Quantcast
Channel: Милодан –Порекло
Viewing all 1355 articles
Browse latest View live

Порекло презимена, село Горња Глама (Бела Паланка)

$
0
0

Gornja-Glama

Порекло становништва села Горња Глама, општина Бела Паланка – Пиротски округ. Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Географско топографске прилике.

Село лежи у долони Потока, на месту где у његово ерозионо проширење улазе бочне долинице: Врело и Дол. Око села долину Потока на југозападу затварају брда: Мали Врх и Бајгојна Падина и вис Големи Врх (1022 м), на северозападу коса Ћитасто Дрво, која раставља долине Врела и Дола у проширењу Потока а на североистоку коса Гувниште. Старији део насеља је у подножју Малог и Големог Врха, између падине Лешја и дна долине, на десној страни Потока.

Воде.

Горња Глама се служи водом са чесама, извора и бунара. У селу су 4 чесме у које је вода спроведена од каптираног извора у селу. Главни извор у селу је Балтин Кладенац. Бунари су дубоки од 6 до 18 метара. Главни извори у атару су: Урсулица, Јасен, Мутилов Кладенац, Ђелкова Ливада и Папрат. Вода са извора употребљава се за пиће и појење стоке.

Граница сеоског атара, земље и шуме.

Граница сеоског атара на северу повучена је брдским косама на метима: Гламски Дел, Кључев Дел и Карамушино Било – са Бабин Калом; Велика Сулегата, Мала Сулегата и Ланово Причје  - са Козјем. На Лановом Причју је тромеђа: Горњег Риња, Козје и Горње Гламе. На истоку синор између Горње Гламе и Осмакова обележен је преко брдских ораница на местима: Студени Кладенац, Ђурина Падина и Попова Бара до Проклетија, где је тромеђа: Осмакова; Трешњанаца и Горње Гламе. На југу, међа атара, преко ораница и винограда, протеже се преко Самара и Костеч Дола – са Љубатовицом, Јаме, Баре, Колибја, Малог Врха, Бајгојне Падине и Стрмне, са Доњом Гламом до Влашког Дола, где је тромеђа Горње Гламе, Доње Гламе и Доњег Риња. На западу атар Горње Гламе са Доњим Рињем омеђен је на Мезелици до Брујилице. Топографска имена за обрадиве површине су: Бара, Чесма и Гумниште. Главне шуме су на: Врелу, Сединовом Присађу и Ранча Падини. Утрина обухвата: Станимирицу, Лице и Хазвине. Пашњаци се протежу од Стране до Сулегате.

Тип села.

Горња Глама је по типу збијено село са нешто разређеним крајевима. На блажијим странама и долинском дну десне стране Потока су Лилћинска и Требињска Мала. Куће тих махала, поред и дуж сеоских путева, окупљене су у поједине групе. На левој страни Потока, на доњем делу падине Гувниште, налази се Митинска Мала а између Далчиног Потока и главне долине, на омањој заравни високој 710 метара, Недељћовска Мала. Оба дела села, и на десној страни и на левој страни, имају око 40 кућа. Сви насељенски крајеви међусобно су повезани и настављају се један на други.

Порекло становништва.

Данашњи стариначки родови потичу од седам представника трију родова, који су једини преживели помор од „чуме“ 1802. године.

Ти стариначки родови су:

-Лилћинци (Лилићи и Здравковићи), Св. Ђорђе и Митровдан. Милан, стар 75 година, Игњат, Лила. Лила је живео у великој крвној задрузи од 20 чланова коју је поморила „чума“ а остао само он, „пошто је рођен у суботу“. Лила је живео 100 година, умро је 1885. године. Војислав Здравковић као призет дошао из Витановца и задржао своју славу и презиме.

-Миленовци и Јеремикинци (Младеновићи, Ћирићи и Тодоровићи), Ђурђиц. Од Миленоваца најстарији од живих је Душан, 65 година, Петар, Младен, Петар, Милен, а од Јеремикинаца: Момир, Ђорђе, Јона, Ћира, Јеремика. Јеремика и Милен су били браћа. У Миленовце се призетио Сретен Тодоровић из Враништа, задржао своје презиме а узео женину славу.

-Ђанинци (Петровићи, Јанковићи, Крстићи и Станковићи), Ђурђиц и Митровдан. Крстићи: Тихомир, Сава, Крста, Виден и Ћана. Станковић Александар дошао из Бабин Кала као призет у Јанковиће, задржао своју славу и презиме.

-Марићовци (Петковићи, Цветковићи и Јовановићи-Голубовићи), Алимпијевдан и Никољдан. Голубовићи су од Чедомира и Ранђела Голубовића, који су се призетили у Јовановиће из Шестигабра, задржали славу и презиме. Јовановића има одсељених у Белој Паланци.

-Дилберовци (Петровићи, Златковићи и Цветковићи), Никољдан и Св. Петка. Пенча Цветковић дошао као призет у Златковиће из Козје – задржао славу и презиме.

-Митинци (Станковићи и Живковићи), Никољдан и Митровдан. Живковић Илија дошао из Бабин Кала на имање свога деде. Има их одсељених у Зајечар.

-Тушанци (Живковићи и Голубовићи), Митровдан. Милан, Вукадин, Стојан, Пејча и родоначелник Живко.

Досељеници су:

-Ђуринци (Младеновићи, Митровићи, Петровићи и Ђорђевићи), Никољдан и Митровдан, су досељени из Бугарске у турско доба. Од Младеновића најстарија је Сија, жена покојног Тофила, затим Давид, Вељко, Младен и Ранђел. Ђорђевић Ратко дошао из Бабин Дола као призет у Петровиће, задржао своју славу и презиме. Има их у Америци – остао у печалби.

-Недељћовци (Голубовићи и Нешићи), Никољдан, су досељени из Бугарске у турско доба. Голубовићи знају: Григорија, 70 година, Игњата, Голуба и Ђорђа. Голубовића има одсељених у Банат.

-Требињци и Баљинци (Петровићи и Ђорђевићи), Св. Ђорђе, су из Лужнице одакле су досељени пре 160 година. Требињци броје: Вукадина, Игњњата, Петра, Младена и Ранђела. Ранђел и Цветко, од кога су Баљинци, су били браћа. У Баљинце се призетио Живојин Спасић из Мирановца и примио женину славу и презиме.

-Неинци (Ђорђевићи), Митровдан, су из Периша. Гога се доселио из Периша у Гајбуџу, данас расељено сточарско селиште које је било у Влашком Долу изнад Букуровца. Ту, на своме имању у сточарском насељу живело је његово потомство, па се раселило: Неинци у Горњу а Неинци-Гајбуџанци у Доњу Гламу. Неинци броје 4 појасева: Десимир, Ђорђе, Јосиф и Ђорђе.

-Величковићи, Митровдан, су из Бабин Кала. Доселио се Величко пре 70 година.

-Тодоровци (Стојановићи), Никољдан, не знају за своје порекло. Владимир, Тодор, Младен и родоначелник Стојан. Има их одсељених у Зајечару.

-Балтинци (Ћирићи), Св. Врачи, не знају за своје порекло. Војислав, Милан, Ранђел, Ћира и родоначелник Петар. Прекор Балтинци носе по Ћири „Балти“.

Село има своје посебно гробље.

Сеоска слава је Св. Јеремија а заветина је Илиндан.

ИЗВОР: Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Горња Глама (Бела Паланка) appeared first on Порекло.


Порекло презимена, село Горњи Рињ (Бела Паланка)

$
0
0

poreklo

Порекло становништва села Горњи Рињ, општина Бела Паланка – Пиротски округ. Према књизи др. Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Географско топографске прилике.

Село лежи у подножју Ковине (1121 м), под венцем Рињсске Планине: Оно је на споју двеју крашких долина, на месту где у долину Маркове Падине, која полази од Страже, улази долиница Брестове Баре. Између Рињсских Планина, које се уздижу изнад села на северу, и Дренове Главе, која затвара долину на западу, Маркова Падина се лактасто наставаља у долину Улице. Ка истоку и југоистоку Маркову Падину наткриљује крашка зараван и узвисина Кледњег (Клани) Дола на рињској, у овом делу, разривеној површи.

Воде.

Насеље се водом снабдева са чесама и бунара. У селу има две чесме и једна изнад насеља на месту Радивојевац. У Горњем Рињу има бунара дубоких 5-7 метара и четири око насеља за појење стоке. Главни извори у атару, са којих се становништво служи водом за пиће а напаја се и стока, су: Коњи Кладенац и Бачевац.

Граница атара, земље и шуме.

Граница атара на северу повучена је од Зеленог врха (1334 м) до приседње – са сврљишким селом Лозан. На Голој Вртачи међа је са сврљишким селом Периш а са селом Козјом, атар је од Голе Вртаче омеђен преко Ненине Воде, Средњег Врха и Големе Стране – до Клани Дола. Преко крашке површи Клани Дола, на североистоку, тромеђе Горњег Риња, Доњег Риња и Козје, граница окреће на исток до Оранског Врха. На западу, од Бачевца она се протеже на Орјенчић (рудина), Ливађе, Дуги Њивицу, Чачину Вртачу, Вучов Ћићер – тромеђу Вран Дола, Крупца и Горњег Риња, и Лалину Падину до Зеленог Врха.

Топографска имена за обрадиве површине су: Маркова Падина, Чуће, Лазарева Бара, Старе Појате, Подкрушевица и Улице. Планинске ливаде су на местима: Старе Појате, Подбунарица, Лешје, Подвртаче, Брестова Бара и Голема Падина. Потеси под шумама називају се: Дрнова Глава, Бунавица, Глог, Крушевица и Изаковина. Утрина обухвата: Рињску Рудину, Шасу, Планиницу, Крушевицу, Ковину (маторина) и Орански Врх.

Тип села.

Горњи Рињ је планинско разређено насеље. У селу се разликуу шест крајева; они припадају појединим породичним заједницама: Средсело чини Лалекавска Мала. Од ње уз долину Маркове Падине ка југу настају: Суљинска Мала, Мазинска Мала, Ботовелска Мала и две куће „Мазинци“ на улазу у село, на десној страни пута. На ушћу Брестове Баре у Маркову Падину лежи Мељавска Мала са 4 куће. Од Средсела (Лалекавска Мала), наставља се према Улици Ћераничовска Мала са 19 кућа. Изнад Улице, на падини Дренове Главе, налази се Огорелска Мала.

Старине у селу.

На месту Церачкој Падини има остатака од турске куле-царинарнице изграђене на некадашњој (до 1877. г) српско-турској граници. Друга кула-стражара била је на ранијем граничном месту званом „Иза Крушевице“.

Порекло становништва.

Старинци су:

-Ћераничови (Марковићи, Огњановићи, Николићи, Јовановићи и Спасићи), Аранђеловдан. Марковићи броје 4 појасева: Пенча (87 година), Ћира, Марко и Стеван. Има их одсељених у Белу Паланку 1946. године.

-Суљаци (Ђорђевићи, Станчићи, Ранђеловићи, Маринковићи, Живковићи и Раденковићи), Аранђеловдан. Ранђеловићи броје 4 појасева: Владимир-40 година, Пенча, Мита и Ранђел. Станчићи су од Голуба посињеног од Станче, који није имао мушке деце: Величко – 40 година, Гога, Мина, Голуб и Станча. Живковићи су од Пауна из Доњег Риња, који се призетио 1910. године. Ђорђевића има одсељених као колониста у Оџацима у Бачкој, од 1946. године.

-Огорелци (Цветковићи и Јанковићи), Аранђеловдан. Род броји 4 појасева: Јанковићи: Никола-51 година, Манојло, Илија и Јанко.

-Лалекавци (Цветковићи), Мратиндан. Има их одсељених у Белу Паланку - 1910. и 1946. године.

