-Стевановићи, Ђокићи-Милошеви, Вељковићи, Тончићи, Петровићи, Димитрије-Мичко Андрејевић, Јовићи, Кравајчини и Павловићи.

-Милосављевићи су из Големог Села – Пољница.

-Стевановићи-Качарови су из Крушевиице – Пољаница.

-Станоје Јовановић-Арнауче је из Горине.

Занимање становника.

Главно занимање је земљорадња. Сеју све врсте жита. Конопљу врло мало. Сточарство је стајско. Свака кућа има по две краве за вучу и млеко. Пашићне свиње за пордају а утовљене кориисте за своје потребе. Оваца је мало. Раније је било много оваца и коза.

Раде у фабрици у Вучју. Куће које имају раднике у фабрици су у бољем материјалном положају и поред тога што имају мање земље.

ИЗВОР: Према књизи Јована Јовановића „Лесковачко Поречје“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Бунуша Горња и Доња (Лесковац) appeared first on Порекло.


Порекло презимена, село Пертате (Лебане)

$
0
0

Порекло становништва села Пертате, општина Лебане – Јабланички округ. Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“.   Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Пертате се налази негде у средини Доње Јабланице; око 11 километара западно од Лесковца и исто толико источно од Лебана. Подигнуто је на левој обали реке Јабланице, тачније између савременог пута Лесковац – Лебане и реке Јабланице.

Тип села.

Економски разлози су диктирали тип овога села. Оно је збијено, готово гомиласто, село, као и сва остала села која економишу са плодном земљом, или она која услед топографских услова не могу физички да се шире и гранају.

Име села.

Ни једно село Доње Јабланице, штавише и далеко од ширег региона Котлине, нема такво, готово енигматично име. Шта значеи Пертате? Чија је то реч? У коме периоду дуге историје је настала. Који је народ крстио ово село тим именом? Легенде нема. Наука нема одговор. Не зна се одакле потиче назив овог села.

Воде.

Река Јабланица опасује село са југоисточне стране. Осим Јабланице постоји поток Вучкова Долина и Арнаутка између Пертата и Бошњана. На овом потоку постоји истоимени мост. У атару овог села постоје два кладенца; Овчарски Кладенац и Бук. Бунааре има свакакућа. Дубина им је од 5 до 15 метара. Око 50% домаћинстава се служи хидрофором.

Земље и шуме.

Атар села Пертате се простире на 1442 хектара. После бошњачког, то је најпространији атар свих села Доње Јабланице. Од ове површине под њивама и баштама је 928 хектара.

Земља носи ове називе: Јаруге, Горње Поље, Средње Поље, Доње Поље, Ридар, Куса Падина, Старо Лојзе, Китице, Чука, Благуње, Језерке-Језеро, Копак, Трошевине, Делови, Мала Рија, Пруд, Селиште и Црквиште*.

*По предању овде је била црква посвећена Св. Јовану. Пошто је неко „опоганио“, преселила се под Бабичку Гору, садашњи манастир св. Јован Јањушки. Место је култно. На њему је бунар са бетонским сантрачем, из новијег времена. Некадашња црквена порта је делом под травом а делом под ситним брестови шибљем и трњацима. Овде су били велики брестови пре 3-4 деценије, па посечени и греде употребљене за поправки кровне конструкције у Пертату.

Црквиште је култно место. Посећују га болесни и остављају белеге на гране једног закржљалог брестића на месту где је некада грађевина чији су темељи затрпани. Прича се да су многи након доласка овде оздравили.

Локалитет Старо Село се налази на десној обали Јабланице, јужно од данашњег села. По легенди, ту је најпре било Пертате. Док је село било овде, умро је неки Пертаћанин. Умрлог је требало укопати на гробљу, на другој страни Јабланице. Река је била страховито надошла и код спровода захватила ковчег и однела га на својим таласима. Тада су Пертаћани решили да село преместе на данашње место.

Постанак села и прошлост.

Пертате је старо српско село. Врло је могуће да је постојало и пре доласка Словена, можда и на десној обали Јабланице. У том селу су свакако живели Ромејци. Етнички су могли бити поромањени Дарданици или можда настањени ислужени војници римских легија ко зна каквог етичког порекла. Свакако су говорили латински. Доласком Словена они су отерани. Пертате помињу турски извори из 1516. године. Професор др Милан Васић, у свом врло документованом раду – Лесковац у XVI вијеку наводи: „Од села у Дубочици исламизацијом је било најјаче захваћено село Пертате. Било је то велико село. Према попису из 1516. године, оно је имало 135 кућа хришћана, 25 хришћана уписаних као мусерред, 15 хришћанских удовица и 19 кућа муслимана. Даљом исламизацијом смањио се број хришћана а повећао број муслимана у овом селу. У вријеме пописа, око 1570. године, село Пертате имало је 75 кућа хришћана, 4 лица уписана као мусерред, док је број муслиманских кућа повећан од ранијих 19 на 65 у овој години.

Под Турцима је Пертате било тимарско село и мењало је своје тимарнике. Један од тимарника пертатских затражио је од султана да му изда ферман на основу кога он могао да убира десетак и од јањушког манастира Св. Јован, јер се, према тадашњим схватањима, црква Св. Јован у Пертату „преселила“ код села Јањуше, чимеје пертатски бег изгубио право на десетак од „пресељеног“ манастира. Бег је добио дозволу од султана, па је овај убирао десетак од манастирских добара.

Према казивању мештана у селу Пертату су биле три господарске куле. Једна је била Али-бегова и у њој је овај Турчин, можда потомак једног од помуслимањених хришћана из XVII века, живео са својом породицом. Да ли је он био госпдоар села није познато, као што није познато чије су биле две преостале куле.

Порекло становништва.

Пертате позадњем попису из 1981. године имало је 334 домаћинста и 1540 становника. Становништво овог села чинеови родови:

Староседеоци:

-Мечкарови, Цојини, Герзини, Зарбатовци, Глигорови, Младеновићи-Ђорђевићи, Ђорђичкини (Ђорђевићи, Ђокићи).

На плацу Цоциних је један од  двојице госпдоара Пертата имао своју кулу, где су се скупљали Турци на теферич.

Непознатог порекла:

-Петричкови-Петковићи, Цоцини (Здравковићи), Коцкини-Стојиљковићи, Мрацкини (Миленковићи), Ђејини (Станковићи), Ђорини (Стојилковићи), Цветанчини, Стаменчини (Здравковићи, Стаменковићи), Грујини (Ђокићи), Бригадини-Пешићи,Тутунчини (Станковићи), Шателини (Миљковићи), Гаћини (Павловићи)*, Дачини (Денчићи)**, Бралини (Денчићи)**, Јованковићи (Стаменковићи), Квачкини (Петковићи), Павловци (Гаћини, Томини, Деда-Крстини, Меанџици, Петкови, Мижици), Жабини (Марковићи) и Маркови.

*Из овог рода је владика врањски Доментијан.

**У међусобном су сродству.

Занимање становништва.

Пертаћани су пре свега земљорадници. Сеју пшеницу и кукуруз наизменично. Повртарство је важна грана њихове пољопривреде.

Од стачарства гаје млечне краве. Као и код свих радних домаћинстава, у просеку по две. Овчарство се изгубило. Бивола је нестало пре двадесетак година. Свињогојство је као у целој Области.

Пољопривреда је механизована.

ИЗВОР: Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Пертате (Лебане) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, насеље Вучје (Лесковац)

$
0
0

Порекло становништва насеља Вучје, Град Лесковац – Јабланички округ. Према књизи Јована Јовановића „Лесковачко Поречје“.   Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај насеља.

Вучје се налази на око 17 километара јужно од Лесковца на обалама Вучанке и Бачинског Потока, и то на месту где се Вучанка ослобађа планинског теснаца и улази у поље где се у њу улива Бачински Поток падајући са Ките.

Највећи број кућа старог Вучја је подигнут на завршним повијарцима Кукавице а мањи број на речном наносу Вучанке. Ново Вучје подигнуто је тако једним делом у равници и то у правцу Лесковца и Жабљана, а другим делом, који се протеже управцу Брзе, на благо нагнутом земљишту, где планина прелази у равницу.

У састав Вучја улазе и његова три засеока: Збежиште, Шутилица и Рашин Лаз*. То су чисто планинска насеља са надморском висином од 600 до 90 метара.

*Рашин Лаз се не помиње у тексту Вучја, већ као засебно село у кизи „Лесковачко Поречје“.

Име насеља.

Према повељи кнегиње Милице и њених синова Стефана и Вука из 1395. године, у то време, а и раније у доба кнеза Лазара, село Вучје се звало Бучје. Овакво име село је могло добити по томе што је настало у крају, у коме је било много букове шуме. Али, назив Бучје је могло добити име и по буци (бука), који је брза Вучанска стварала силазећи из планина – којом приликом је много бучала.

Током времена, име Бучје претворило се у Вучје – наводно по вуковима (курјацима), којих је овде било много.

Воде.

Главна текућица која пролази кроз Вучје зове се Вучанка која настаје спајањем Големе и Мале Реке на Јасичком Равништу. Испод села Збежишта и Дубраве, корито Вучанке добија кањонски облик, нарочито испод Соколице. На почетку кањона начињена је мала брана и вода Вучанке ухваћена у канал издубљен у камену испод Скобаљићевог Града. Канал је дуг неколико стотина метара и на његовом крају, код прве карауле, вода улази у металну цев дужине 150 метара, која воду доводи до лопатица агрегата хидроцентрале саграђене на дну речног корита. То је хидроцентрала на Вучанки, саграђена 1903. године и једна је од првих у Србији. Низводно од хидроцентрале, изнад цркве Св. Јована, ухваћена је у још један канал на коме су подигнте многе воденице Вучанаца све до села Вучја. После Другог светског рата ток Вучанке је регулисан, у циљу смањења брзине воде, са бранама од камена од којих је ток реке добио каскадни облик. Вучанка  прима своје притоке Бачинац (Бачински Поток), Коштан.

Осим наведених текућица кроз атар села Вучје тече и Врбак, који скупља воду што се слива из Рашиног Лаза.

У Вучју има и извора на ливади Црна Бара и Ћирински Кладенац.

Вучанци копају бунаре. Скоро свака кућа има свој бунар са питком и здравом водом.

Постанак и прошлост насеља.

Вучје има богату прошлост, још од млађег каменог доба. На локалитету Панђура у атару села Збежишта, у близини Скобаљићевог Града, нађени су остаци неолита. Такође су на локалитетету-брду Коприве близу Дев-казана су нађени и остаци римске епохе.

Словенска племена су у целом Поречју, па и у самом Вучју, су порушила све утврде и протерали староседеоце. Постојећа „шумска мора“ су искрчили, тако да је никло словенско српско село Бучје-Вучје.

По српским историјским изворима село је постојало у доба кнеза Лазара и било његово лено, кога је кнез Лазар даривао заједно са црквом руском манастиру Св. Пантелејмону у Светој Гори. У сваком случају Бучје постојало у XIV веку и имало је своју цркву посвећену мајци божјој.

Када је Поречје удругој половини XII века ушло у састав Србије Стефана Немање на његовој територији су морали бити изграђени жупски – управни градови и градови крајишници. То јеморао учинити и властелин Вучја. Ко је био властелин овог насеља није познато. Једно време је град изнад Вучја био под команддом Николе Скобаљића – српски војни командант у периоду гашења српске деспотовине. Легенда о Николи Скобаљићу постоји и у Врањској Котлини и прешевском крају.

Под Турцима је Вучје, као и сва села Поречја, најпре је улазило у спахилук тимариота а пред крај турске власти почитлучено. У њему је Исмајил-паша имао своју кулу и чардаке, а имао је и воденицу. И конак и воденица су, пред ослобођење, били власништво Дилавер-бега, сина Исмаил-пашиног, који је са својим харемом живео у Врању. За њега народ прича да је лепо поступао са њима, путовао је много по свету. образовао се,  па се срамио чинити што не ваља.

Вучје је, за време турске владавине, везано за два историјска догађаја. У доба Првог устанка, 1807. године, до њега је дошао Карађорђев буљубаша Цветко Врановачки са својим устаницима из средње Јабланице у намери да се пребаци у Грделичку Клисуру, тамо споји са Илијом Стрељом, па да заједничким снагама затворе путеве турској војсци са југа у правцу побуњене Србије. Цветко је у Вучју имао са Турцима бој (Паликућа), само се не зна да ли се то десило у одласку или повратку. Други, важнији догађај, у борби за ослобођење Србије десио се у децембру 1877 године, по избијању српско-турског рата. Док  је српска војска опседала Ниш, врховна команда је послала преко границе известан број младих и храбрих подофицира и официра да дижу устанак. Тако је у Пољаницу стигао потпоручник Степа Степановић, касније прослављени српски војсковођа а у Поречје Влајко-Владимир Стојановић, наредник, који је скупио 212 устаника. Дошло је до битке са Арбанасима у Вучју код Дилавер-бегове куле – у којој су Срби однели победу али је Влајко смртно рањен и ускоро подлегао ранама.

Земље и шуме.

 Вучје има највећи атар у Поречју и он се простире да 3773 хектара. На оранице спада свега 411 хектара, што је мање од једне деветине упупне површине. Све богатство овог села лежало је у шуми и планини. Под шумом је простор од 3 197 хектара, воћњацима 29 док винограда има само на 10 хектара.

Земља у атару овог села носи следеће називе: Њиве: Кокошињак, Цревни Брег, Дугачки Рид, Терзиско Ливаче, Лимчиште, Свакарник, Цолкина Бара, Горуње, Мариче, Јасен, Кодаловица, Сланиште, Јар, Тршевине, Церовица, Цолкина Крушка, Селиште, Лул, Конопљиште, Језерине и Глемо Дрво. Ливаде: Црна Бара и Белопоточко. Забрани: Жабљански Камен, Лазине, Деда-Станков Забел, Самарић, Код Кулу, Арничке, Репиште, Ристин Забел, Јаворине, Тршевине, Клатени Камен, Кокошињак, Трлиште, Бачевине, Огледало, Кршене Буке, Јазбине, Дубрава, Соколица и Рамни Каман – Мали и Големи.

Порекло становништва.

Вучје је подељено на десет махала: Дининска, Туловска, Ђорђијанска, Ковачови, Павловска или Матинска, Уз Бачинац, Крстинска, Данушкина, Ћиринска и Колонија.

Према попису становништва из 1959 године Вучје јеимало 401 домаћинство са 1943 становника.

У Вучју су 1961 године живели ови родови:

Староседеоци:

-Толинци, Муњини, Деда-Станкови, Тошинчики, Бачинци, Вујинчики, Миткини-Чунгурџици, Филипови, Анђелкови, Ђуркини, Станојлини, Колини, Цолкини, Ковачови, Пејковчики, Митрови, Шешини (Пешиног Илија) и Ћиринци, Генини, Весини, Терзици, Моркини, Ванцини,Ђорини, Конини, Шишкови, Горчини, Сикини, Ристини-од Терзици, Денушкини, Мичкинци, Ицини, Ћиринци, Петровчики, Вукадин Илић, Бранислав Станковић.

-Диници су досељени из Островице – Пољаница.

-Радисав Крстић је досељен из Мачкатице.

-Матинчики-Цветановци су из Македоније – Скопско.

-Туловчики су досељени из Тулова.

-Кованџици су пореклом из Масурице.

-Шумарови су из Пољанице.

-Јанаћковчики су из Великог Војловца.

-Миленковчики у из Великог Војловца.

-Павловчики су из околине Тетова.

-Маријанчики су пореклом из околине Тетова.

-Станишљови су из околине Тетова.

-Великинци су из околине Тетова.

-Славкови су из околине Тетова.

-Мијајлови су пореклом из Македоније.

-Мијалкови су из Накривња.

-Степановци су са Косова.

-Васиљко Јовановић је из Тумбе.

-Драгурин Ђокић-Цареви су из Великог Трњана.

Новији досељеници, нарочито они из Колоније, нису узети у обзир а о родовима из заселака Збежишта, Шутулице и Рашиног Лаза биће речи накнадно.

Привреда Вучја.

Са становишта привреде Вучје се јако разликује од осталих насеља у Поречју. У Вучју су, за српске прилике, је створена крупна индустријска производња чији се производи пласирају широм Југославије, Европе и САД. И поред тога, Вучјанци нису окренули леђа старо сељачкој (пољо)привреди.

Земљорадња и сточарство.

На свако домаћинстов Вучја спада нешто више од једног хектара обрадиве земље. На тој земљу Вучјанци сеју пшеницу, кукуруз, саде кромпир. Сеју и пасуљ као подкултуру. Имају и баште са поврћем за сопствене потребе.

Сточарство име је стајско.Чувају само краве, у просеку, по две по домаћинству. Оваца има мало.Свиња има више и пуштају их по планини.

Воћарство је слабо, превасходно због климатских неприлика.

Огроман простор атара овог села је под шумом па су се Вучјанци бавили прерадом и извозом дрвета, правили су алатке за пољопривреду и саобраћај а највише су се одликовали у изради вила и лопата, дрвених столица по чему су и данас познати. Планина и шума им је омогућавала чување ситне и крупне стоке, нарочито оваца и коза на брсти и свиња на жиру.

Воденичарство и ваљавичарство.

Вучјанци имају услове за развој воденичарства захваљујући механичкој знази реке Вучанке, на којој су изграђене многе воденице по којима су чувени у читавој Котлини, па чак и данас када се граде млинови на електрични погон, у Вучју су у употреби ове воденице: Матинска, Пашина-Бачинска, Ђурђијанска, Шишкова-Аџиска, У Крушке, Стара Воденица – Мијајлова, Нова Воденица – Конинска, Дининска-Ранђелова, Маринкова, Дине ковача, Мичинска-Мендина, Над Дробље-Суводол (Туловска).

Вучанци су познати и као ваљавичари. Некада је овај занат био доста цењен, јер је израда сукна без њега не може замислити, а од сукна је прављено народно одело, па и сад мушка народна ношња у Поречју је израђена углавномод сукна.

На Вучанки данас постоје две ваљавице – Живкова и Дининска.

Засеоци Вучја – Збежиште, Шутулица и Рашин Лаз

Збежиште.

Збежиште је засељено на језерској тераси непосредно изнад Скобаљивећевог Града. И по странама ридова који стрмо падају у Вучанку изнад Соколице.

По легенди Збежиште је добило име по збегу у који се људи из Вучја склањали у време великих опасности. Осим тога, легенда каже да је Збежиште најстарајиме насеље у Поречју. Могло би бити подграђе самог града.

Збежиште се налази на путу између Вучја и Големог Села, којим се и данас служе становници оба села. У њему је била друмска механа, о чему се очувао траг у топономији села.

Данас је Збежиште сиромашно село, чији су становници претежно сточари.

По подацима добијених у месној канцеларији у Вучју. Збежиште лежи на надморској висини од око 600 метара а  уњему живи 20 домаћинстава која припадају овим родовима:

-Карафиљкини су досељени из Мијаковца.

-Калушини-Митровићи су староседеоци.

-Ћосини су староседеоци.

-Рафунка су пореклом из рафине.

-Пешини су староседеоци.

-Жутање-Живковићи су из Крушеве Главе.

-Велимирови су из Мијаковца.

У доба развијене мануфактурне прераде дрвета, Збежиштанци су, као и сву Вучјанци, били јако ангажовани на тим пословима. Данас, поред сточарства и земљорадње, иду у фабрику у Вучје, која је са њих најсигурнији извор прихода.

Шутилица.

Овај заселак се налази на присојним падинама Ките, на надморској висини преко 700 метара. Налази се преко пута Збежишта а међу њима је дубока разделина, чијим дном тече Вучанка.

У Шутилици живе ова три рода:

-Дисићи су пореклом из Албаније.

-Стојановићи су досељени из Вучја

-Видосављевићи из Мијаковца.

Издвојена, на локалитету Дубрава, налази се  кућа Благоја Тодоровића, који е ту населио на крчевини и био чувар у караули код бране на Вучанки, те је тако стекао пензију, од које живи, мада са великом љубављу везан за свој планински посед који је отео од шуме.