-Готовелци (Милошевићи), Никољдан. Милан-70 година, Јеремија, Милош и Стојан. Стојан се био призетио и селу Извору и добио сина Милоша са којим се касније вратио у Горњи Рињ. Има их одсељених у Нишу и Банату.

Досељеници су:

-Мазнинци (Ђорђевићи), Алимпијевдан су из Бозовика. Броје 4 појасева: Димитрије-50 година, Стојанча, Величко и Ђорго. Ђорго се доселио као пастир у род Лалекавци. Од њих је добио половину имања и кћер за жену, па основао посебну породицу.

Село има своје гробље.

Сеоска преслава је Св. Јован, а заветина Спасовдан.

ИЗВОР: Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Горњи Рињ (Бела Паланка) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Градиште (Бела Паланка)

$
0
0

poreklo

Порекло становништва села Градиште, општина Бела Паланка – Пиротски округ. Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Географско топографске прилике.

Село лежи на темену долине језерског пода Градишта, на десној долинској страни Нишаве, на висини од 510 метара; насеље је положено на заравни која надкриљује улазни део у ждрело Градишког Кањона Сићевачке Клисуре. Оно се локализовало котлински и клисурским развојем под усамљеним узвишењем Чуком, између долина Ливађа на истоку и Конопљишта на западу. Виши део села, Горња Мала, заузима најниже падине Чуке; на њу се надовезује Доња Мала са осталим махалама.

Воде.

Мештани се водом служе са сеоске чесме, бунара и извора. У селу је извор Тополе; извори су у атару: Палавац, Станишица, Стубал Доњи, Стубал Горњи, Врбовац, Коритишта, Чуриловац и Вељи Дол.

Границе атара, земље и шуме.

Границе атара повучене су на местима: Душман, Слбица, Младенов Гроб – са Сићевом; Рибаре – са Перишом; Плеш – са Белоињем; Голубачак и Црнољевски Преслап – са Црнољевицом; Пернатица – са Округлицом; Ланишћи Врх – са Гулијаном; Комин, Радев Камен, Паралово, Ђулачки Дол, Србеница, Лозја, Јутеница и Једац – са Долцем; Нишава – са селом Црнче.

Топографска имена за обрадиве површине су: Слбица, Душман, Лаз, Коритишта, Нетребичје, Дубрава, Јенов Дол, Стубол, Станишица, Србеница, Дол, Пејна Глава, Жирович, Брдо, Гујин Крст. Белавац, Њива, Вељи Дол, Патетеница, Габарје, Врбовац и Падиње. Утрине и шуме обухватају: Плеш, Дренску Рудину, Орловачу, Пернатицу, Марачевац, Стружину, Ланишћи Врх, Радев Камен, Паралово, Зелениште, Густу Шуму, Душман, Коритиште и Крајиште.

Старине у селу.

На месту Чука распознају се „зидурине“ од старог утврђења, које је штитило приступ Сићевачкој Клисури. Недалеко од насеља има црквиште Св. Илије. Градиште има два сеоска оброка; један је посвећен Св. Николи а други Св. Илији.

На месту „Старо Гробиште“ у потесу Гуин Крст, у старим гробницама, поред костура и „пепелишта“ наилази се на ратничке ножеве, „златне гривне“, прстење и друге предмете.

Порекло становништва.

Старинци су:

-Шибалинци (Младеновићи);

-Радуловци (Радуловићи и Ђорђевићи);

-Ђуђуранци (Крстићи и Величковићи). Има их одсељених у мали Долац и:

-Митићи. Сви славе Јовањдан.

-Српкинци (Крстићи) и:

-Ђорговци (Ђорђевићи), Св. Ђорђе.

-Златрговци (Јовановићи и Ђорђевићи), Јовањдан и Св. Ђорђе, има их одсељених у Ниш;

-Ђуринци (Ђурићи), Св. Ђорђе, има их у Нишу, Крушевцу и Станици Долац (Мали Долац) и;

-Тричковци (Крстићи), Јовањдан и Св. Ђорђе, има их одсељених у Нишу.

-Латковци (Крстићи, Ђорђевићи), Св. Ђорђе. Има их одсељених у Станицу Долац.

-Андреинци (Андреићи), Св. Ђорђе.

-Даинци (Бранковићи, Здравковићи), Св. Ђорђе.

-Каселејци (Ранђеловићи), Св. Ђорђе.

-Палашевци (Крстићи, Јовановићи, Величковићи и Живковићи), Св. Врачи. Има их одсељених у Ниш.

-Живинци (Цветковићи), Аранђеловдан.

-Сећеравци (Савићи, Благојевићи, Петровићи, Марковићи и Костићи), Никољдан. Има их одсељених у Моклиште, Београду и Ћуприји.

-Милинци (Милићи), Никољдан. Има их одсељених у станицу Долац.

-Џановлинци (Петковићи, Младеновићи, Величковићи), Никољдан.

Досељеници су:

-Бакићи, Никољдан, су Цигани-Роми, досељени из Црвеног брега.

Сеоска преслава је Св. Петка. Петковица је била црквена слава цркве Св. Петке која је срушена 1947. године. Заветина је Св. Јеремија, тада се носи литија. „Воловска слава“ су Св. Власи. „Због берићета“ светкује се Илиндан и летњи Никољдан.

Село има своје гробље.

ИЗВОР: Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Градиште (Бела Паланка) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село и насеље Долац (Бела Паланка)

$
0
0

Šljivovički-Vis

Порекло становништва насеља и села Долац, општина Бела Паланка – Пиротски округ. Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Географско топографске прилике.

Претежни део села лежи у дну и на обема долинским странама проширеног, доњег дела, крашке долине Сливине Падине, између дискецијама просечног и у комаде издвојеног доњег језерског пода Њиве и Славковог Дела (520 м), на западу и вишег подишта Лојза и Пода (826 м), на истоку. Заметни део насеља постао је на месту где се Сливина Падина, која у горњем делу изнад села – између Китке и Комина све до Преода, Ручибука, Гредице, Мртвине и Челине Стене, готово до под сами гребен сврљишког планинског венца у врх северног оквира котлине – има дубок долински усек стрмо нагнутих страна, састаје се, с такође крашком, долином Драганине Падине.

Воде.

Мештани се служи водом за пиће са сеоске чесме која се зове Смрденац а налази се код школе, са бунара и извора. Бунари, дубоки 3 до 10 метара, „губе воду“ сушних лета. Главни извори су: Сип и Цигански Кладенац.

Границе атара, земље и шуме.

Границе атара повучене су на местима: Нишава, Дедац, Љутетица, Подвиње, Дел, Ђурин Дол, Комин, Паралово и Ћићерење – са Градиштем; Радев Камен, Ручибука, Прекобучје – са Гулијаном; Орљак, Арнаутски Трљак, Драга, Било, Скрамина Падина, Попова Рудина, Градишко Поље, Нишава, Караџина Међа, Ошљанац – са Крупцем; Ошљанац и Роговица – са Тамњаницом; Орл и Нишава – са Лесковиком.

Топографска имена за обрадиве површине су: Дедац, Дел, Славков Дел, Николин Гроб, Њива, Цренац, Под, Ливађе, Равниште, Смоковиње, Брод, Растоке, Падина и Лојза. Утрина је на местима: Паралово, Осреци, Гредице, Јасеновица, Ковиљевина, Алушки Врх, Попова Рудина и Драга. Шуме (граб, јасен и диволеска) обухватају: Сливини Падиње, Ковиљевину, Скрамину Падину и Попву Рудину.

Тип села.

У целини Долац је доласто долинско насеље израженијег разређеног типа. Куће су у појединим махалама окружене окућницама и шљивацима, те су и куће и махале разређене. Најближе махале су на раздаљини од 200 до 250 метара а најудаљенија је махала Рајчинаца од Доње Мале, преко километар.

Старине у селу.

У селу је оброк Св. Ђорђа урезан у столетном храсту, кога „не могу да опаше петорица људи“. Село је овај оброк примило од сарог насеља у Пустом Долцу. Оброк Св. Пресвете подигнут је 31. маја 1898. године, када је село тешко настрадало од поплаве и бујица.

Од насеља на Пустом Солцу остало је Старо Гробиште, које данашње становништво поштује и поред тога што у том гробљу не почивају њихови преци.

Порекло становништва.

Старинци су:

-Ђусинци (Стојановићи и Јовановићи), Никољдан.

-Лолинци – Ђусинци (Николићи и Живковићи), Никољдан;

-Вучковци – Ђусинци (Вучковићи), Никољдан. Вучковаца има одсељених у Моклиште.

Досељеници су.

-Поповци (Поповићи), Аранђеловдан, су досељени из Трна у Бугарској.

-Ковилковци и Дмитровци (Милићи, Петровићи и Димитријевићи), Аранђеловдан и Св. Мина, су из Горњег Риња. Све куће Дмитроваца славе Св. Мину по свом претку који је дошао у Ковилковце као приводњак. Прекор Ковилковци потиче од стариначког рода који је делом изумро а делом се раселио у Ниш „због чуме“. Турци су на једну удовицу из тог рода, која је имала велико имање, довели човека из Горњег Риња, који се са њом оженио. Тако је насељена и већина предака досељеничких родова непознатих места и области.

-Јоцићи, Св. Петка, су из Шљивовика.

-Радовановци (Радовановићи), Јовањдан, су из Гулијана.

-Зајци (Јовановићи), Аранђеловдан, су из Горњег Риња.

-Милутиновићи, Св. Василије, су Цигани-Роми, досељени из Шљивовика.

Досељеници из непознатих области и места, насељени као и остали досељеници у турско доба су:

-Шуштаровци (Стојановићи), Аранђеловдан.

-Пајтинци (Живковићи), Аранђеловдан.

-Ћувалци (Филиповићи, Живковићи и Живадиновићи), Аранђеловдан.

-Ђуринци (Ђорђевићи), Аранђеловдан.

-Аврамовци и Лилинци, Никољдан. Аврамовци су (Јоцићи, Аврамовићи, Ристићи); Лилинци су (Лилићи, Николићи и Петровићи).

-Милкинци (Анђелковићи и Николићи), Јовањдан.

Сеоска преслава и заветина је Св. Ђорђе.

Село има своје гробље.

*

Порекло становништва насеља Мали Долац

Географско топографске прилике.

Насеље лежи на алувијалној равни Нишаве, у атару села Долца, јер још није оформило дефинитивно свој атар, код истоимене железничке станице на апсолутној висини од 357 метара. Мали Долац је железничко насеље од 23 куће, основано око железничке станице, као одмориште и мало, искључиво локално, занатско-трговинско средиште за суседна села доњег дела Белопаланачке Котлине. Прву кућу у ранијој заселици Долца, као бакалницу, отворио је 1920. године Антанас Савић од Чонђинаца из села Црнче. Отварањем друге бакалнице Александра Величковића из Градишта, који је подигао две куће, отпочело је, од 1933. године, знатније насељавање, које је и данас у току, те Мали Долац, који се понекад у становништву  зове Станица Долац, већ прераста у потпуно самостално насеље. У насељу има неколико занатских радњи и трговаца око којих су згомилане куће досељеника узбијене групе.

Порекло становништва.

-Јонићи, Св. Петка, су из Округлице, ковач.

-Петровићи, Аранђеловдан, су из Островице.

-Јовановићи, Никољдан, су из Долца, трговац.

-Николићи, Јовањдан, су из Долца, пензионер.

-Ђорђевићи, Аранђеловдан, су из Долца.

-Величковићи, Никољдан, су из Долца, пензионер.

-Крстићи, Аранђеловдан, су из Долца.

-Радовановићи, Јовањдан, су из Долца.

-Чинђинци (Савићи), Св. Петка су из Црнче, трговац.

-Манићи, Никољдан, су из Црнче.

-Величковићи, Јовањдан, су из Градишта, трговац.

-Милићи, Никољдан, су из Градишта, трговци.

-Крстићи, Св.Ђорђе, су из Градишта од Латковаца.

-Стојановићи и Рајковићи, Аранђеловдан, су из Ланишта.

-Бугараши (Живковићи), Јовањдан и Св. Ђорђе, су из Тамњанице.

-Живковићи, Никољдан, су из Тамњанице.

-Илићи, Св.Ђорђе, су из Тамњанице од Врциних, железничар.

-Живковићи други, Јовањдан, су из Црвеног Брега од Пешинаца.

-Ћирићи, Никољдан, су из Моклишта.

-Марковци (Живковићи), Св. Петка, су из Тамњанице.

ИЗВОР: Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село и насеље Долац (Бела Паланка) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, Доња Глама (Бела Паланка)

$
0
0

Donja-Glama

Порекло становништва насеља и Доња Глама, општина Бела Паланка – Пиротски округ. Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Географско топографске прилике.

Село лежи у подножју Малог Врха; између Црвеног Пута, на западу, и Баре и Дела, на истоку. Насеље је постало на месту, где долина Потока из северозападног лактасто среће у југозападни правац; од тог лактастог дела долине, водоток се назива Бандол. На десној стрмијој страни долине локализовала се Марковска Мала; остали главни део села је на левој долинској страни, између друма и корита Потока, на крајњем рубу благих коса: Баре, Дела и Брајића Падине.

Воде.

Као и Горња тако и Доња Глама оскудева у води. У насељу су две чесме; Горњу Чесму, саграђену у турско доба, реновирао је 1933. године Хигијенски Завод. Испод села је друга чесма на каптираном извору званом Стубал; ту је направљено корито за појење стоке. Осим са чесама мештани користе води и из бунара, дубоких од 8  до 12 метара. Село има свега пет бунара.

Границе атара, земље и шуме.

На северу, сеоски атар са Горњом Гламом ограничен је на: Стрмни, Големом Врху, Бари и месту званом Јаме (преетежно оранице); на истоку, са Бабин Калом и Љубатовицом, граница атара је повучена на местима: Гајбуџа и Трновик (претежно обрадиве површине). На југу Доња Глама је са Букуровцем и Клењем омеђена на: Шаси, долини Бандола, Шумју, Орњоси (голети са местимичним шумама) и на месту Станислав Долу (претежно оранице). На западу, ка селима Доњем Рињу, Моклишту и Сражеву, синор је на: Скривеној, Којиној Пресуки и месту Србљаци (неплодно земљиште обрасло шикаром).

Топографска имена за обрадиве површине су: Орњоса, Раденков Дел, Дел и Бара. Шуме су под Малим Врхом на десној долинској страни Потока, у долини Бандола и на Орњоси. Утрина убухвата обешумљену рињску површ, од Малог Врха до Рињских Планина.

Тип села.

Село је по типу збијено са разређеним крајевима. Главни насељски крајеви, који се издвајају по именима родова, који их претежно настањују, су: Драгановска Мала, Боцинска Мала, Соколовска Мала, Неинска и Тагаровска Мала. Сви крајеви су међусобно повезани а куће, око сеоског пута који спаја Горњу и Доњу Малу са друмом бела Паланка – Књажевац, су измешане и већином ка путу окренуте. Издвојене делове насеља чине Дићинска и Марковска Мала.

Порекло становништва.

Данашње стариначно становништво потиче од неколико представника трију родова, који су једино преживели помор од „чуме“ из 1802. године. То су родови:

-Днћенци (Петковићи и Манићи), Митровдан. Манићи знају: Драгитина, Давида, Јосипа и Ману. Прекор Днћенци имају по баби Днки.

-Драгановци (Војиновићи, Јовановићи, Пенићи, Петровићи и Тодоровићи), Митровдан. Тодоровићи знају за: Јеленка (65 година), Тошу, Голуба и Тодора. У Војиновиће су се призетили: Костић Тихомир из Бабин Кала и Живић Теофил из Козје, а у ЈовановићеЗлатковић Властимир из Горње Гламе. Сви они су преузели женине славе. Од Војиновића једна кућа је одсељена у Панчево а од Пенића једна кућа у Белу Паланку.

-Боцинци (Вучићи и Здравковићи), Никољдан. Здравковићи знају за: Јордана, Адама, Јеленка, Здравка и Николу.

Досељеници су:

-Марковци (Младеновићи), Аранђеловдан, су из Станичења. Има их одсељених у Белу Паланку. Мајка Младена дошла је као удовица и довела Младена (Милан – 75 година, Никола и Младен)

-Ржанци (Јоцићи), Аранђеловдан, су из Височке Ржане. Дошао Илија као призет 1912. године, задржао славу и презиме.

-Неинци-Гајбуџанци (Ђорђевићи), Митровдан, су из Периша преко сточарског селишта Гајбуџе, по којој имају прекор. Из Гајбуџе се овај род доселио у Горњу и Доњу Гламу пре 70 година.

-Соколовци (Соколовићи), Никољдан, су из Пајежа. Дошао Сокол пре 60 година на имање Црњинске фамилије, четвртог стариначког рода, од кога су после „чуме“ остале само женска чељад, „које су се поудавале у друга села“ и населио један део Црњинског имања (Милан – 75 година, Жива и Сокол)

-Баљинци (Петровићи), Св. Ђорђе, су из Козје. Дошао Војислав пре 20 година. Прекор имају по деди „Баљи“.

-Тагаровци (Митровићи и Видановићи), Св. Ђорђе, не знају за своје порекло (Жива, Пана, Ранђел и Митар).

-Бенџинци (Манићи), Аранђеловдан, не знају за своје порекло (Радисав, Тодор, Мија и Мана-„Бенџа“).

-Лилћинци (Лилићи), Аранђеловдан, не знају за своје порекло (Никола-63 године, Божил, Живко и Лила). Приводањак је Јордан Лилић је из Пајежа примио је женину славу и презиме.

-Шушкоњинци (Цонићи), Св.Ђорђе, не знају за своје порекло (Александар – 75 година, Јона и Цона). Младеновић Хранислав дошао је као призет из истог села, заадржао презиме а примио женину славу

Село има своје засебно гробље. У једном издвојеном делу гробља сахрањују се само род Марковци.

Сеоска преслава је св. Јеремија.

 

ИЗВОР: Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, Доња Глама (Бела Паланка) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Доњи Рињ (Бела Паланка)

$
0
0

Donji-Rinj

Порекло становништва насеља и села Доњи Рињ, општина Бела Паланка – Пиротски округ. Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Географско топографске прилике.

Село лежи у овалној Доњорињској дубодолини, затвореној околним висовима које раздвајају долинице са стециштем у дну дубодолине. На северу, изнад насеља, уздиже се вис Орански Врх (837 м) под доњом ивицом више крашке површи, просечно високе 1000 метара (Јаворски Ћићер, Ћитка), а на југоистоку крашки хум Бобовиње, кога од Ћитке, на истоку, раздваја долина Раћиног Потока. На северозападу, село уоквирује хум Стража; између Страже и Оранскох Врха усечена је уска долина Орана, која потиче од истоименог крашког извора. На западу, насеље надкриљује крашки плато Забела, одвојен од Страже падином Вучје Ђуке. Дубодолина са селом у њој, на југу је отворена потоком Саставци. Доњи Рињ је колским путем, изграђеним долином потока Саставци и подножјем Ждрела, саобраћајно је повезан са селом Моклиштем, на југу, а наставком тога пута, падином Вучје Буке, на северу, са суседним Горњим Рињем.

Воде.

Мештани се снабдевају водом са сеоске чесме која је на месту Градиње. Главни извори у атару су: Орана, Јавор и Базовик, на којима се и стока напаја. Са неколико бунара око сеоских кућа, вода се користи само за наводњавање башти.

Границе атара, земље и шуме.

Граница атара, на западу, је на местима: Бачевац, тромеђа Горњег Риња, Доњег Риња и Дражева, и Вучјој Буки; на северу, она је на Марковој Падини, Маленици у Бучју до Лановог Прутја, тромеђе Козје, Горњег и Доњег Риња. На истоку, међа се протеже од Брајилнице на Влашки Дол и Којину Пресуку, тромеђе: Доње Гламе, Доњег Риња и Моклишта; на југу, синор је обележен од Јајине Дувке преко Страња на Лалићеву Ливаду, Врли Кићер, Црно Трње, средином Длге Валоге, Вр'а и Врљи Камена до Голубове Дувке, тромеђе: Дражева, Моклишта и Доњег Риња; одатле границе атара се наставља преко Саставака и Потока на Бачевац.

Обрадиве површине су у потесима: Орниће до Базовика, на истоку, и Надсело, на северу. Ливаде су у осталом делу Орнића. Утрина се шикаром и забранима обухвата потес Бучја.

Тип села.

Доњи Рињ је насеље разређеног типа; састоји се из три сеоска краја: Никсине Мале, која лежи на коси Забела и доњим делом се спушта у дно дубодолине са 17 кућа, Мишинске Мале, која чини средишњи крај насеља и у којој је Средсело са 10 кућа и Кракорске Мале, у подножју Оранског Врха и Јаворског Ћићера са 8 кућа. У Никсинској Мали куће су знатно проређене, док су у осталим двема махалама нешто збијеније, поглавито у Кракорској Мали. Сва три, потпуно одвојена сеоска краја, припадају искључиво једном роду-

Порекло становништва.

Досељеници су:

-Никсинци (Игићи, Живковићи, Голубовићи, Мишићи, Младеновићи, Николићи, Ристићи и Ђорђевићи), Никољдан, су из Каменице код Димитровграда. Ђорђевићи броје 4 појасева: Димитрије (53 године), Петар, Младен и Ђорго. Мишића и Живковића има одсељених у Белу Паланку и село Дероње у Бачкој.

-Мишинци ((Младеновићи, Цветковићи, Ранђеловићи, Јовановићи и Петровићи), Митровдан, су из Периша. Ранђеловићи броје пет појасева: Ранко (43 године), Милан, Величко, Ранђел и Жива. Младеновића има одсељених у Пожаревац и селу Дероње у Бачкој, колонизовани 1946. године, а Цветковића у Белој Паланци.

-Кракорци (Пенићи, Стефановићи, Ћирићи и Војиновићи), Никољдан. Су из Периша. Стефановићи броје пет појасева: Живојин (57 година), Лазар, Стеван, Никола и Тодор. Ћирића има одсељених у Белој Паланци а Пенића у Горњем Милановцу.

-Пецинци (Митићи), су најстарији род у селу али се не зна место одакле су досељени.

Село има своје гробље.

Сеоска преслава је Св. Никола а заветина Св. Власи се светкује да би стока била здрава.

ИЗВОР: Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Доњи Рињ (Бела Паланка) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Дражево (Бела Паланка)

$
0
0

Draževo

Порекло становништва насеља и села Дражево, општина Бела Паланка – Пиротски округ. Према књизи др. Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Географско топографске прилике.

Село лежи на додиру неогеног побрђа и крајњих јужних кречњачких падина рињске површи, које се спуштају са одсека Градца (893 м) и Височице (770 м). Дражево је топографски локализовано ивицом „ридова“: Варвишта, Живковог Појатишта и Војине Падине, између долинице Лешке Падине, на западу и Котлине, на истоку. Лежећи на геолошкој и морфолошкој граници. Село је и на додиру различитих привредно-географских зона: неогеног језерског побрђа озираћеног ораницама и кречњачких падина залеђа обраслих шумом и шикаром, у којој се налазе сточарске појате.

Воде.

Мештани се служе водом са бунара дубоких од 8 до 20 метара. У селу има 10 бунара, од којих само 4 имају довољно воде. У средишту насеља је сеоски бунар, дубок 8 метара, са изграђеним коритастим појилима за стоку. Стока се напаја водом и на Нишави. Дражево, као Горњи и Доњи Рињ, осећа оскудицу у води.