И заселак Збежиште и заселак Шутилица имају електрично осветљење.

Као у Збежиштаници и Шутилци у некада били вешти произвођачи вила, лопата и друге дрвенарије. Данас на својим стрмим њивама сеју јечам, раж и овас. А од стоке чувају овце и свиње.

Рашин Лаз.

Положај засеока.

Рашин Лаз се налази на северним падинама Ките, једног од здњих висова масива Кукавице на јужном ободу Лековачке Котлине, не једној тераси Лесковачког Мора, коју је оно створило у току своха полвачења.

Тип засеока.

-То је право планинско насеље, слично насељима разбијеног типа.

Име засеока.

Има овог засеока је састављено до две речи, особне именице Раша и старе именице „лаз“, која се у српском језику више не употребљава. Лаз је, По Вуку, мала њива док у Црној Гори значи место где је много шуме исечено. Из тога произилази да је Рашин лаз био крчевина неког Лазе.

Постанак засеока и прошлост.

Ту на месту где је сада засеок Рашин Лаз се населио у старој српској држави неки Раша који је најпре искрчио своји њивицу и код ње се настанио, а потом је дошло до насељавања и других људи, па се формирало насеље.

Тврдње становника данашњег Рашиног Лаза да је ово најстарије насеље у Лесковачкој Котлини није нелогично, већ веома вероватно.

Рашин Лаз је од давнина сматран саставним делом Накривња. И данас један његов део припада административно овом селу а други Вучју иако, уствари, ово насеље чини одвојено и самостално село. Под Турцима је био читлук накривањских господара, па су Рашинлашчани после ослобођења од Турака плаћали аграрни дуг.

Земље и шуме.

Земља овог атара налази се на потесу Ломак. Ту су њиве, воћњаци, ливаде и шуме. Они на својим њивама сеју пшеницу, раж, јечам, овас и кукуруз. Саде и дуван. Земљиште је погодно за неговање воћа. Рашин Лаз има доста орахових стабала, затим крушке, шљиве. До последњег рата бавили су се прерадом дрвета. Како је родност земље веома слаба, они су запали у тешке економске прилике у којима су многи нашли излаз у напуштању села силазећи и Накривањ и друга околна села а они који су остали у селу запошљавали су се у Вучју, па сада готово свака кућа има бар једног радника у овој фабрици. Некада је Рашин Лаз имао добре услове за сточарство. Паше је било у изобиљу а стока, нарочито козе, се могле хранити на брсту. И данас свако домаћинство има по мало оваца, два коња, говеда готово свака кућа. Бивола нема али зато има девет магараца.

Порекло становништва.

Рашин Лаз је после ослобођења од Турака имао 12 пореских глава а сада има 20 кућа које припадају овим родовима:

-Мањини (од Марјана) су досељени из околине Врања.

-Дакини (Радован –Дака) су досељени из Вучја од рода Дикинци – као призетко.

-Текилови-Тодорови („тикали се много“) су из околине Прокупља.

-Милошеви су староседеоци.

-Савини-Здравковићи су староседеоци.

-Мишини су досељени из околине Прокупља.

-Тима Миљковић је пореклом из околине Прокуља.

ИЗВОР: Према књизи Јована Јовановића „Лесковачко Поречје“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, насеље Вучје (Лесковац) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Власе (Лесковац)

$
0
0

Порекло становништва села Власе, Град Лесковац – Јабланички округ. Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“.  Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Власе се налази у равни реке Јабланице, на простору куда је вероватно некада текла река, на око 7 километара западно од Лесковца. Код свог формирања, село је било друмског карактера, подигнуто дуж Шуманског пута. Некада је значај овог пута био већи и водио је од Лесковца за Лебане. Некада се овај стари пу звао Пазарски пут.

Тип села.

Село Власе је равничарско гомиласто село.

Име села.

Село Власе је добило тај назив по Власима сточарима. Ова етничка скупина се са својим стадима кретала по пространим пасиштима ободних планина лесковачке Котлине, просецала је са својим стадима, крећући се са Власинских планина ка Радану, са Суве планине ка Гољаку, са Пасјаче ка Кукаовици, чији највиши врх носи назив Влајина, подизала своје зимовнике на одређеним тачкама у Котлини, насељавала се на тим пунктовима; у Прибоју, Кацабићу, Влашком Пољу, Дрводељи и Власу.

Воде.

Кроз Власе протиче поток, чије је извориште изнад малог Војловца. Зове се Брза Бара. Овај слабашни водоток скупља у кишним данима површинску воду. Код великих падавина, нарочито код пробоја бране на Јабланици при њеном високом водостају, вода се разлива пољем, испуни корито Брзе Баре, плави околне њиве и ливаде и допире све до Лесковца угрожавајући његови северозападну периферију. Такозваним „хисарским каналом“ изграђеним недавно вода Брзе Баре на простору између Доњег Синковца и Лесковца ухваћен је у дубок и модерно изграђен канал који одводи воду у Јабланицу испод села Горњег Стопања.

У селу је издан висока, па се лако копају бунари. Савремени произвођачи повртарских култура ваде изданску воду помоћу моторних пумпи. У атару власшком постоје и кладенци који су раније много више коршћени, на локалитету Седељке, затим Црни Кладенац на локалитету Караула.

Земље и шуме.

Атар села Власа простире се на површини од укупно 398 хектара. Оранице и баште заузимају простор од 326 хектара. И поред тога што је у равници, влашка земља није квалитетна, као у селима поред Јабланице, од Врановца на западу до Горњег Стопања на истоку. Због тога се село власе сматра сиромашним селом.

Земља носи ове називе: Карауле, Долина, Карањевац, Карањевачка Долина, Јазбине, Присоје, Седељке, Коњарник, Прогон, Горње Ливаде, Тршевина, Карчина Орница, Миленови Волови (шума), Козарска Долина и Ложиште. Управцу Тогачевца налазе се ови локалитети: Шипковине, Селиште, Стари Друм, Селиште друго, Салово Мејаниште и Смуга. Према Горњем Трњану: Каменичко, Селиште треће и Стране.

Постанак села и прошлост.

Село Власе је старо српско село настало у доба српске средњовековне државе. Неколико локалитета Селишта говоре о дугој присутности људи на овим просторима. Изгледа да је разлог померања села епидемија куге. Турски попис села нахије Дубочица из 1516 године помиње село Влах, које се са много вероватноће може идентификовати са данашњим селом Власе.

Под Турцима, после реформе Царства, Власе је имало више господара. Тако је господар Каменице био Сулејман са зетом Лабудом; господар Далинаца, насељеника из Накривња, био је Али-бег. Трећи господар у селу је био неки Ахмет.

Почитлучено и потчињено од тројице господара, село Власе је после ослобођења плаћало аграрни дуг. Неки нису били у стању да измире своје обавезе па им је узимана стока и продавана на лицитацији.

Порекло становништва.

За разлику од многих села, становништво Власа се у задње 32 године постепено увећавало. Пораст је био благ, али непрекидан. Данас у селу живи 686 становника.

У селу живе ови родови:

-Џокини. Род  се развио на Ђоринци, Цекини и Пешини, Огњанци, Љапинци, Костини, Стојилкови, Букоглавци, Денини, Дрколци-Дркини, Гоцкини (Пасјачани), Далинци, Врањанци, Биберци, Митровци.

Ове родове забележио је Драгутин Ђорђевић. На основу његових података, тада је у Власу било124 рода.

Староседеоци су:

-Ђорђинци, Цекини, Пешини, Љапинци, Костини и Митровци.

-Огњанци су непознатог порекла

Досељеници:

-Стојилкови, Буковоглавци, Денини, Дркини – „од преко Мораву“, Гроцкини-Пасјачани, Далинци и Врањанци.

Досељеника има највише из поречког села Букове Главе. Поречани су и досељеници из Накривња и Бунуше. И остали досељени родови су из села у оквиру Котлине осим Врањанаца. И ови последњи, по својим етно-психичким, културним и антрополошким одликама готово су истоветни са старседелачким светом, или су се, током времена, потпуно утопили у старинско-аутохтоно становништво села.

Занимање становништва.

Влашани се углавном баве земљорадњом. На својим парцелама гаје пшеницу и кукуруз као главне културе. Саде и кромпир, углавном за домаће потребе. Баштованство је доста добро развијено. Гаје паприку, парадајз, купус.

Од стоке су некада чували биволе. Од говеда чувају краве, просечно две по домаћинству. Свиње чувају, за посек, приплод док прасиће продају на пијаци у Лесковцу. У селу има 20 оваца. Живинарство само за домаће потребе – јаја и месо.

Пољопривреда је механизована, оре се тракторима, жање комбајнима.

Млади Влашани раде у индустрији у Лесковцу и другим привредним организацијама. Нема домаћинства без радника – јер не би могли опстати. У Лесковцу ради 120 радника, у иностранству њих четворица.

У сели постоји четвороразредна основна школа са укупно 49 полазника.

ИЗВОР: Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Власе (Лесковац) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Велико Војловце (Лебане)

$
0
0

Порекло становништва села Велико Војловце, општина Лебане – Јабланички округ. Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“.  Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Велико Војловце се налази у долини реке Јабланице, у подножју брежуљака који чине северни обод сушичке области. Велико Војловце је удаљено од Лесковца 14 а од Лебана 10 километара.

Тип села.

У систему сеоских насеља, велико Војловце има издужен облик и у симбиози је са Врановцем, које се на њега наслања у правцу истока.

По вековном искуству нашег народа, код засељавања овог села коришћени су оптимални природни услови за живот у напредак насеља; близина текуће воде, равно и плодно поље за обраду, брежуљци за винограде, шуму, воћњаке и ливаде.

Име села.

Назив села Војловца је словенски хомоним. Његову основу чини мушко име Воило, са којима се срећемо у раним српским споменицима. Између  пастира које је краљ Стефан Првовенчани дао Жичи једном је било име ВОЈИЛО. Међу људима које је краљ Стефан Дечански дао Дечанима да буду соколници био је Чабић ВОИЛО. Кад особном имену Воило додамо суфикс „вце“ добијамо име Војловца – Воиловца. Пошто у долини Јабланице постоје два Војловца, оно веће добило је име Велико Војловце а оно мање мало Војловце. У турским тефтерима село Велико Војловце се „водило“ као Горње Војловце а оно мање Доње Војловце.