Граница атара, земље и шуме.

Граница атара, на северу, од Бачевца и места Најдина Дувка, тромеђе Горњег, Доњег Риња и Дражева, повуучена је на Костол, Градац, Орејчић, Остру Чуку и Плочу, тромеђу: Горњег Риња, Вран Дола и Дражева. На западу, од Плоче атар је омеђен да Дубју, Илијина Њивица, Максим Камену, Дрочинцу, Голом Брду, Точилима и Шупљем Камену, на тромеђи; Шпаја, Вргудинца, Моклишта и Дражева, а одатле досеже до Нишаве. На југу, од Нишаве (Шупљи Камен), међа је повучена на Садовицу, а затим преко Кобилаша; на истоку синор чини: Бара, Дувке, Стрижеви Кланци, Поток и потоком до места Саставци. Одакле избија на Најдину Дувку.

Топографска имена за обрадиве површине су: Топила, Дрење, Провалија, Барје, Чешма, Прогон, Чокин Дел, Забел, Селиште, Теречина Падина и Дрочина. Ливаде су на местима: Провалија и Барје. Шумски забрани су у потесима: Чокин Дел, Курјачки Камен, Горевина, Лешка Падина и Врла Страна. Утрина обухвата: Костол, Висучицу, Калуђерицу, Орејчић, Ошину Главу, Илијну Њивицу и Ковачеву Њиву.

Тип села.

Насеље је збијеног типа. Куће су у хоризонталном низу поређане око сеоског пута који спаја Дражево са Вран Долом, на једној, и Моклиштем на другој страни. Разликују се, од истока ка западу, следећи крајеви: Нешинска Мала, Штрапинска Мала, Живковска Мала, Ђорговска Мала, I Врбарска Мала Ђидарска Мала, Тошинска Мала и II Врбарска Мала. Као раселица села, у правцу Моклишта, постала је Градиштанска Мала од 5 кућа.

Старине у селу.

У близини села откопани су остаци негдашње цркве Св. Тодора, на месту Црквиште. Ту је подигнут Крст, а насеље је Св. Тодора примило као сеоску преславу.

Порекло становништва.

Старинци су:

Нешинци (Живковићи, Младеновићи, Нешићи и Вучковићи), Аранђеловдан.

Родови броје ове појасеве: Живковићи: Ига (80 година), Милутин, Живко, Никола и Неша. Младеновићи: Александар (38 година), Коца, Младен, Риста и Неша. Вучковићи: Ранко (43 године), Таса, Вучко, Риста и Неша. Нешићи: Стамен (63 године), Матеја, Риста и Неша.

-Живковци (Живковићи и Ђорђевићи), Аранђеловдан. Род броји 4 појасева: Богдан (52 године), Алекса, Ђорђе и Живко.

-Ђорговци (Станојевићи и Ранђеловићи), Митровдан. У роду се зна 4 појасева: Пенча (75 година), Радивој, Ранђел и Ђорго.

-Штрапинци (Митровићи, Младеновићи, Милошевићи и Вељковићи), Никољдан. Милошевић Љубо дошао је као призет из Горњег Риња 1927. године, примио женину славу а задржао презиме. Вељковићи су од Петра, који је доведен из Мокре а пореклом је из Великог Крчмара. Од овог рода има одсељених у Нишу.

Досељеници су:

-Тошинци (Тошићи, Анђелковићи, Младеновићи), Пејчиндан и Јовањдан. Тоша, коме је умрла жена од „чуме“ 1802. године отишао је у село Базовик код своје ћерке, тамо удате, јер није имао друге деце. У Базовику је оженио удовицу из Козја која је довела петоро деце. Тоша је децу, која по оцу славе Пајчиндан и по њему Јовањдан, посинио; она су примила његово презиме, осим најстаријег Анђелка од кога су Анђелковићи. Младеновићи су од Младена, сина Тошине кћери. Тошића има одсељених у Белу Паланку.

-Таушанци (Ранђеловићи), Митрвдан, су из Периша. Ранђел (Владимир – 60 година, Спаса и Ранђел) је побегао из Периша, који је био у Србији у Дражево, које је припадало Турској због прељубе. Од овог рода има одсељених у Ниш.

-Градиштани (Ђорђевићи), Св. Ђорђе, су из Градишта. Александар (70 година) доселио се и основао раселицу на имању своје мајке.

-Џидарци (Митићи), Никољдан, су из Моклишта. Дошао Давид (90 година) на имање своје жене која је била из Дражева од рода Врбарци.

Село има своје посебно гробље.

Сеоска преслава, као што је већ речено, је Св. Тодор а заветине су Велигдан (Васкрс) и Св. Духови.

 

ИЗВОР: Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

 

The post Порекло презимена, село Дражево (Бела Паланка) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Клење (Бела Паланка)

$
0
0

Село Клење, фото Саша Ранчић (Panoramio)

Порекло становништва насеља и села Клење, општина Бела Паланка – Пиротски округ. Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

[caption id="attachment_60391" align="aligncenter" width="800"]Село Клење, фото Саша Ранчић (Panoramio) Село Клење, фото Саша Ранчић (Panoramio)[/caption]

Географско топографске прилике.

Село лежи на споју котлинског дна страна северног обода котлине: На западу, насеље надкриљује коса Дел и „рид“ Прекострана. Између Дела и Прекостране усечена је долина потока Падине. Плећато узвишење Сип изнад Клења просеца дубока дисекција бујице Ошњег Дола, која Сип раздваја од Прекостране. Ка истоку, Сип се пружа до потока Рубаља Падине, која га одвоја од узвишења Митиног Трапа и Ћириног Камена.

Воде.

Мештани се служе водом са чесама и бунара. У селу су две чесме на каптираним  изворима: Бањица и Војна. Бунари су дубоко од 12 до 20 метара. Током лета, када чесма Војна пресуши, стока се поји на Нишави; у осталом делу године она се напаја са озиданог корита код чесме Војна.

Сеоски атар, земље и шуме.

Сеоски атар захвата алувијалну раван Нишаве и поменуте косе и узвишења изнад насеља. На том простору су потеси под ораницама: Коробац, Лађа Поље, Царина, Јањиница и Падина. Ливаде су сконцентрисане у југозападном делу атара у потесу Црквице. Шуме су на: Шумљу, Врници, Варници, Котлини и Селским Браништу. Утрина обухвата: Појиште, Арњосу, Зеленише и Бањички Врх.

Тип села.

Клење је издуженог – линијског збијеног типа. Насеље се протеже од Прекостране до Ћириног Камена у низу који чини један ред кућа повезаних праволинијски. Од истока разликују се ови сеоски крајеви: Марковска Мала, Раскрсје, Божинска Мала; Милојинска, Рагожарска, Павловска, Голубовска, Стојановска, Ранђеловска и Станковска Мала. Сви су крајеви међусобно повезани и  настављају се један на други. Место које служи као сеоско збориште је око куле Ибраим Бега, у којој је сеоска Набавно-Продајна Задруга. Тај простор око Куле, у средишту негдашњег клењског читлука, одговара изгледу „средсела“ осталих насеља.

Старине у селу.

На месту Манастиришту 1910. године делимично је откопан негдашњи манастир Св. Николе. Нађена су два кандила, стари новац, иконе Св. Николе и Св. Петра. Око ископина манастиришта, које се поштује од становништва као светилиште, оно је подигло надкриљну зграду над темељима. На месту Миро, где је сеоски запис, налази се надгробна плоча са старим записом, који се није могао растумачити. Слична тој је друга надгробна плоча у сеоском гробљу. Те спомен плоче су била надгробна обележја старешина калуђерских манастира Св.Николе. При раскопавању овог манастира нађене се на дубини од менатр и по у односу на основу темеља и зидова неког римског каструма. Темељи су правоугаоног облика са дужом страном од седам метара. На римским опекама утиснуте су иницијалне шаре облика латинског слова V.

Порекло становништва.

Данашњи стариначки родови потичу од неколико представника старог становништва, које је, како се тврди и овом као и у неким оближњим селима, пострадало од „чуме“.

Ти стариначки родови су:

-Живадиновци (Јоцићи, Петровићи и Живадиновићи), Никољдан. Петровићи броје ове појасеве: Милисав, Јованча, Никола и Патар. Игњатовић Душан из Калне дошао је као поводњак у Петровиће; примио је женину славу а задржао презиме. Живадиновићи су од Јосифа, који је доведен из Пајежа као посинак у Јоциће.

-Милојинци (Милојевићи и Миладиновићи), Никољдан. Ђора, Тодор, Миладин и Милоје. Митић Јован из Горње Гламе дошао је као поводњак и Милојиће, задржао своју славу и презиме.

-Голубовци (Голубовићи и Крстићи), Никољдан. Воја – 65 година, Таса, Голуб и Пера. Крстић Драгољуб дошао из Вргудинца као приводњак, узео женину славу а задржао презиме.

-Јовановци (Стојковићи), Аранђеловдан. Петар, Давид, Тоша и Стојко.

-Ранћинци (Ранчићи), Аранђеловдан.

-Ћиринци (Станковићи и Ћирићи), Савиндан. Тривун – 77 година, Илија, Ћира и Станко.

-Анђелковци (Анђелковићи), Савиндан. Денча – 60 година, Јеленко, Анђелко и Станко.

-Стојановци (Пејчићи, Мијалковићи, Стојановићи), Јовањдан. Драган, Манојло, Мијалко и Стојан. Стојановића има одсељених у Белу Паланку.

-Божинци (Божићи и Поповићи), Алимпијевдан. Лека – 60 година, Ига, Гога и Божа. Поповићи се тако презивају по претку Младену, који је био поп. Има их одсељених у Белу Паланку.

Досељеници непознатог матичног места, вероватно из исте области су:

-Рајкови (Ранђеловићи), Никољдан. Петар – 70 година, Јанаћко, Ранђел. Ранђел је дошао као слуга код Ибраим аге. Касније је добио „селиште“, где се настанио.

-Павловци (Павловићи и Ћирићи), Никољдан. Павловићи знају: Владимира, Николу, Гогу и Павла. Ћирићи су од другог Павловог сина Ћире. Голубовић Петар, као призет дошао из села Понора у Павловиће, задржао презиме а примио женину славу. Павловића има одсељених у Белој Паланци.

-Турска (Ћирићи), Никољдан. Живојин, Вукадин и Ћира.

-Параћински (Филиповићи), Алимпијевдан. Радисав, Цветко и Филип.

-Булулеа (Крстићи), Аранђеловдан. Аксентије, Мита и Крста. Има их одсељених у Белу Паланку.

Сеоска преслава су Св. Духови – Св. Тројице.

Клење има своје посебно гробље – које је подељено на посебне парцеле у којима се сахрањују поједини родови.

ИЗВОР: Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Клење (Бела Паланка) appeared first on Порекло.


Порекло презимена, Град Пожаревац –Браничевски округ

$
0
0

Stari-Požarevac

Порекло становништва, Град Пожаревац – Браничевски округ. Према књизи Михаила Ј. Миладиновића „Пожаревачка Морава“, прво издање 1928. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Stari-Požarevac

Историја града.

Постанак овог града и назива није познат, али постоје четири претпоставке:

Град је настао за време Римљана, јер га старији страни историчари називају Пасаровиц док српски назив стављају у заграду. Један страни писац помиње да је назив Пасаревиц могао постати од римског назива „Аquae passeris“, што значи Врапчија Бања, каквих је назива места било више у време Римљана.

Друга претпоставка се везује за повељу кнеза Лазара од 1380. године, у којој се поред других, Пожаревцу блиских насеља, помињу Летњиковац и Пупорежа, што се може односити на Пожаревац, јер се за претпоследње село вели да му је „међа иде на Могилу и уз брдо Пупорежу“, а према данашњем положају села Летњиковца, Млавине отоке Могиле и брда код Пожаревца, може се закључити да је тадашња Пупорежа данашњи Пожаревац.

Трећа варијанта била би да је Пожаревац добио име од оснивача, који су досељени из села Пожеране у околини Гњилана. Са Косова па и поменутог села емигрирало је становништво на север још од прве појаве Турака. У Пожерани данас живе искључиво Арнаути а стари Пожеранци су се можда зауставили код овог места и населили као племе Пожеревци. И данас стари Пожаревљани изговарају име ссвоје вароши као Пожеревац.

По последњој варијанти, Пожаревац је настао у позније турско време по ратовању и пожару описаном и народној причи.

Пожаревац и Пожаревљани се први пут помињу крајем XV века, тачније 1480. године када су Димитрије Кањижа и Змај деспот Вук учинили више успешних упада из Уграске у Србију доспевши до Крушевца. У повратку насилно су многе Србе преселили у Јужну Угарску. Највише је пресељено народа из пожаревачког округа. Према писму краља Матије из 1483. године за 4 године пресељено је у Банат 200000 Срба. Највише Пожаревљана је пресељени у Вршац, где је преко 300 година постојала „Пожаревачка Мала“, пре 70 година преименованом у Поштанску улицу. Вук деспот Гргуровић 1484. године је поробио и попленио Браничево. Мађари су Пожаревљане насељавали у Вршац и (вероватно) Белу Цркву а не по банатским селима што  да је Пожаревац у то време био варош, јер су се његови становници бавили варошким занимањима. Током XVI века Пожаревац је насељавало ново становништво из околних села и збегова, из јужних крајева и то поред Срба долализили су Турци и турски Цигани, јер у почетку XVIII се види да су Турдци и Цигани у Пожаревцу живели у приличном броју.

Године 1616. помиње се Јосиф, епископ Пожаревачки. Када је успостављена и колико је трајала ова епископија, није познато, јер је касније спојена са Смедересвком епископијом, пошто се 1667. године помиње Никодим као митрополит Браничеву и Смедереву. Помиње се мајстор нешко 1652. године, који је ковао ствари за црквене потребе.

Средином XVII века Пожаревац помиње турски географ Хаџи-Калфа као Позорофџа, који „лежи десно на путу ка Београду и по линији Јагодинској, удаљен од цариграда 18 дана“.

За време Велике Сеобе види се, по архивама, да је патријарх Арсеније Чарнојевић боравио 25. маја 1689. године у Пожаревцу. Када је патријарх прешао у Угарску са њим је отишао и један део Пожаревљана.

Почетком XVIII века, у рату између Аустрије и Турске, Пожаревац се прочуо, јер је близу њега закључен и по њему назван „Пожаревачки Мир“, 1718. године, по коме је Аустрија добила од Турака северни део Србије, до Сталаћа, што је трајало 21 годину.

Према аустријском попису Пожаревац је имао 241 српских домова и 97 турских домова – који су били напуштени. Било је 5 свештеника, два ђакона, сви пореклом из Баната осим по једног из Влашке и Видина.

Пожаревац 1739. године долази поново под турску власт када се турско становништво још више уувећава.

Пожаревљани нису осетили благодет аустријске владавине и нису жалили за њом, што се види из писма пожаревачких кметова 1741. године упућено суду у Будим да наплати црквени дуг једног Пожаревљанина.

Писмо је потписао Стефан Бугарин, оборкнез вароши дискрикта Пожаревачког а онда су поређани сви кметови: Момир Велисављевић, Огњен Малковић, Панда Костић, Милен Георгевић, Ђука Дамнов и Нешко Соврић.

У црквеним списковима из 1734. године,  помињу се ови Пожаревљани: Матеја Грк, Дмитар Арсенијевић, Петар Нинковић, Остоја Ђеоргијев, Нестор Рашков, Павле Влах, Паунко Јосимовић, Атанасије Ајвазовић, Илија Стојановић, слуга Момиров, Петар Спасојевић, Никола Стокановић, Миливоје Димитријевић и Михаило Игњатовић. У списку умрлих те године помињу се: Сара Лазарева, Марта Ђорина, Георгије Јосифов, Остоја старац, Живана снаја Ђурђа, Добросав Илић, Милован старац, баба Марија Ђипановица, господар Николаја Грек (оставио завештање цркви).

За оправки митрополова дома у Пожаревцу плаћено је, те 1734. године: Славку ћерамџији, Немцу зидару и старој „профизуровици Шамареровици“ за купљени креч. За копање винограда плаћено је Недељку Белићу Циганину и још двадесеторици Цигана, а за оправку црквене буради плаћено је пинтеру Немцу Францу и мајстору Радосаву. Из других споменика видимо да су помињу у ово време Пожаревљани: Стеван Тодоровић, Игњат абаџија и други. Из свих ових имена Пожаревљана из средине XVIII века можемо приближно извести њихово порекло, те видимо да су тада у Пожаревцу била мешавина миграционих струја, јер у њему налазимо поред Срба и Грке, Немце, Влахе и Цигане. Осим тога падају у очи и моравско-вардарски и шоповски досељеници, например, Славко Ћерамџија, Стефан Бугарин, Марта Ђорина, Георгије Јосифов, Ђука Дамњанов и други.

У аустроугарско-турском рату од 1788. до 1791. године учествовали су многи Пожаревљани, који су по завршетку рата морали бежати у Банат, Вршац и Белу Цркву. Тако исто и свештеници, који су у рату помагали Аустроугаре у чијој војсци је било Срба официра – Пожаревљана.

Турци су 1813. године попалили Пожаревац готово све српске куће заједно са црквом. Становништво се већином разбегло, највише у Банат, одакле су се враћали и подизали нове куће.

По ослобођењу од Турака Пожаревац се нагло подиже, губи турска обележја, који су се иселили. У Пожаревцу се настанио кнез Милош, учинивши га другом престоницом, после Крагујевца. Како је Пожаревац изгледао када је у њему живео кнез Милош описали су савремени путописци Јоаким Вујић 1826. и Ото Пирх 1829. године.

Ради лакшег прегледа Пожаревац ће бити приказан по малама, насталим од Горње и Доње Мале између којих је била Турска Мала са својом северозападном позадином – Циганском Малом. Мале у Пожаревцу означавају квартове. Најстарија је Горња Мала, потом Циганска Мала, Брдња Мала, Бугарска, Бурјанска и Влашка Мала. Осим ових постоје Нова Мала и Грчка Мала.

Горња Мала

Најстарији део ове мале је садашња Бранкова Улица. Пред њом је за време Турака на северној страни била чаршија са грчким, турским и српским дућанима, кафане, пекаре, месаре... Чаршија, која се доцније назвала „Табачком“. Одвајала је Горњу Малу од Цркве од које је на 250 метара западно била турска џамија, на данашњем Подунавском Тргу. Источно од џамије пружала се Турска Мала.

Горња Мала обухвата данас улице: Љубичевски, Делиградску, Урошеву и Јеленску, Шумадијску, Зелену, Невесињску, Косовску, Светосавску и Гаревску. У њој је укупно 428 кућа и 1839 становника, према попису од 1910. године. Када се урачунају и две улице Нове Мале, које фактички припадају Горњој Мали, Драгашевића и Железничка Улица, тада она има 526 кућа и 2349 становника, што је једна четвртина од укупног броја кућа и становника Пожаревца.

Горња Мала има своју славу („заветину“) Св. Тројицу, када носе литију код „записа“ пред којим је недавно подигнут споменик изгинулим ратницима. Исту заветину имају Брдња и Влашка Мала. Циганска и Бугарска Мала имају своју заветину, Св.Николу. Бурјанска Мала је задржала стару сеоску славу, Спасовдан.

Становништво Горње Мале раније се већином бавило земљорадњом, али од пре 50-60 година њом се баве само новији досељеници у јужном делу док се остали баве трговином, занатом, чиновничким у служитељским занимањем, док се неки и даље баве земљорадњом, поглавито виноградарством. У овој мали нешто мање од половине становника се баве земљорадњом док у осталим малама земљорадњом већина становништва се бави земљорљдњом – ¾. У Влашкој Мали тај проценат је мањи али је у Бурјанској је већи, јер се тамо готово сви становници баве земљорадњом.

Родови су:

-Јакшићи, Аранђеловдан. Сматрају се да су староседеоци. Одувек су се њихов преци бавили земљорадњом, па и садашњи једини потомак.

-Шкодрићи, Никољдан, су врло стари досељеници и мисле да су из околине Ниша – Горњег Матејевца.

-Шутићи, св. Петка, су досељени пре 150 година из Херцеговине. Надимак Шутићи су добили по претку Јовану, који је у боју на Варварину изгубио перчин и остао шут.

-Милатовићи, Аранђеловдан, су досељени са Косова, пре 200 година. Већином су и до данас земљорадници.

-Сенковићи, Никољдан, су из Новог Пазара одакле су досељени пре 150 година. Потомци су им трговци и чиновници.

-Настићи (Костићи), Јовањдан. Наста Костић доселио се пре 150 година из „Старе Србије“ као кафеџија.

-Николићи, Аранђеловдан, су из Горњег Матејевца. Хаџи Тика је био болтаџија у Табачкој Чаршији. Потомство му изумире.

-Шаиновићи, Јовањдан, су досељени пре 150 година, по једнима „од Књажевца“ а по другима из Охрида. Потомци су им, као и преци, трговци.

-Крајинци, Св, Вартоломеј, су досељени из Сикола код Неготина пре 150 година.

-Лазићи (Теденовићи или Теденчевићи), Ђурђиц, су из Видинске области, досељени пре 150 година.

-Рајковићи (Стојићевићи), Никољдан, су из Видина, досељени пре 150 година. Земљорадници и баштовани.

-Протићи, Сретење, су пореклом из Старе Србије, вероватно Косова. Досељени су пре 150 година. Њихов дед Илија био је прота у Пожаревцу пре 90 година.

-Стојадиновићи, Ђурђиц, су из Неготинске Крајине, досељени пре 100 година. Димитрије и Урош су били имућни трговци а потомци трговци и чиновници.

-Белосавићи, Никољдан, су из околине Видина, досељени пре 100 година. Бели Сава био је механџија а синови трговци. Син Мита био је врло богат а велика тврдица и умро је без потомака. Браћа су му били трговци а потомци трговци и чиновници.

-Митровићи, Св. Атанасије, су досељени пре 100 година из Битоља.

-Миленковићи, Јовањдан, су из околине Видина, досељени пре 100 година.

-Миленковићи, Ђурђиц, су из околине Ниша, досељени пре 100 година.

-Митровићи, Митровдан, су из Пирота, досељени пре 100 година.

-Филиповићи, Никољдан, су из Крајине, досељени пре 100 година. Потомци су трговци и кафеџије.

-Јовановићи (Банкери), Аранђеловдан, су дошли пре 100 година из Хомоља. Названи су „банкери“ што је њихов предак Стојан давао новац „под интерес“. Из ове фамилије је покојни Јошка, дугогодишњи народни посланик и председник општине, чији је брат Никола „Американац“.

-Вукосављевићи, Алимпијевдан, су из Новог Пазара, досељени пре 100 година. Баве се земљорадњом.

-Бресјанци, Јовањдан, су из села Бресја, које је 1829. године спојено са Пожаревцем. Ранијим пореклом су из околине Ниша.

-Петровићи, Ђурђиц, су из Неготинске Крајине. По Живи „Чворуги“ имају надимак „Чворугани“. Баве се трговином.

-Ђорђевићи, Св. Тодор: Предак Тодор дошао је из Јањине у Грчкој као трговац па се посрбио.