Воде.

Поред Великог Војловца тече река Јабланица, чије је корито плитко, обале нестабилне, па кад надође, њени хировити таласи односе све пред собом и плаве поља поред њеног корита. Последња поплава поткопала је леви зид бетонског моста и оштетила плочу моста у знатној површини тако да се кола крећу само једном страном моста.

Издан је у селу висока. У пољу још виша. На воду се наилази на дубини од 3 до 9 метара. Обилата је и служи за заливање повртарске културе, која је јако развијена. Једна кладенац је постојао на локалитету Старо Село и постоји још један на локалитету Аралије, који се још користи.

Земље и шуме.

Атар села Велико Војловце простире се на 633 хектара, од које површине је под ораницама и баштама 221 хектар. Воћњаци су на 9 хектара, виногради 10, ливаде 60, пашњаци 62 хектара. Под шумом се налази 364 хектара док је неплодно 20.

Земља носи ове називе: Јарчиште, Аралија, Црквиште, Умиште, Лозањски Рид, Средњи Рид, Црнице, Крајњи Рид, Селиште, Старо Село, Мртвица, Колибиште, Мали Дол, Трошевина, Бивољак. Доње и Горње Ливаде, Ограђа, Друм, Јаруге, Горно Поље, Рупине, Заимова Башта, Тресетиште, Конољиште и Сењак.

Постанак села и прошлост

Велико Војловце, или само Војловце, старо је село настало највероватније с' почетка српске средњовековне државе. Прва несеобина Врановчана била је на локалитету Селиште. Тада су они били пастири који су се бавили сточарством. Као велико село са око 14 великих задружних кућа, они су подигли поред села, на локалитету Црквиште, цркву као верско-идеолошки центар иза духовне и културне потребе становника свога села.

У неко доба, на Војловце удари куга (чума) и стане морити народ. Од 14 породичних задруга захватлиа је седам кућа. У страху да се не зарази и остали део домаћинстава, четири домаћинства напусте село и крену преко брда Сушице, дођу до реке Сушице и прегазе ја, па дошавши до Игришта тамо се и населе. Преостале три породице такође напусте село али не оду далеко од њега, већ нешто северније и ту се настане, па тако продуже живот села под истим именом – Врановце. Овај локалитет се данас зове Старо Село. Пошто је место било тесно, није се могло увећавати, Војловчани су потражили друго место, погодније за становање. Тако они сиђу на десну обалу Јабланице и ту се заселе. Премештање овог села пада у време када се земљорадњи, као сеоксој привредној грани, почело више поклањати пажње, па су се Војловчани приближили не само реци, већ и плодном пољу. Живети поред плаховите реке било је опасно, због могућих поплава. После једне од њих, Војловчани су схватили да им ту нема живота па су се почели премештати на виши терен. Тако је засновано данашње село Велико Војловце у симбиози са суседним селом Врановцем.

Пошто се у турском сумарном попису села нахије Дубочица из 1516. године помињу Горње и Доње Војловце, очигледно је да је помештање села са локалитета Старо Село извршено још у време Деспотовине, пре доласка Турака.

Са реформом турског царства 1839. године била су ослобођена спахијског десетка. Законски, свако село је постало слободно уз разне обавезе према турској држави. Развлашћене спахије су тада покушале да се наметну као „заштитници“ пре свега у селима која су чинила њихов лено. Тада се у Велику Војловцу населио Турчин Заим. Заим је био у Лесковцу на високом чиновничком положају. Није волео да живи у граду, већ је у Великом Војловцу, на обали реке Јабланице, подигао свој сарај са великом баштом око сараја и помоћних зграда, што је све оградио високим зидом. Није био ожењен па је ту становао са својим момцима, који су се старали о одржавању сарајске баште. Према Војловчанима је био јако благонаклон. Чак је у једном спору Војловчана са Турцима, где је убијен један Турчин заштитио Војловчане.

Када је 1877. године избио српско-турски рат и под утицајем српских победа, почела је Турке у нашим крајевима да хвата паника, Заим је замолио Војловчане да га са његовим покретним стварима одвезу што даље на југ. Они су свох бившег господара одвезли до Скопља.

Порекло становништва.

По броју становника Велико Војловце бележи пад уодносу на 1948. годину, када су имали 438 становника да би 1981. године тај број пао на 425 лица. Број становника је у мањем паду а број домаћинстава у великом порасту – 64 : 94.

Родови:

Староседеоци:

-Тимчази, Милошајци, Ћосаци, Петковци-Џолићи, Кочући-Џокини и Тошићи.

Непознатог порекла.

-Табаци-Долинарци, Ђоковци-Гроздановићи, Гочобије-Стаменковићи, Доцићи-Калајџије, Здравковићи други, Шољани-Младеновићи и Гаћаци.

-Тарамановци су пореклом са Таре.

-Џиџоци-Пепеларови-Кукољани су досељени из непознатог краја. Оснивач овог рода био је Ром, отуда код њих има доста антрополошких одлика Рома.

-Црчанчани-Попривчани су досељени из Црцавца, махала Коприве, село Ветерничкој Клисури на падинама Кукавице.

-Асановићи су Роми. Не знају за своје порекло.

Занимање становништва.

Великовојловчани су земљорадници. Главно занимање им је земљорадња и стајко сточарство. Сеју пшеницу и кукуруз. Гаје кромпир. Свака кућа има свој виноград. Повртарство је раширено. Производе паприку, парадајз, купус, лук. Гаје свиње за посек, приплод док прасце продају на пијаци. Оваца немају. Коње имају за вучу повртарских производа на оближње пијаце.

Веома су вредни. По изгледу смеђи, често плавих очију.

Подмладак се школује, има младих људи – факултетских образованих.

У селу имају продавницу прехрамбених производа. Војловчани пију ракију, у просеку, 100 литара годишње по домаћинству. Пије се и пиво, али се народ враћа вину и оживљавању запуштених винограда.

ИЗВОР: Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“.  Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Велико Војловце (Лебане) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Горње Синковце (Лесковац)

$
0
0

Порекло становништва села Горње Синковце, Град Лесковац – Јабланички округ. Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“.  Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Горње Синковце се налази на око пет километара западно од Лесковца, под самим брежуљком који се протеже од ушћа реке Шуманке у реку Јабланицу на западу – до самог Лесковца на истоку. Њен задњи источни крај зове Бедеми. Овај брежуљак је укомпонован у низу брегова и удолина који, скупа, чине неогену зараван и некадашње дно Лесковачког мора.

Тип села.

Ова сеоска насеобина има групни тип. Кроз њу вијуга Бара, сигурно по дну некадашњег корита реке Јабланице. Ова бара је ухваћена у Хисарски канал и њену воду исти одводи у Јабланицу испод села Горњег Стопања.

Воде.

Подигнуто на ниском терену, под притиском подземних вода Јабланице и делимично Баре, издан је висока, па се бунари лако копају, како у самом селу тако и у пољу.

Име села.

По легенди назив овог села, као и суседног му Доњег Синковца, спојница је двеју речи „син“ и „овце“. Село је настало врло рано, у времену српске немањићке државе, његово име није ништа друго него хомоним. У српској средњовековној држави постојало је мушко име Сина. У Горњем или Доњем Синковцу, свеједно коме, свакако се населио у то време ими можда пре Стефана Немање, неки Сина, по коме насеље добија име Синковце. Могуће је да се ради о властелину, у чију су баштину припадала два насеља која су се назвала Синковцем, узводно Горње, а оно ниже, низводно, Доње Синковце.

Земље и шуме.

Горње Синковце има атар од свега 255 хектара, од чега су њиве и баште на 175, воћњаци на само два, виногради на 8, ливаде на 9, пашњаци на 18, шума на 29 док је неплодно 14 хектара.

Земља носи ове називе: Билски Пут, Горњосинковачки Рид, Делчики, Дурићеве Ширине, Котлине, Папрат, Странче, Големи Забел, Ретки Забел, Рид, Црвени Пут, Говедарски Пут, Друскавица, Чукар, Пут на Уши, Млинарски Пут, Асанчино, Баре, Шупљу Брес, Алиманчине, Пискавице, Муставине, Коласти Лугови, Суљчино, Кадријине, Жабар, Селиште, Кадри Чаушево, Врпче, Дурићево, Орлово Гнездо, Големи Вир, Лојзиште, Комал'к, Ограђа, Грково, Трнчики, Којуњак, Благубје, Цолино, Трошевине, Крушче, Голема Њива, Трнче, Просиште, Аџиница, Големи Луг, Цигански Луг, Ристино и Баталке.

Падају у очи бројни локалитети који подсећају на власнике турског порекла: Асанчино, Алиманчино, Муставине, Суљчино и Ажијинце. Локалитет Орлово Гнездо сведочи о орловима у овим крајевима; Просиште о култури проса док Грково говори о присуству Грка – пастира.

Постанак села и прошлост.

Горње и Доње Синковце су стара српска села свакако настала у доба Немање. Оба села помиње труски сумарни попис села нахије Дубочица из 1516. године, али их бележи као Сипковце. Да ли су се села тада тако звала или је погрешио пописивач није познато.

Горње Синковце је имало више господара: Мустафу, најбогаијег, затим Алчу, неког Алију, потом Вазлију брата Алчиног као и неког Дурића, зета Алчиног. Помиње се и Кадрија, који је имао директно свој велики забран. Занимљиво је да се у топографској номенклатури овог села помињу многи турски називи, али ни један од горе поменутих, последњих господара овог села.

Уочи ослобођења од Турака у зиму 1877. године, Турци умакну у Лесковац, а међу њима и господари села Горњег Синковца. Памти се да је Мустафа узео од родова Марјанових, Тодорових и Васиљкових по једна волујска кола са запрегом, натоварио у њих свој харем и нешто ствари и рабаџије принудио да га возе у Велес, где је имао раније купљену кућу. По доласку у Велес, Мустафа није отпустио возаре, па су они морали тајно умаћи и вратити се својим домовима.