-Костићи, Митровдан. Мата „Славуј“ дошао из Јањине.

-Симићи, Никољдан. Браћа Ђорђе и Мика дошли су из Старе Србије, вероватно са Косова и били су кафеџије и трговци. Мушко потомство им изумире.

-Мартиновићи, Никољдан, су досељени пре 80 година из Црне Горе. Ов де су се оженили и од таста у доцнијим годинама научили ћурчијски занат, чиме се и данас баве.

-Крстићи, Никољдан. „Паша Петко“ као слушче дошао из околине Куманова пре 80 година из села Ал-Гуња. Био је баштован а синови су му трговци и чиновници.

-Ђорђевић, Митровдан. Тодор је дошао пре 80 година из Ђаковице као казанџија и умро без мушког порода.

-Станисављевићи, Никољдан, су из Смољинаца, као трговци.

-Илићи, Никољдан, су из Трнова у Бугарској као баштовански радници.

-Мартић, Никољдан, је дошао пре 60 година из Панчева као воскар.

-Димитријевић, Велика Госпојина, је дошао пре 60 година из Македоније као стругар по чему је остао надимак „Стругареви“.

-Радовановићи, Св.Петка, су досељени из Златова – Млава. Родоначелник је био свештеник.

-Ђорђевићи, (Ђурђевдан). Ђорђе „Пикинче“ дошао из Македоније још за време кнеза Милоша и био механџија. Син му Јован био механџија па полицијски чиновник. Праунуци су му чиновници.

-Стефановићи, Стевањдан, су досељени пре 60 година из Вршца као опанчари. Синови су му трговци.

-Зарићи, Св. Петка, су дошли пре 60  година из Рановца – Млава као трговачки помоћник, синови су му трговци.

-Станковићи, Никољдан, су досељени пре 60 година из Врања као пиљари.

-Новаковићи, Св. Петка, су досељени пре 60 година из Хомоља због трговине. Синови су му трговци.

-Андријевићи, Никољдан. Димитрије био баштовански слуга, дошао из Бугарске пре 60 година.

-Васиљевићи, Никољдан, су из Трнова у Бугарској.

-Вујовићи, Алимпијевдан, су дошли пре 50 година из Баната, као колар. Синови су чиновници.

-Николићи, Никољдан. Дошла два брата, Кузман и Милосав, су  из Лозовика код Смедерева као трговци.

-Максићи, Аранђеловдан, су досељени из Божевца - Стиг као земљорадници.

-Павловић, Никољдан, је дошао из Трнова у Бугарској као баштован.

-Стојановићи, Јовањдан, су досељени из Шапина – Стиг као земљорадници.

-Антоновићи, Аранђеловдан, су досељени пре 50 година из Куманова, као баштовани.

-Трифуновићи, Пантелијевдан, су досељени пре 50 година из Нићифорова – Гостивар. Као зидарски раадници, сада су предузимачи.

-Филиповићи, Ваведење, су дошли из околине Ниша као ћурчија.

-Ђорђевић, Св. Атанасије,  је дошао пре 50 година „из Арбаније“ и био дуго кафеџија по селима; обогатио се и настанио у Пожаревцу као рентијер.

-Стевановићи, Никољдан, је дошао из Голупца као кројачки ученик и окућио се као кројач.

-Стаменковић, Аранђеловдан, је пореклом из Старе Србије, по занимању терзија.

-Јовановић, Јовањдан, је дошао из Пругова као абаџијски шегрт, данас абаџија, синови чиновници.

-Живковићи, Никољдан, су из Великог Црнића, дошли као кафеџије.

-Митровићи, Никољдан, су из Тетова, дошли као земљорадници.

-Динићи, Никољдан, су из Костура, баве се пекарством.

-Илићи, Ђурђиц, су из Лозовика. Ковачи.

-Милорадовић („Макчанин“), Ђурђиц, је из Макца – срез Рамски, као винарски трговац.

-Стојадиновићи, Никољдан, су из Јагодине, родоначелник коларски радник.

-Стојадиновићи, Лучиндан, су из Гарева – срез Рамски, као Цигани земљорадници. Данас су посрбљени.

-Милић, Никољдан, је из Љубиња, срез Рамски, као земљорадник.

-Манић, Никољдан, је дошао из Куманова, по занимању надничар.

-Илић, Никољдан, је из Свилајнца, лончар.

-Јеремићи, Јовањдан, су досељени као земљорадници из села Браничева што су им и потомци.

-Цонићи, Никољдан, су дошли из Трнова у Бугарској као баштовани.

-Недељковићи, Никољдан, родоначелник дошао као зидар из Прилепа и овде се оженио и окућио.

-Перић, Јовањдан, је из Сиракова, срез Рамски, земљорадник.

-Јовановић, Никољдан. Коста дунђер дошао пре 60 година из Прилепа.

-Петровић, Аранђеловдан. Јован досељен из Десине, срез Рамски, као земљорадик.

-Петровић, Никољдан. Димитрије пекарски слуга пре 60 година дошао из Велеса.

-Базавети, Св. Петка, су досељени из Долова у Банату, као ужари.

-Стојмировићи, Никољдан. Милован дошао пре 60 година из Лучице као ћуријски занатлија. Синови су му ћурчије и чиновниџи.

-Накић, Аранђеловдан, су из Куманова, пиљари.

-Ћирковићи, Никољдан, су из Божевца – Стиг, земљорадници.

-Костић, Никољдан, су дошли из Прилепа пре 50 година као баштовани.

-Стевановић, Аранђеловдан, је дошао из Пољане као надничар.

-Марчићевић, Никољдан, је из Томашевца – Банат, земљорадник.

-Стојковић, Никољдан. Дошао као слуга из Прилепа и овде постао „газда Јаков“ шећерџија.

-Илић, Св.Петка, Паун се доселио из Дубоке – Звижд као земљорадник, призетио се – „ушао у кућу“.

-Илићи, Никољдан, су досељени из Бугарске пре 50 година.

У Гаревској улици има 12 родова Цигана-Рома са 25 кућа. Досељени су из Гарева – Рамски срез. По занимању су земљорадници, надничари, џамбаси и свирачи. Готово сви славе Никољдан.

У Гаревској улици су и ове српске породице:

-Димитријевићи, Аранђеловдан. Са мајком се доселио из Сиракова – Стиг као земљорадник надничар.

-Путниковић, Ђурђиц, је из Деспотовца, дошао као калемар.

-Омазић, Стевањдан. Стеван је дошао из Босне као опанчар.

-Поповић, Митровдан, је из Јањине. Бацио се плетењем столица са зетом Србином.

-Ђорђевић, Јовањдан, је из Миљевића- Голубац, као земљорадник надничар.

-Стевановић, Аранђеловдан, је из Црљенаца – Стиг као надничар.

-Антић, Никољдан, је из Лозовика- Смедерево, дошао као надничар.

-Митровићи, Никољдан, су дошли пре 80 година из Видинске области у Бугарској.

-Мумџићи, Никољдан, су досељени пре 80 година из Вршца. Светозар је био качер а потомци чиновници и трговци.

-Мојсиловићи, Велика Госпојина, Мојсило се доселио пре 90 година из Старе Србије, вероватно са Косова, као сточар чиме се поглавито и овде занимао. Унуци су му земљорадници.

-Васићи, Никољдан. Видојко је досељен пре 80 година из Пирота као лончар чиме се и његови потомци сада баве.

-Ристићи (Салаковчани), Никољдан, су пореклом из Видинске области у Бугарској. Најпре су дошли у Салаковац по коме се данас називају па потом у Пожаревац пре 80 година. Имали су „100 ланаца земље“. Унуци су му трговци.

-Костићи, Никољдан, су из Битоља. Потомци си му механџије.

-Недељковић, Аранђеловдан, је дошао из Калне – Пирот, као дунђер (Адам).

-Богосављевић, Св. Петка: Дошао Аћим пре 60 година из Винца – Голубац и јако се обогатио зеленашењем.

-Живковић, Никољдан, је дошао из Гњилана као пиљар.

-Стојановићи („Мурдареви“), Никољдан, су досељени пре 60 година из Лерина – Грчка као касапи и мумџије.

-Радовановићи, Митровдан. Мита „Булеварџија“ (назван по имену своје кафане) досељен је пре 60 година из Братинца – Стиг.

-Љешевић, Стевањдан, је досељен пре 60 година из ужичког округа као свештеник.

-Топузовић, Лучиндан, се доселио из Шапца као писар.

-Бошковићи (Џорини), Никољдан: Предак „баја Џора“ доселио се пре 100 година из околине Зајечара и настанио се близу „Шутулове Баре“. Бавио се земљорадњом. Праунуци су му занатлије.

 

Циганска Мала.

 

Ова мала обухвата ове улице: Печанску, Џампићеву, Банову, Охридску, Светогорску, Дечанску, Скадарску, Војводе Добрњца, Хиландарски Запис, Кнеза Михаила и Караџићеву. Циганских кућа у Пожаревцу има 462 са 2365 становника, што је 1/5 од укупног броја пожаревачког становништва. У последњих 50 година су се јако посрбили и говоре готово само српски, поготову младеж. За то време су се јако умножили, нарочито прираштајем и нешто досељавањем.

Новије циганске досељенике, досељене пре 30 година и мање из Циганске а и других мала, ако имају по једну кућу не наводе се, јер их има веома много, али ће бити наведени у прегледу свих становника. Наводе се само старији родови, којих у овој мали има 21 и просечно имају по 20 кућа по фамилији. Међи њима има старих људи који знају своје претке скоро 200 година уназад, али и ти су се познати „родоначелници“ родили у Пожаревцу и „живели овде пре Карађорђа, још за време Турака“. То су, дакле, потомци оних Цигана-Рома који се помињу у Пожаревцу пре 200 година, за време аустријске окупације, а одакле су се доселили то нико не зна. Вероватно сусе доселили са Турцима, мада се не помињу као муслимани по вери, одувек су били хришћани а ни турски језик нису знали. Њихов језик није сличан ни турском ни влашком, то је нарочити цигански језик, који у последње време већином одбацују и замењују српским језиком.

 

У Циганској мали су ови родови:

-Јецићи, Никољдан. Њихов прадед Ива живео је пре 150 година а његова мати Јеца, по којој носе име, пре 180 година. Знају да је Јецин муж са братом држао ковачницу на Ћириковачком Друму а прича се да је поред њихове ковачнице водио пут за Костолац и за „Шишманов Град“ – за који они мисле да је био преко Мораве, код Великог Орашја: Сва је прилика да се у том иману сачувала успомена на Видин, за који се тада из Костолца потовало Дунавом.

-„Ашаглавићи“ (значи „велике главе“), Нова Година. Прадед Стојадин живео је пре 175 година; имао је брата Милутина. Стојадин и Милутин имали су 5 сестара које је хтео неки Турчин да силује; због чега су га убили, али су имали пријатеља Турчина у Великом Градишту, који их је заштитио, те им отуда дошао надимак Ашаглавићи. Син Милутинов Мирко оженио се „Бугарском“ Петријом, која је овамо из Крајине пребегла 1813. године, те пошто је била сирота – удала се за Циганина.

-Мијајловићи, Никољдан. Најстарији познат предак је Сава, који је живео пре 160 година. Његов син Михаило био је дунђерин и зидао је стару цркву у Пожаревцу 1819. године за време епископа Агангела и кнеза Милоша.

-Радојковци, Никољдан. Предак Радојко живео је у Пожаревцу пре 160 година. Као и већина Цигана, занимали су се увек земљорадњом и имали довољно земље јер је после Турака слободно „захватили“ колико су хтели али су је убрзо продали „Бугарима“ – како називају избеглице из Крајине, који су били вреднији од њих, те су им земљу куповали за „сир и вуну“.