Порекло становништва.

У Горњем Синковцу 1948. године живело је 345 људи. Ове, 1981. године пописом је утврђено да у истом месту живи 397 становника. За три деценије село се увећало за 52 становника. Године 1948. у њему је било 52 домаћинстваа 1981 године 85. домаћинстава.

У Горњем Синковцу живе ови родови:

-Пиндраци су староседеоци – 15 кућа.

-Чергарци (Чергари) су староседеоци – 21 кућа.

-Кинци су старо седеоци – 21 кућа*.

*Према попису у селу је било 1981 године 85 домаћинстава док ова три рода живе у 57 кућа. Не помињу се родови, који су возили Мустафу до Велеса, Марјанови, Тодорови и Васиљеви, оп Милодан.

ИЗВОР: Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“.  Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Горње Синковце (Лесковац) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Доње Синковце (Лесковац)

$
0
0

Порекло становништва села Доње Синковце, Град Лесковац – Јабланички округ. Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“.  Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села и тип села.

Доње Синковце се налази на ивици старог клизишта у низу оних села на северним падинама сушичке терасе, која су се формирала на шуманском или пазарском путу за Лесковац. До скора, пре пола века, Доње Синковце је било удаљено од Лесковца око 3 километра. Сада се Лесковац проширио према овом селу а и оно ка Лесковцу па су се спојили у једно насеље. Ни једно село у близини Лесковца није прерасло у тако изразито приградско насеље, као што је то случај са Доњем Синковцем.

Име села.

Име села Доњег Синковца је, као у случају Горњег Синковца, хомоним и компоновано је од старог српског имена Сина и суфикса „ковце“, односно село у коме се први населио некакав Себар Сина и село је по њему добило назив Синковце или је, пак, можда село припадало неком властелину истог имена.

Воде.

Село се налази на Големој Бари. То је мала текућица са великим именом. На простору села Велика Бара прима Босину Бару. На источној периферрији села ухваћена је вода Големе Баре у канал, недавно ископан, који воду баре и површинске воде које се сливају са хисраских падина, одводи у Јабланицу.

Поменимо Кладенац на Зајачкој Ливади из кога је још за време Турака, керамичким цевима вода спроведена у Лесковац. То је био први водовод ове вароши. Из њега су се напајале три варошке чесме на прометним местима. Из овог кладенца снабдевале су се водом још две чесме – једна у самом Доњем Синковцу поред пута и друга у лесковачком излетишту Стрелиште. Осим овог кладенца постојао је и Ајдучки Кладенац, затим Топлик. Село има бунаре са здравом и веома укусном водом.

Земље и шуме.

Атар села Доњег Синковца протеже се на 255 хектара од које површине њиве и баште захватају простор од 173 хектара. Остало отпада на друге културе и неплодно земљиште.

Земља носи ове називе: Лозја,Чукар, Сукин Вис, Николино Долинче, Гробиште, Ровина, Котлина, Говедарник, Тирино или Марјаново Лозје, Кованлук, Крњине Њиве, Ситно Бресје, Јанков Брес, Студенке, Стара Конопљишта, Ајдукова Њива, Појата, Ђутин Брес, Мичине Њиве, Прекодрумске Јасике, Црквени Пут, Голема Њива, Мирчанка, Бабичанка, Големи Луг, Трњаци и Међубарке.

Порекло становништва.

И Старо Синковце је старо српско село настало у српској средњовековној држави. Турци га помињу у свом тефтеру из 1516. године као Долње Сипковце.

Садашњи родови су углавном насељенички. Само су две куће старинске. Те су куће су Турци оставили, јер су се „туј излегли“.

Наводимо ове родове:

-Митровци су досељени из села Вишебва код Врања.

-Чворови (Бунушани) су досељени из ветерничке Бунуше.

-Жбевци (Жбевчани) су досељени из села Жбевца.

-Ђикини-Ђикићи су староседеоци.

-Татци-Пертаћани су досељени из Пертата.

-Чивчије су досељени из врањанског села Давидовца.

-Штрбци су досељени из Катуна.

-Шопци су досељени из „Шопско“.

-Вулакови су староседеоци.

-Братмиловци су досељени из Братмиловца.

-Зафирови су досељени из врањанског села Лукова.

-Белаци су досељени из Топлаца – Врањска Бања, даље порекло Ћустендилска Бања.

-Антанасови су досељени из Брезнице – Врањско Поморавље.

-Жижаковци су пореклом из Александровца – Врање.

-Давидовци су из Давидовца код Врања.

-Митини су из Жбевца.

-Коларци су из Александровца код Врања.

-Спасини су из Доње Отуње – Врање. У родном крају звани Јазавчани.

-Јанчини (Величковци) су из Лукова.

-Далинци су из Горњег Синковца, призетко.

-Призетковци су из Шумана.

Овај попис родова одговоара стању из 1981 године. Савремено Доње Синковце је у новије време веома нарасло, донкеле изгубило карактер села. Оно је предграђе Лесковца.

Занимање становника.

Доњесинковчани имају мало своје обрадиве земље. Досељеници из сиромашних врањских села нису имали могућности да купују више земље. Земљорадња не може да подмири њихове потребе, па се баве занатима или обичним радовима. Млекаре. Сире млеко и продају сир на лесковачкој пијаци. Некада су се бавили разним занатима и рабаџилуком. Сада је све то замрло. Но, близина Лесковца омогућава има запослење у разним привредним организацијама и службама.

Деца се школују у Лесковцу.

ИЗВОР: Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“.  Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Доње Синковце (Лесковац) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Горње Трњане (Лесковац)

$
0
0

Порекло становништва села Горње Трњане, Град Лесковац – Јабланички округ. Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“.  Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Горње Трњане или Трњане под Рид, како га још зову, је мало село које се налази у подножју брежуљака. Ово село, као и сва околне села су у равни испод брежуљака и налазе се на важним саобраћајницама које од Гољака и других Горњојабланичких простора воде у центар Котлине где су раскрснице путева те се за ово – и околна - село може рећи да имају друмски карактер. У сваком од њих постојао је хан, механа за свратиште путника, који су на овом путу могли преноћити на безбедном месту за себе, стоку и своју робу коју су превозили.  Село је удаљено око 7 километара западно од Лесковца и у њега се долази макадамским путем, који се код села Доњег Трњана одваја од пута Лесковац – Лебане и иде на југ до Горњег Трњана. Тај пут се чини као сеоски сокак поред кога су нанизане куће идворишта појединих домаћинстава.

Тип села.

По своме облику село је збијеног типа и гомиласто.Чини се да д насеље збијеније од Власа и Горњег Синковца, двају суседних села.

Име села.

 Нема сумње да је име села Трњане дошло од флориситичке карактеристике краја на коме је настало. Међу Србима и Бугарима има много имена села и градова чију базу чини „трн“, као што су Трнова, Трновица, Трновац и др.

Воде.

Кроз атар села Горњег Трњана не тече ни једна знатна текућица. Мала и Голема Бара су једине текућице. То су мали потоци на чијем саставу жене перу рубље , па се то место зове Пераљиште. У време када се у овом крају гајила конопља био је јако развијен ужарски занат у сваком селу, па и у овом.

Због што је село подигнуто на најнижој тераси, што је корито Јабланице далеко од њега а воде Мале и Големе Баре су мали потоци, па нема притиска подземних вода па је издан дубока и бунари се тешко копају. Мештани Горњег Трњана служили су се водом за пиће из кладенаца: У Церу, Чукару, Големој Страни и на Јасики.

Земље и шуме.

Од свих села у области Доње Јабланице, Доње Трњане има најмањи атар од свега 199 хектара, од којих оранице и баште захватају 139 хектара,

Земља носи ове називе: Цер, Чуљково, Трсено, Чукар, Рупчине, Јасика, Стари Пут, Јанков Пут, Караула, Голема Страна, Селиште, Горње Њиве, Асаново, Ред Бресје, Записанке, Трећарке, Голема Конопољишта, Јазбине, Тршевине, Валоге и Селиште друго.

Постанак села и прошлост.

За мало село Горње Трњане није везан ниједан значајан догађај у историји Области. Два Селишта говоре да је овај крај одувек био насељен и да су се насеља премештала и гасила. Сумарни попис села нахије Дубочица из 1516. године помиње и Горње Трњане као тимарско село Прокупље. Значи да се ради о старом српском селу насталом пре доласка Турака. Најпре тимарско село, када је дошло до реформе Турског Царства, Горње Трњане је потчинио неки Турчин Асан Мулиман. Врло је могуће да је он био последњи господар после Булханског хатишерифа.

Порекло становништва.

Горње Трњане је 1948. године имало 245 становника и 41 домаћинство. Према попису из 1981. године у селу је живело 257 становника у 56 димаћинстава.

У Горњем Трњану живе ови родови:

-Цонини (Биберци) су досељени из Власа.

-Каралејци (Томини) су староседеоци.

-Врањанци су из Врањског Поморавља.

-Филипови су староседеоци.

-Пешини су староседеоци.

-Јаричкини су староседеоци.

-Накаламци су староседеоци. Накаламаца има у Великом Трњану. Где се сматрају староседеоцима. Могуће је да постоје родбинске везе између ова два истоимена рода.

-Кукарчики су староседеоци и најстарији род у селу.

-Мијини (Смрчанци) населили су се из Смрчаја.

-Цонини (Николичини) су староседеоци.

-Костини су староседеоци.

Занимање становништва.

Основно занимање је земљорадња. Сеју пшеницу и кукуруз. Саде кромпир. Веома развијену културе узгоја конопље заменили су повртарством. Гаје паприку, парадајз, лук, купус и друго поврће.

Сточарство је стајско. Имају по две краве.. Многи раде у Лесковцу уразним привредним организацијама.

Млади се школују и усмеравају на разне занате и друштвене смерове.

Пољопривреда је механизована. Пољски рад је сада лакши и не захтева велики број радника, али због тога, они који остају на земљи, раде без предаха. Натурална привреда која се одржава у нашим селима тера људе на даноноћни рад без прекида и застоја. Зими мало предахну.