-Ивковићи, Никољдан. Најстарији познат предак Гојко живео је пре 165 година. Његов син Ивко служио је неког Турчина, нешто скривио и побегао „преко“.

-Милошевци, Нова Година. Предак Милош живео је пре 140 година и за време Турака био арачлија.

-Пупићи, Нова Година. Најстарији предак Јова Пупић живео је пре 135 година.

-Малачковци, Св. Петка. Најстарији предак Живојин живео је пре 145 година.

-Николићи, Никољдан. Њихов предак Стева живео је пре 150 година а његове ћерке су биле лепе морале су се гаравити да би биле ружне да их Турци не би силовали.

-Антићи, Никољдан. Предак Груја живео је пре 165 година а његов син Анта пре 135 година. Са њима су род Џампићи.

-Симићи, Никољдан. Предед Сима свирао је кнезу Милошу у гајде.

-Качамаковићи, Никољдан. Прадед Јова живео је пре 150 година а дед Стоја пре 120 година и причао својима како је као дечак бежао од Турака у неку букову шуму и да је у тој шуми било много избеглица,

-Глувакови, Нова Година. Прадед Јова живео јепре 150 година. Прича се да су се Јовине сестре криле по таванима од Турака.

-Читаковићи, Никољдан. Прадед Стока живео је пре 155 година а дед Стојадин пре 125 година.

-Стојићи, Никољдан. Дед Стојић живео је пре 110 година.

-Ђокићи, Никољдан, Дед Ђока живео је пре 110 година.

-Јанковићи, Аранђеловдан. Прадед Стева живео је пре 140 година у Пожаревцу, али се зна да је досељен из оближњег села Кленовника.

-Јовановићи, Јовањдан. Отац Јова је живео пре 95 година у Пожаревцу али се зна да је дошао из „прека“ и да је био „вагабунда“.

-Костићи, Никољдан. Дед коста живео је пре 150 године и дошао као момак у Пожаревац из Ковина у Банату и овде се оженио.

-Бајини, Нова Година. Дед Илија пренео је сина Живка из „прека“ за време Маџарске Буне.

-Селинови, Никољдан. Дед Делин дошао из Турске пре 105 година као ковач.

Циганске куће су већином скромне и са разграђеним двориштем, разбацане без икаквог реда а сокаци су кривудави. Сиротиња и немарност провирују из већине кућа, као и одсуство укуса за лепо, ред и удобност, мада многи имају материјалних средстава са лепши и удобнији живот, јер као носачи у магацинима и продавци на пијацама добро зарађују, али новац троше на коцку и пијанчење док у кући бедно живе.

Већина се бави земљорадњом а мањи кирајџилуком. Док није био железнице од Пожаревца до Дубравице и Осипаонице, број  кирајџија је био много већи. Многе жене и девојке чисте заостали кукуруз при круњењу на круњачима по трговачким кошевима, којих има 100, и у њима ради наизменично око 500 циганских жена и девојака. Има Цигана који раде у општинама као патролџије, служитељи, чувари поља. Приличан број се бави разним занатима, ковачким, столарским, дунђерским, свирачким и др.

Цигана ван Циганске мале има највише у „Бурдељима“, у крају Пожаревца јужно од вашаришта и Бурјанске Мале, у продужетку Јабланске Улице. Има их и у Гаревској Улици и западном делу Зелене Улице.

Први насељеници бурдеља („бурдељани“) дошли су, као и насељеници Влашке Мале, за време Маџарске Буне и то највише из околине Беле Цркве и банатских села. То су Влашки Цигани (језик је влашки) док оних десетак корпарских Цигана нису ни влашки ни турски већ као они из Циганске Мале, веле да је њихов језик прави цигански или српско-цигански, пошто у њему има доста српских речи.

„Бурдељанске“ фамилије су:

-Тобеји, Св, Петка;

-Станчићи (раније се звали „Станчуљи“), Св. Петка;

-Драгомировићи, Аранђеловдан;

-Николићи, Никољдан;

-Андејићи, Никољдан;

-Радуловићи, Аранђеловдан;

-Манчићи, Св. Петка;

-Јовановићи, Св.Петка;

-Новаковићи, Св. Петка и:

-Гукићи, Св. Петка.

Цигани корпари су раније живели по околним селима да би се пре 40 година стално настанили у Пожаревцу због боље зараде. Њихове породице су:

-Динићи, Никољдан;

-Раденковићи, Аранђеловдан;

-Павловићи, Аранђеловдан;

-Голубовићи, Никољдан:

-Стевановићи, Аранђеловдан и;

-Матејићи, Никољдан.

У Циганској Мали има и Срба, нарочито у Кнез Михаиловој Улици и то су:

-Митровићи, Аранђеловдан, су пореклом из Ниша. Гаврило бојаџија и Таса кафеџија. Таса је био познат под именом „Циган Таса“ и ако је био Србин, био је цигански кмет.

-Николајевићи, Јовањдан. Дедови су им досељени из Крајине. Они су качери а синови су им исто али и чиновници; расељени су из Пожаревца.

-Величковићи, Аранђеловдан, су из Куманова, пекари.

-Бенарој, Јеврејин, дошао из Видина као трговац.

-Коцићи, Никољдан, су досељени из Ниша ипостали кожарски и житарски трговци.

-Стојановић, Стевањдан, се дошао из Раброва – Стиг као абаџијски шегрт.

-Трифуновић, Св.Петка, је досељен из Баната као бербрин.

-Весић, Никољдан, је берберин из Баната.

-Тодоровић, Аранђеловдан, досељен из Књажевца као фијакерист.

-Милановићи (Мићовићи), Сревањдан, су досељени из околине Ужица као келнери, овде постали кафеџије а после житарски трговци.

Брдња Мала.

После Горње најстарија је (од српских) „Брдња“ Мала, која захвата североисточни део вароши, од Градиштанског Друма (Браничевске Улица) па на исток до брда и варошких винограда. На југ се протеже до старе цркве. Данас захвата ове  улице: Зетску, Чарапићеву, Книћанинову, Изворску, Крајинску, Поп-Лукину, Југовићеву, Гојкову и Угљешину. Укупно има 223 куће (са пространим двориштима, баштама, воћњаком или виноградом уз кућу) и 988 становника, према попису из 1910. године.

Порекло родова.

-Динкићи, Ђурђиц, држе да су старином из Пожаревца или су досељени врло давно, али не знају одакле. Име носе по некој баби Динки.

-Илићи („Плашипилци“), Ђурђиц, мисле да су старином из Пожаревца или да су, можда, одавно досељени.

-Јовановићи, Никољдан, су одавно досељени из Крајине, околина Неготина.

-Дакићи, Никољдан, су досељени из Великог Извора после хајдук-Вељкове погибије. Цола Дакић живео је 100 година.

-Митровићи, Митровдан, су пореклом из Крепољина – Хомоље.

-Николићи, Велика Госпојина, су пореклом из Церемошње – Пек.

-Маринковићи, Никољдан, су из Кобиља –Стиг.

-Илићи, Ђурђиц, су из Пека.

-Скакалечкови, Никољдан, су из Великог Извора.

-Цакићи, Св. Јован Златоусти, су  досељени из Великог Извора.

-Петковићи, Никољдан. Од ове фамилије има 10 кућа у Бугарској Мали и две у Бурјанској.

-Лалићи, Јовањдан, су из околине Зајечара.

-Тотићи, Никољдан, су из Млаве.

-Ђерговићи, Никољдан, су досељени 1815. године из Великог Извора.

-Стокићи, Ђурђиц, су из села Божевац – Стиг.

-Марјановићи, Митровдан. Њихов предак Јоња (Влах) се доселио из Баната.

-Миленковићи, Ђурђиц, су из Крајине.

-Јовановићи, Мала Госпојина, су из Коббиља – Стиг.

-Калинићи, Лучиндан, су из Александровца – Морава. Призетио се.

-Милојковићи („Буџини“), Ђурђиц, су из Великог Извора.

-Ђорђевићи, Аранђеловдан, су из Барича – Пек.

-Милутиновићи („Куртини“), Јовањдан, су из Раброва – Стиг.

-Курандићи, Стевањдан. Биле су две куће, па једна – Крсте, дућанџије узумре а од другог брата – Миленка земљорадника, остала је само удовица, баба. Курандићи су се доселили из Параћина, где имају рођаке даљим пореклом су са Косова, одакле су се давно доселили у Параћин а један део даље, у Пожаревац.

-Стојановићи, Јовањдан су из Божевца – Стиг.

-Траиловићи, Никољдан, су досељени из Кобиља.

-Шљивићи, Јовањдан, су из Брадарца. Потомци су војводе Живка Шљивића из Првог устанка, по занимању су чиновници.

-Станковићи, Ђурђевдан, су из оближњих Трњана.

-Колчићи („Калчићи“), Никољдан, су из Ресаве. Земљорадници су и кочијаши.

-Милићи, Ђурђиц, су из Берања – Пек.

-Шапљани, Никољдан, су из Шапина, дућанџије, досељени по наредби кнеза Милоша.

-Добрешковићи, Никољдан, су из Шапина.

-Радојковићи, Лазаревдан, су из Кисиљева.

-Јовановићи, Никољдан, су из Ћириковца.

-Јеремићи, Аранђелован, су из Кнежице па се овде окућили.

-Вучковићи, Никољдан, су из Петке.

-Јовановићи, Јовањдан, су из Бубушинца.

-Ђорићи (било их је више па су неки изумрли а неки раселили, махом као чиновници), Ђурђевдан, су из Смољинца, досељени као трговци, по наредби кнеза Милоша.

-Кузмановићи, Св. Врачи, су из села Барича – Пек, одакле се доселио њихов предак као земљорадник, призетивши се.

-Богдановићи, Ђурђевдан, су из Шапина. Њих зову „Шапљани“ а Давидовићева Улица где су се први пут населили пре 80 година звала се „Шапљанска Мала“.

-Лазаревићи, Митровдан, су досељени пре 70 година из Касидола као трговачки момци и били су имућни трговци.

-Давинићи, Никољдан, су пореклом из Црне Горе. Дед им је био качер а потомци индустријалци.

-Веселиновићи, Аранђеловдан, су досељени пре 75 година из Куманова.

-Пешићи, Мратиндан, су пореклом из Ужичког округа.

-Мирковићи, Ђурђиц, су досељени из Пека – села Пожажине пре 70 године као ученици терзијски и трговачки па се, као занатлије и трговци, оженили и окућили.

-Николићи, Св.Ћирило и Методије. Предак Димитрије Николић, Грк из Битоља, доселио се одавно у Пожаревац као терзија. Шио је кнезу Милошу одело. Јако се обогатио и потомци су му посрбљени и поставши чиновници распродадоше своје наслеђе.

-Кристоји, Св. Петка, су досељен из Беле Цркве као берберин. Био је влашког порекла па му се породица посрбила.

-Ћирићи, Никољдан, су из Пиротског округа, блили су лончари.

-Николајевићи, Никољдан, су досељени пре 70 година из Кобиља као абаџијски ученици, ту се оженили као абаџије а синови се раселили као чиновници.

-Траиловић, Св.Петка, је дошао као терзијски ученик из Рановца па се овде окућио.

-Стоиловићи, Никољдан, су пореклом из Сиракова.

-Антићи, Никољдан, су досељени из Дубравице као трговачки помоћници.

-Ивковић, Јовањдан, је дошао као терзијски ученик из Доње Крушевице - у Пеку.

-Радуловић, Никољдан, је дошао из Царевца на ковачки занат.

-Пљешковићи, Ђурђиц. Тоша берберин дошао пре 50 година из Беле Цркве а деца су му чиновници.

-Живковић, Никољдан. Свештеник Васа дошао пре 50 година из Неменикућа, Космајског.

-Живковићи, Никољдан, су досељени из села Затоња код Дунава као трговачки момци. И потомци су им трговци.