ИЗВОР: Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“.  Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Горње Трњане (Лесковац) appeared first on Порекло.


Порекло презимена, село Горње Стопање (Лесковац)

$
0
0

Порекло становништва села Горње Стопање, Град Лесковац – Јабланички округ. Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“.  Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Горње Стопање се налази на око два километра северозападно од Лесковца, на обема обалама Доње Јабланице, на путу који спаја Лесковац са Пустом Реком.

Тип села.

Горње Стопање је чисто равничарско село груписаног облика.

Име села.

По легенци која се очувала у Доњем и Горњем Стопању, некада је постојало само село Стопање. Легенда не каже због чега се тако звало. Било је лоцирано на ушћу Цернице у Јабланицу, између те две текућице. То место се данас зове Селиште. У давна времена дошло је до великих падавина услед чега је дошло до изливања Јабланице и Цернице и плављења села. На саставу ових двају текућица нашло се стотину пањева, испреплетаних и заглављених те вода није могла да тече. Од страха од водене стихије село се раселило: „Сто пања раселило село“. По Вуку Караџићу термин „стопанин“ означава домаћина па би се могло закључити да би име села Стопања настало као насеље домаћина, у ширем значењу земљорадника.

Воде.

Као и Старо Село и данашње Горње Стопање се налази на обалама реке Јабланице. Благодарећи притиску ове реке свака кућа има бунар, сада са хидрофором и црпе воду з дубине од око 10 метара.

Земље и шуме.

Атар села Горњег Стопања обухвата простор од 726 хектара, од чега њиве и баште заутимају 643, воћњаци 2, виногради 14, ливаде 7, пашњаци 4, шума 7 док је неплодно 49 хектара.

Земља носи ове називе: Текије, Турско Гробље, Кршке Њиве, Бузалуци, Доње Селиште, Горње Селиште, Горун, Лађе, Бећирвојина, Чавкокорка, Лазине и Попов Брест.

Постанак села и прошлост.

Горње Стопање је старо српско село настало у доба српске средњовековне државе. Турци га помињу у сумарном попису тимарских села нахије Дубочица из 1516. године. У току XVI века оно међу својим житељима хришћанима има и муслимане, свакако не и етнички Турке. Према професору Милану Васићу Горње Стопање је око 1570. године имала 84 кућа хришћана и 11 кућа муслимана.

Према турским описима из друге половине XVI века, Лесковац је лежао у нездравом мочварном крају. Река Ветерница је често затпрвала песком своје корито, изливала се и плавила околину, па и сам Лесковац, некада чак и половину Лесковца угрожавајући мостове и многе објекте у граду а нарочито џамију султана Бајазита. Да би заштитила град а нарочито џамију, царским тефтером је наређено да село Горње Стопање и друга суседна села увек пазе на штету коју може нанети Ветерница. У замену за ово, Горње Стопање се ослобађа давања диванских намета и обичајних терета.

По тефтеру од 1516. године Горње Стопање је било зијаметско село. Када је уведен спахијски систем 1839. године, хришћански део села је био подвлашћен. Ко је био последњи господар села није познато.

Порекло становништва.

Горње Стопање прати динамичан развој. Близу Лесковца, на важном и добром путу, оно прераста у приградско насеље и готово се спојило са Лесковцем. Број његових становника је у сталном и знатном порасту. Према попису из 1948. године у њему је живело 507 становника, док је 1981. године пописом утврђено 1369 становника. Пораст становништва је у извесној мери природним прираштајем а у највећем делу досељавањем из ближе идаље околине. Многе породице протерне из Косовске Каменице овде су се скућиле. Им насељеника из Добре Воде под Раданом.

Родови су:

-Очкини-Петровићи су староседеоци.

-Новоселци (Стојановићи, Јовановићи и Николићи) су непознатог порекла.

-Провирови су староседеоци. Провир није имао деце па је усвојио неког Николу из Придворице. У току Првог светског рата Бугари су убили Провира и Николу. Од овог рода има две куће и два лекара; др Благоје, ортопед и др Миливоје, уролог.

-Тачкини су староседеоци. Из овог рода је онај Таса што је обамро од ракије. Зову их још и потурњаци, због веза њихових жена са Турцима.

-Ждаџини (Јовановићи) су староседеоци. Из овог рода је Љубомир Јовановић, превозник. Плав, крупан, благе нарави. Неко од његових потомака га натера да му за живота препише сву својуимовину. После тога настану рђави односи. Љуба није могао ово да поднесе па се обесио.

-Шољци-Шољска фамилија, су староседеоци.

-Цветанови су староседеоци.

-Трткини су староседеоци.

-Чутуракови-Тодорови су староседеоци.

-Јужарови су староседеоци (траг ужарског заната у Горњем Стопању).

Горње Стопање је привукло и привлачи досељенике из разних крајева. Досељавају се Врањанци, Црногорци, Јабланичани, Босиљграђани... Отуда је данашња демографска слика села врло шаролика и у сталној динамици.

Занимање становника.

Горњостопањчани се баве земљорадњом. Сеју пшеницу и кукуруз. Баве се повртарством. Омладина се школује. Сточарство је стајско.Чувају краве млекуље. Млеко продају мелакари у Лесковцу или разносе по кућама. Многи справљају сир и продају на лесковачкој пијаци.

Некада су се бавили пчеларством. Производили су 200-300 килограма меда, вадили восак и продавали га.

ИЗВОР: Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“.  Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Горње Стопање (Лесковац) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Доње Врановце (Лебане)

$
0
0

Порекло становништва села Доње Врановце (по књизи Врановце), општина Лебане – Јабланички округ. Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“.  Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Доње Врановце је исто као и Велико Војловце са којим је у симбиози. Подигнуто је на десној обали реке Јабланице, изнад реке и испод брежуљака. Највећи део села је засељен на најнижој тераси некадашњег Лесковачког Мора.

Тип села.

Доње Врановце није издуженог типа као Велико Војловце, већ више груписано, каква су сва села у долини Доње Јабланице. Од Лесковца је удаљено 12 километара.

Име села.

Према легенди, на месту где се налази Доње Врановце било је много дрвећа у чијим гранама су се гнездиле вране, па се село назвало (Доње) Врановце.

Воде.

Главна текућица је Јабланица, потом Смрчански Поток. Благодарећи притиску Јабланице, издан је висока и бунари се лако копају и у селу и у пољу, што омогућава развој повртарске културе. На локалитету Азирова Страна постоји јак извор добре воде – Чубра. Сада је чесма. Изнад извора је вештечко језеро поред кога је црквица од слабог материјала посвећена Св. Симеону. Језеро је покрило кладенац, који некада био испод Азирове куле.

Земље и шуме.

Атар села Доњег Врановца захвата простор од 595 хектара од чега на њиве и баште спада 273 хектара а на воћњаке 10, винограде 10, ливаде 42, пашњаци 11, шума 226 док је неплодно 21 хектар.

Земља носи ове називе: Горњи Доњи Пруд, Тополе, Бошњачко, Параспурке, Страна, Рид. Мртвица, Лојза, Мањино Долинче, Соколово Долинче, Азирова Страна, Кавгалија, Вучков Гроб, Јужарска Долина, Дрводељско Било. Дубље, Јазбине или Кладенчине, Филипова Долина, Кајтазовци, Средњи Рид, Страба, Зелениште, Коласта, Велика Орница, Говедариште, Турски Забел, Старо Село, Милворски Пут, Пљештак, Смрчје.

Постанак села и прошлост.

Доње Врановце је ушло у историју Доње Јабланице али и у историју Србије из времена устанка под Карађорђем. Томе је допринео Цветко Врановачки, који је рођен у овом селу. Описменио се код калуђера. Када су му умрли родитељи, Цветко се исели у Шумадију где је био слуга – у Јагодинском округу, јер после када се вратио причао више пута о Капетан Кочи и његовој Крајини – 1788-1791. По повратку у Врановце Цветко отвори хан, почне трговати, највише сољу и као поштен и ваљан трговац његова кметија га изабере за кмета. Око 1802 године Цветко отпочне на развалинама старе бошњачке цркве подизати нову. Саградио је цркву у Бошњаку и поред ометања од стране Абдурахманоа Слишанског са својим четама, са којима је Цветко водио често борбу. Ничега се, веле, није бојао, летео је ка куршум. Турци су га се много бојали. Када је букнуо устанак у Шумадији Цветко је одмах са својим борцима пришао устаницима. Имао је два боја са Турцима на Паликућама у Вучју, где је потпуно разбио Турке и тако ослободио цео предео дуж Јабланице, Ветернице и Вучанке.

На Клисури је пресекао пут врањским Турцима. Сместили су се у један хан одмора ради. Муницију су сместили у подрума хана. Турци топовима потпале муницију те тако изгибоше скоро сви устаници и сам Цветко Врановачки.

После реформе турског царства, Доње Врановце је било почитлучено али се не памти задњи господар. Турци су у овом селу имали своју земљу. Погибијом Цветковом, они су изгубили свог храброг заштитника. Са Арбанасима у Игришту и Славујевцу, са њиховим двема кућама у Смрчју, мештани су били потчињени а после ослобођења су плаћали аграрни дуг.

Порекло становништва.

Милан Ђ. Милићевић је код места Врановци забележио да је имало 26 пореских глава. У истој табели он је навео и село Смрчје, те да оба имају 35 пореских глава. По послератним пописима, село се у статистичким документима води као Доње Врановце и број становника се овако кретао: 1948 – 439; 1953 – 448; 1961 – 439; 1971 – 406 и 1981 – 395 становника. Насупрот смањивању броја становника, растао је број домаћинстава. Тако је 1948 у Врановцу живело је 57 домаћинстава а пописом из 1981 године у њему је пописано 93 домаћинства.

У Доњем Врановцу живе ови родови:

-Ражински род су староседеоци. Броје 50 кућа. Веома стар род. Разгранат је и узимају се међу собом из истог рода са удаљеним побочним степеном крвног сродства.

-Деда-Петковци су такође староседеоци. Има их 20 кућа.

-Благојинци су староседеоци.

-Смрчанци су староседеоци.

-Илићи су старо седеоци.

Роми:

-Раимовићи су овде од турског времена.

-Шабановићи су из Горње Јабланице.

Занимање становника.

Основу чини земљорадња са гајењем пшенице и кукуруза. Некада су гајили конопљу и бавили се ужарством. Данас велику пажњу поклањају повртарству. Модерно воћарство је у зачетку а и виноградарство доживљава свој препород.

Сточарство је некада било доминантно. Данас су биволи и козе искорењени. Овце гаје по мало. Гаје краве млекуље боље пасмине. Млеко испоручују задружним организацијама. Нешто се сири и износи на пијаце у Лескоавац, Лебане и Медвеђу. Свако домаћинство чува свиње, за посек, приплод док прасце продају.

Омладина се школује и иде углавном на занате. Има их и високошколско образованих у знатном броју.

ИЗВОР: Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“.  Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Доње Врановце (Лебане) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Доње Стопање (Лесковац)

$
0
0

Порекло становништва села Доње Стопање, Град Лесковац – Јабланички округ. Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“.  Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Доње Стопање се налази на левој обали реке Јабланице, на месту где ова река, долазећи са запада, мења свој ток у правцу запада и њега се држи све до ушћа у Јужну Мораву, између села Разгојне и Доње Локошнице. Од Лесковца је удаљено 3 километра северо-западно. Источни део села је у равни реке а западни су мало уздигнутији.

Тип села.

По својој структури, село је збијеног и гомиластог типа са покушајима регулисања улица у стварања насеља налик на урбану средину.

Име села.

Легенда и називу овог села је иста као и за Горње Стопање са којим су чинили једно село. И тако, после пополава, постадоше два села и оба добију назив по оних „сто пањева“ које је довукла Јабланица, њима зачепила корито и поплавила село. Узводно насеље се назове Горње Стопање а оно низводно Доње Стопање. Место  на коме је било старо насеље сада се зове Селиште. Код орања мештани и данас извлаче из земље камење, које је вероватно лежало у темељима старих кућа. Неки старији људи тврде да село није расељено и подељено због поплаве него због чуме. Постоји и легенда да је неки сељак у далекој прошлости пронашао своју супрасну крмачу у шуми, на месту где је било „сто пањева“. Друга, опет, каже да су људи у давнини знали да броје само до сто. Приликом крчења шума остајали су пањеви и људи су бројали до 100 – и казали да има „сто пања“ те је (можда) по томе настало име овог села и Горњег Стопања.

Служћи се лингвистичком методом долазимо да сасвим другачијег објашњења и називу овог села. У корену речи Стопање лежи реч „стопанин“ – што значи домаћин. Стопање може значити насеље земљорадника – домаћина, веома омиљена и цењена реч за угледног земљорадника.

Воде.

Село се налази на левој обали Јабланице. Јужно од села је вододерина Цернице, која је некада била жива текућица. Сада има повремено воду а код већих падавина се испуни доста дубоко корито па се вода разлије на околне ливаде.

У брду изнад села, на месту Шеренде постоји кладенац. Свака кућаима бунар дубине од 6 до 15 метара. Пола сеоских домаћинстава се користи хидрофором. Вода на већој дубини је квалитетнија.

Земље ишуме.

Атар ела Доњег Стопања се протеже на површини од 929 хектара. Од овога пада на оранице 680, воћњаке 1, баште 15, пашњаке 114, шуме 73 и на неплодно земљиште 46 хектара.

Земља носи овеназиве: Селиште, Орловица или Лазине, Параспур, Плантаже, Бунариште, Доње Торине, Ценини Лојзе, Лепа Падина, Главичица, Шеренде, Каменица, Пашин Поток, Пржина Њива, Бара, Гаврино и Жабљанска Воденица.

Постанак и прошлост села.

Доње Стопање је и под тим именом старо српско село засељено у доба немањићке државе. Турски сумарни попис из 1516. године помиње село Доње Стопање као тимарско село. Најважнији културни споменик села јесте Доњостопањска црква посвећена Св. Николи летњем. Црква је постојала и за време Турака и служила је као богомоља и Лесковчанима. Црква је имала конак на спрат, саграђен 1840 године а црквена порта ограђена месивним зидом од ћерпича. Бугарска војска је 1915. године овај конак спалила. У црквеном летопису је забележено да је у њој радила прва основна школа манастирског типа половином осме деценије XIX века. Црква је 1924. године дозидана, преправљена и освећена. Стару цркву подигао је на темељима порушене цркве, која се налазила у шуми у доба Карађорђевог устанка свештеник непознатог имена по националности Грк из Водена. Нови парохијски дом подигнут је 1936 године.

Доње Стопање је после реформе турског царства подвластио неки Турчин. Конак на спрат налазио се на данашњем сеоском гробљу.

После ослобођења од Турака, 12 година иза берлинског конгреса, 1890 године, дошао је у село Доње Стопање син стопањског господара и затражио од Димитрија Младеновића да му плати њиву од два хектара, јер је била у директној својини Турчиновој. Димитрије је ово порицао све док Турчин није показао тапију, па је Димитрије, позајмивши новац, исплатио њиву. Супротно од тога је земљиште у Селишту, које су присвојили Павловци, није обављена куповина јер Турци нису имали тапију.

Порекло становништва.

По попису од 1948. године у Доњем Стпању је живело 746 становника а по задњем попису из 1981. године има их 1045.  Два су фактора утицала на раст овог сел; близина Лесковца и плодна земља.

У селу живе ови родови:

-Тошанини су непознатог порекла.

-Бушинци (Тасићи) су непознатог порекла.

-Тренчићи су досељени из Стајовца – Врање.

-Шишкови су непознатог порекла.

-Декинци су непознатог порекла.

-Призеткови, Павловци и Јанковци су у сродству – непознатог порекла.

-Дркинци су непознатог порекла.

Сви ови родови непознатог порекла сматрају се старинцима.

-Врањанци су из Теговишта.

-Гијини су пореклом из села Рујишта на путу између пећи и Косовске Митровице. Овом роду припада Љубомир Јовановић, веома напредни пољопривредник. Био је узгајивач бостана. Сада је вешт баштован. Он је даровити говорник, политичар (био заменик посланичког кандидата), припадник Савеза земљорадника, касније Народне сељачке странке и песник. Љубомир памти ове претке: Илију, који је дошао са Косова 1878 године, његовог сина Јована и свога оца Јосифа. По деди Јовану се презива Јовановић а род носи назив по другом претку.

-Пешинци су староседеоци.

-Трајкови су староседеоци.

-Стеванови су староседеоци.

-Зојкини су староседеоци.

-Цакинци-Чивутајци. Надимак Чивутајци су добиили поштедљивом карактеру – били су тврдице.

-Ћајини су досељени из Чифлука Мире.

-Стојковић Драгољуб је дошао из Цернице. Његово порекло је из Црвене Јабуке, одакле је био насељен у Метохији, па је 1961 године напустио метохијско село Нови Тучеп, код Истока, и вратио се уСрбију – Церницу па у Доње Стопање.

-Цветковићи су из Ђинђуше.

-Марјановић Душан је дошао из Косовске Каменице, а био је насељен и у Метохији, коју је морао напустити.

-Љубисављевићи су из Дарковца.

-Јанковци (Јаковићи и Стевановићи) воде порекло из околине Пећи. Кренули су са Косова, односно Метохије са Арсенијем Чарнојевићем, али су се из масе исељеника издвојили и населили у Доњем Стопању.

Занимање становника.

Земљорадња је главно занимање али повртарство доминира. Узгој паприке је доведен до савршенства. Осим технологије обраде земље они производе више врста паприка, најновијих типова, као што су: џинка, туршијара, платна медаља, бела капија, куртовска капија, бабура, индустријска паприка за сушење и млевење. У селу имају сушаре. Паприку продају по пијацама, Лесковцу, Врању, Младеновцу...

Производе парадајз, купус рани и позни, шаргарепу, целер, пашканат, разне салате, карфиол, кељ, боранију, грашак, боб, тиквице, краставце – крупне и корнишоне.

Пшеницу и кукуруз сеју само за своје потребе. Кромпир за пијацу.

Краве има скоро свака кућа, 1-2 грла. Све су млекуље племените пасмине.

Коње чува око 150 домаћинстава. Овце гаје само два домаћинства, по 30 грла. Свиње гаји око 200 домаћинстава, вепрови се тове за посек, крмаче за приплод а прасад продаје на пијацама.

У селу има око 50 трактора, 10-15 камиона, комбајна 10-15, аутомобила преко 20.

Омладина, женска и мушка, се школује. Опредељује се за ванпољопривредна занимања. Око 10%  их остаје на земљи.

ИЗВОР: Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“.  Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Доње Стопање (Лесковац) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Доње Трњане (Лесковац)

$
0
0

Порекло становништва села Доње Трњане, Град Лесковац – Јабланички округ. Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“.  Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Доње Трњане се налази у равни реке Јабланице, на десној обали ове реке, на око 7 километара западно од Лесковца.

Тип села.

Село је чисто равничарско и збијено. На северу се наслања на спрудове реке Јабланице а на југу излази на важну саобраћајницу Лесковац – Лебане.

Име села.

Код имена овог села јавља се једна топоним чији основ лежи у флористичким одликама места на коме се село заселило – трње, трњаце, трњине. Таквих места има доста у Котлини па су, у друге сврхе слабо коришћени, радо служили за насељавање. Густи трњаци би за једно људско насеље били као неки бедем, заштита и у сваком случају камуфлажа од очију нежељених гостију.

Воде.

Главна текућица у Области пролази поред села. На њој су биле воденице, појила за стоку. Њен притисак је важан за висину издани која је битно важан елеменат за повртарску културу која доминира у овом селу. Висина издани се креће у пољу од 2 до 7 метара док су бунари, односно цеви за хидрофоре дубоки 7-9 метара а испод те дубине настаје безводни слој земље.

Земље и шуме.

Атар села Доње Трњане се налази између атара суседних села: Турековца, Горњег Трњана, Свирца, Власа, Горњег Синковца и Шишинца. Атар захвата простор од 178 хектара, од које површине оранице и баште захватају 113 хектара. Неплодно је 12 хектара док се преостаре површине користе за друге културе.

Земља носи ове називе: Каменичко, Баре, Преко Баре, Доње Поље, Тршевине, Рид, Падалиште, Прогон, Трле и Рупе.

Постанак села и прошлост.

Најстарији писани споменик о Горњем Трњану је из почетка  XVI века. Исти извор не помиње и Доње Трњане, већ села Трњан и Трњани, Будући да у лесковачкој Котлини постоји и Велико Трњане кога Турци не помињу па се може претпоставити да једно од два Трњана је Велико Трњане и Доње Трњане. Сумарни попис села нахије Дубичица из 1516. године помиње село Горње Трњане и села Трњан и Трњани. Турски поседи-чифлуци јавиће се касније у лесковачком крају. Пред крај турске власти их је било доста. Сеоски атари су некада били турски чифлуци али ни једна у зони Доње Јабланице мада је било земље у власништву Турака али не и чифлука.

Као село на потесу Рид, Доње Трњане се преместило на место где се и данас налази. Слути се да се десило у првој поливини пршлог века. Господар села био је неки Ахмед Цинци. Био је богат, харем му јебио у јужном крају Лесковца. Када је избио други српско-турски рат 1877. године, уплашени Ахмет Цинца и остали Турци су напустили Лесковац. Захтевао је од својих потчињених мештана из Доњег Трњана да својим колима превезу његов харем са најдрагоценијим покретностима. Неки од род Павлови дао је кола и биволе да одвезу харем у Скопље. Када су тамо стигли, Ахмед није ослободио возаре да се са колима и биволима врате у своје село, већ је све то задржао а њима дао тапију од светоилијског брега.

Порекло становништва.

Доње Трњане је мало село. Хан га не помиње. После ослобођења од Турака село је имало 25 пореских глава и 15 кућа. По пописима из 1948 године село је имало 271 домаћинство, 1953 – 273; 1961 – 291; 1971 – 338 и 1981 – 345 кућа.

У селу живе ови родови:

-Крстанци су потомци баба Крстане, из Тодоровца, којих још има у том селу, под истим именом. Крстанци потичу из Црне Горе, околине Андријевице (Васојевићи).

-Брбци у староседеоци.

-Бојничани потичу са Косова из околине Пећи, одакле су се населили за време Турака у Бојнику. Ту су се сукобили са неким „Турчином“ Арбанасом, кога су убили, па, да би избегли крвну освету, побегли у Доње Трњане, где их је прихватио и дао им заштиту Доњотрњански господар или можда спахија. Бојничани носе ова три презиемна:

-Стојановићи, Јанаћковићи и Миленковићи.

У селу казују да у своме карактеру имају неке одлике које нису својствене словенском рајетину, плаховити су и често самовољани.

-Прибојци су из Лесковачког Прибоја. Другачије их зову:

-Павлинци (Пешићи).

-Мичкинци су такође из Прибоја.

-Коњинци су из Коњина.

-Чокањке су из Богојевца.

-Здравковићи су из Црне Траве.

-Јовановићи су из Свирца.

-Цветковићи су из Тогачевца.

Занимање становништва.

Земљорадња је старо занимање Доњетрњничана. Некада су производили кукуруз, пшеницу, јечам, овас, бостан и подкултуре – пасуљ, тикве и бундеве. Гајили су и конопљу.

Сточартсво је било ј ако развијено. Гајило се доста стоке – говеда, оваца, коза и свиња.

Сада се стање изменило, повртарство је постала најважнија и најпрофитабилнија производна грана. Савремено сточарство је стајско. Чувају краве млекуље, по две у просеку. Има и коња за изгон стајског ђубрива по њивама и превоз поврћа до оближњих пијаца – Бојник, Житни Поток, Лебане и Медвеђу. Од повртарских култура нарочито се узгаја паприка, купус, парадајз.

Омладина се школује обавезно до 15 година. Многи настављају школовање укључујући и универзитеско образовање.

У моди је подизање нових стамбених зграда високих архитетонских вредности. У стан се обавезно уводи вода, гради модерно купатило са пространим и светлим собама снабдевене белом техником.

Стаје за стоку су електрифициране и са водоводом. Свињци су понегде са бокосивма.

Мали проблем што економско двориште није одвојено па се јавља проблем хигијене.

ИЗВОР: Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“.  Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Доње Трњане (Лесковац) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Карађорђевац (Лесковац)

$
0
0

Порекло становништва села Карађорђевац, Град Лесковац – Јабланички округ. Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“.  Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Карађорђевац се налази на 12 километара западно од Лесковца, на присојним странама брежуљака који одвајају Пусту Реку од источних делова Лесковачке Котлине.

Тип села.

Пластика терена на коме је Карађоревац подигнут и није дозволила да се изгради једно гомиласто насеље, каква су углавном села у целој Котлини, нарочито она подигнута на колтлинском дну. С друга стране, иако ново насеље није „ушорено“ као што је то случај са Милановом или Душановом. Изграђивано без претходног плана, ово село носи сва обележја села у Котлини, која су подизали насељеници пореклом из врањског краја и са лужничко-власинских планинских коса и удолина; низ групе кућа поред пута и долина.

Име села.

Цела ова област, од које један део захвата село, била је под церовом шумом. И прво село, засељено овде на крчевини почетком овог века звало се Церница. По свршетку Првог светског рата, село Церница је променила своје име и назвала се по имену вође Првог српског устанка – Карађорђа. То име село носи и данас.

Воде.

Село Карађорђевац није на обалама ни једне живе текућице. Церница тече као поток само код већих падавина и топљења снега. Иако далеко од Јабланице и међу бреговима, Карарађорђевац није на безводном терену као Миланово и Петровац. На простору села има више извора, који супретворени у бунаре, из којих се вода преливау 4-5 случајева. Обиље изворске воде омогућило је да се у новије време вода каптира и доводе у село као водовод. Нека домаћинства из бунара хидрофором извлаче воду за сопствене потребе.

Постанак села и пршлост.

Иако су у турском тефтеру из 1516 године помиње село Церница, то се старо село не може идентификовиати са данашњим Карађорђевцем, јер је он сасвим нов насеље подигнуто на утринском земљишту прекривеном шумом, око које су се отимала да стара суседна села – Турековце и Ђинђуша.. Село Карађорђевац је подигнуто 1905 и 1906 године. Прве куће су биле бусаре на крчевини и први насељеници су били  из околине Врања: Трнице, Бабине Пољане, Пунешевца, Марганца и Коћуре, затим лужничкго села Стрелца и Црвене Јабуке засељене под високим Рујем у изворишту и долини Тегошнице десне притоке Власине.

Земље и шуме.

Атар села Карађорђевац протеже се на 795 хектара, од ове површине њиве и баште обухватају простор од 504 хектара. Остало пада на друге културе, шуму и утрину.

Земља носи ове називе: Језеро,  Стара Утрина, Стрљеник, Кремен, Крушче, Пертатско Брдо, Прогон, Чукар, Турековачко Брдо, Суњчики, Лапотиначки Поток и Крс (школа и ливаде).

Порекло становништва.

Према статистичким подацима Завода за статистику Карађорђевац је имао 1948 – 797 становника; 1965 – 770; 1961- 701; 1971 – 619. По поседњим пописима из 1981 године забележен је само 521 становик. Толико високи степен опадња становника није забележен ни у једном селу уовој Области.

Родови су:

-Шопови су из Стрелца.

-Пејићи су из Црвене Јабуке.

-Виденовићи су из Црвене Јабуке.

-Стојковић (Ранђел) је из Црбене Јабуке

-Рајковићи су из Црбене Јабуке.

-Младеновићи (Мирко) су из Црвене Јабуке.

Махала у којој су ови родови зову Шопска.

-Крстићи су из Коћуре.

-Станковићи су из Коћуре.

-Ђорђевићи-Бабићи ду из Бабине Пољане.

-Маринковићи-Бабићи су из Бабине Пољане.

Из Трнице су:

-Стојковићи (Јова), Младеновић (Тоша), Младеновић Сава, Младеновић Добривоје, Младеновић Ђорђе, Илићи.

-Караманци су из Караманаца.

-Николићи су из Думбије.

-Анђелковићи су из Думбије.

-Мишићи су из Стојковца.

-Мировићи су из Клајића.

-Тошићи (Новаковићи) су из Хоретине.

-Величковићи су из Мездраје.

-Бојковићи су из Трговишта.

-Митровићи у из Радовнице.

-Крстићи су из Мездраје.

Црногорци.

Из Куча су:

-Живковић Марко, Ивановићи, Мирковић Мирко, Ђорђевићи, Милошевић Милија и Букилић Видак.

-Синадиновићи су из Калне.

-Цветковићи су из Бабине Пољане.

-Поповић Стојко је из околине Врања.

-Трајковићи су из околине Врања.

-Крстићи су из околине Врања.

-Михајловић Павле Гајдаџија је из околине Врања.

-Станковићи су из Мездраје.

-Анђелковићи други су из околине Врања.

-Љубићи су из околине Врања.

-Денчини су из околине Врања.

-Јоцићи су из Љубате.

-Ристићи (Миодраг) су из околине Врања.

-Филиповићи су из окоине Врања.

Занимање становништва.

Земљорадња је главно занимање. Земља Карађорђевчана је расута по брежуљцима благог пада, моћног слоја активне земље. Плодна је. Рађа добру пшеницу и кукуруз. Успевају виногради. Узгајање јагода се јако намножило. Око 20 домаћинстава гаји дуван. Црни лук и кромпир саде на већим површинама. Имају и воће.

Омладина се окреће занатима – металци, хемичари. Дрвна индустрија.

Раде у иностранству. Баве се зидарским занатом. Раде по селима. Запослени су у „Градитељу“.

Од стоке чувају краве млекуље. Млеко откупљује лесковачка Млекара. Добар сир продају на пијацама у Лесковцу, Лебану и Бојнику.

ИЗВОР: Према књизи Јована В. Јовановића „Доња Јабланица“.  Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Карађорђевац (Лесковац) appeared first on Порекло.

Viewing all 1355 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>