-Кириловићи, Никољдан. Поп Ћирко дошао је 1824. године из Шувајића – Пек у Пожаревац као грнчар, па се запопио (а био је неписмен) и био свештеник 67 година.

-Михаиловић („Бадић“ назван по ортаку из радње), Св. Петка, је пореклом из влашког села близу Вршца али је породица посрбљена.

-Божић, Ђурђиц. Отац се доселио пре 75 година као учитељ из Баната а син му умро као пензионер.

-Гајићи, Ђурђевдан, су дошли из Великог Градишта као трговачки помоћници а сада су трговци као и њихови синови.

-Вукчевић, Св. Кирил, је дошао из Трстеника као лекар, Даљим пореклом је из Црне Горе.

-Пантелић, Никољдан, је дошао пре 60 година из Печанице – Стиг као учитељ. Мушко потомство нема, женско чиновници.

-Павловић, Никољдан, је пореклом из Великог Села а даљим пореклом са Косова. Занима се економиком и индустријом. У Великом Селу има 7 кућа ове фамилије.

-Вучковић, Св.Петка, је дошао из Витовнице – Млава пре 50 година као учитељ. Потомци му чиновници.

-Смиљковићи, Никољдан, су пореклом из Стига. Потомство расељено као занатлије и чиновници.

-Цоцићи, Никољдан, су дошли из Млаве пре 80 године, били земљорадници а доцније џамбаси.

-Протићи, Сретење, спадају међу старије фамилије, јер им је дед био прота у Пожаревцу пре 80 година а досељен је са Косова. Ова породица је имала десетак кућа, па је нешто изумрло а нешто се раселило, као чиновнци.

-Атанацковић, Јовањдан, је из Нереснице – Звижд.

-Атанацковић, Св. Атанасије, је пореклом из Македоније одакле су као Цинцари дошли пре 70 година, посрбљени су а потомци су свештеници и чиновници.

-Бранковићи, Јовањдан, су пореклом из Брзохода – Моравски срез, одакле су досељени пре 70 година у Влашки До а потом у Пожаревац.

-Павловићи, Св. Атанасије. Стојан („Стојанчић“) дошао пре 70 година из Кисиљева – Рамски срез као слуга и постао дуванџија а потом председник општине и рентијер.

Бугарска Мала.

Из споменика видимо да је и пре 200 година било у Пожаревцу шопских досељеника које су Пожаревљани и онда називали Бугарима. Тада их је било мало и нису имали засебну малу. Ову су населили после погибије Хајдук-Вељкове и доцније, све до 1833. године док је Тимочка Крајина била под Турцима, па је њене становнике намамила слобода овог краја.

Стари Пожаревљани причају да је после 1813. и 1815. године доселили из околине Зајечара, највише из Великог Извора око 100 кућа (родова), од којих су само половина насељени у Бугарској Мали а остали се населио у Бадњој Мали највећи део, у селу Бурјану у другим околним селима. Први су од „Бугара“ дошли „Бајка Гена“ и „Бајка и Тодор“, а после су се досељавали „Бајка Цака“, Николча, Дича, Чола, Вучко са синовима Цаном, Цолом и Мангулом, затим Вуча, Петко, Узун, Баља, Коча, Рајко, Сајко, Стојко, Герга, Китан, Цветан, Најдан и други. Неки су од њих били дунђери а остали већином земљорадници, осим неколико трговаца и кафеџија. Стари људи причају да је у почетку владе кнеза Милоша у Пожаревцу било свега 4 дућана од којих су три „држали Бугари“ а један Цинцарин. То су били Буџа, Бели Петар, Витко и Коста Цинцарин.

По доласку у Пожаревац неки од њих су помагали кнезу Милошу при даљем убијању Турака. То су били: Узун, Баља, Пеја, Кола и Рајко од којих је Баља био земљорадник а остали механџије.

Бугарска Мала обхвата и неколико улица у којима нема досељеника из околине Зајечара. По ослобођењу општински суд је званично Бугарску Малу преименовао у Браничевску, са циљем да тиме спречи непријатну успомену на мрску бугарску трогодишњу владавину у овом крају, што је становништво врло радо прихватило. Сада Браничевска (раније Бугарска) Мала обухвата северни део Пожаревца, и то ове улице: Приштинску, Милоша Поцерца, Јакшићеву, Илије Бирчанина, Призренску, Браничевску и Обилићеву. У њима је било 249 домова са 1343 становика, по попису од 1910. године.

Порекло родова:

-Спасићи, Ђурђиц, сматрају себа за староседеоце и веле да су у Пожаревцу били и у турско време.

-Рогићи, Никољдан. Њих сматрају за староседеоце. Стеван Рогић живео је у време кнеза Милоша и био богат са земљом и стоком. Стеванов син Станоје учествовао је у убиству кнеза Михаила. Станоје је за време Алексндра Карађорђевића био касапин, па  добио за ђумругџију у Доњем Милановцу. Ђумругџијска служба је у то време била врло рентабилна, те је Станије умножио наслеђено имање. Имао је 100 ланаца земље и 12 дућана. По паду Александра Карађорђевића Станије изгуби службу а трговином са стоком изгубио је и имање, те ступи у заверу да убије кнеза Михаила, мислећи да ће после преврата опет постати ђумругџија. Станоје је стрељан а цела фамилија Рогића била је презрена, те су, да унеколико избегну мржњу, променила преизиме у „Илиће“, и тек по нестанку Обреновића почели су да се зову старим презименом. Неки од њих су остали и даље Илићи.

-Стојановићи („Прцковци“), Стевањдан, не знају за своје порекло.

-Бировци, Никољдан, је стара породица.

-Петровићи (Петковићи, Бечићи), Никољдан, су досељени из околине Зајечара 1813. године.

-Вучковићи (Вучковци), Никољдан. Вучков отац Никола са братом Пејом побегао од Турака из Великог Извора 1813. године и преко Злота и Ресаве дошао у село Дубље. Пред навалом Хуршид паше од Ниша побегну преко Дунава одакле се врате у Пожаревац.

-Вучковићи („Мангулови“), Никољдан, нису у сродству са Вучковићима (Вучковцима). Старином су из Великог Извора, одакле су дошли 1815. године.

-Тошићи („Огорелови“), Никољдан, су из Великог Извора.

-Јовановићи, Никољдан, су из Великог Извора.

-Дамњановићи, Никољдан, су из Великог Извора.

-Марковићи, Аранђеловдан су из околине Књажевца.

-Крајинци, Ђурђиц, су из Тамнича код Неготина, одакле се доселио Стојан Крајинац после Хајдук-Вељкове погибије.

-Којићи, Аранђеловдан су из околине Неготина.

-Андрејићи, Јовањдан, су из Вражогрнаца.

-Дичићи, Никољдан, суиз Великог Извора.

-Цанићи, Никољдан, су из Великог Извора.

-Јотићи, Никољдан, су из Великог Извора.

-Живановићи, Ђурђиц, су из околине Негорина.

-Живановићи, Аранђеловдан. „Бајка Живан Дардаћ“ дошао је из Великог Извора.

-Обреновићи, Аранђеловдан, су из Дубравице где имају 8 кућа и спадају у старе фамилије.

-Пашићи, Никољдан, су из околине Зајечара.

-Милосављевићи (Миливојци, Марковићи), Јовањдан, Предак Милосав Марковић доселио се из Вражогрнаца. Његов син Милија учио је у манастиру Рукумија и постао поп али је оставио свештеничку службу и био учитељ „беговима“ – синовима кнеза Милоша. Милијин син Ива био је сликар и радио црквене иконостасе, због чега је путовао у Италију да се научи сликању. Звали су га „молер“ као што су звали и песника Ђуру Јакшића, који је тада у Пожаревцу као „молер“ радио, кад је први пут прешао у Србију. Ива је Ђури позајмљивао фарбу за рад и када му није вратио тужио га општинском суду, што се види у општинској архиви.

-Перићи, Св.Сава Вара (Вариндан) уочи Никољдана, су из села „Старопатице“ код Зајечара. Изгледа да данас не постоји ово село. Имају надимак „Печенковци“.

-Николићи (Причковићи), Симеундан, мисле да су старином са Косова,

-Цонићи, Никољдан, су из околине Зајечара.

-Стаменковићи (Нечићи), Никољдан, су из ресавског Дубља где су дошли из околине Зајечара. Даљим пореклом су „од Видина“.

-Јовановићи („Фишкаловићи“), Никољдан, су досељени „из прека“. Задржала се успомена да су тамо некад били по вери калвинци.

-Чолићи, Ђурђевдан, су из Великог Извора.

-Мишићи, Никољдан, су из Зајечара.

-Марковићи, Аранђеловдан, су из Крајине.

-Матићи, Јовањдан, су из Вражогрнаца.

-Бонићи, Вариндан, су из села Дубља – Ресава, раније потичу од Видина.

-Ивановићи („Казакови“), Никољдан, су из Великог Извора.

-Илићи, Никољдан, су дошли из околине Зајечара за време владе кнеза Милоша.

-Перићи, Јовањдан, су из Вражогрнаца. Имају надимак „Купусари“.

-Васићи, Митровдан. Васа дошао из околине неготина 1813. године. Било их више кућа, које су се рано поћеле бавити трговином, па су неки изумрли а остали одселили.

-Ћелићи, Аранђеловдан, су из Брадарца. Баве се земљорадњом.

-Живковићи („Пилицани“), Никољдан су из Набрђа.

-Глушћевићи, Ђурђиц, су досељени пре 60 година из Рупељева – Пожега. Служили код имућних земљорадника потом се оженили и окућили. Старији брат умро без  порода.

-Петровићи, Аранђеловдан, су из Књажевца.

-Лилковићи, Јовањдан, су из Вражогрнаца, досељени пре 90 година и баве се замљорадњом.

-Јанковићи, Св. Петка, су из Крајине.

-Илић, Никољдан. Јован дошао пре 60 година као баштован из Бугарске (Враца) и овде се оженио и окућио.

-Ђорђевић, Никољдан. Стојан се доселио пре 60 година као баштован из Љасковца – Трново – Бугарска па се оженио и окућио.

-Зарић, Јовањдан, је из околине Зајечара.

-Вучковић, Никољдан, је из Раковице у Бугарској, баштован.

-Јовановић, Ђурђиц, је досељен пре 40 година из Трњана и призетио се у кућу где није имао мушке деце.

-Бачићи, Никољдан, су били земљорадници па се одали трговини. Досељени су из Крајине.

-Милатовићи, Аранђеловдан, не знају за своје порекло, мисле да су староседеоци. Дед је живео у Горњој Мали.

-Обрадовићи, Никољдан, су род са Рогићима.

-Селићи, Аранђеловцан, су из Куркаче и Стигу.

-Марковићи, Никољдан, су из Крајине. Земљорадници и кочијаши.

-Вукосављевић, Јовањдан, је дошао пре 60 година из Бољана у Црној Гори, овде се оженио и стално живи као живописац, радећи црквене слике.

-Антић, Аранђеловдан, дошао је пре 60 година из Куманова као пекар.

-Петровић, Ђурђиц, је дошао из Рама, по занимању пиљар.

-Мишић, Јовањдан, је из Дрмна, по занимању бакалин.

Бурјунска Мала.

Садашња мала „Бурјан“ постала је на западном крају Пожаревца 1826. године а пре тога је постојала као засебно село, удаљено 4 километра западно од Пожаревца, на средокраћи између села Драговца и државног добра Љубичева, између Драговачког Пута и Ресавчине. Изгледа да је Бурјан као село доста старо насеље. Налазимо га на Лангеровој карти пре 200 година под именом Бернани са воденицом на Ресавчини. После пропасти 1813. године је опустело да би се доцније поново насељавало. После 1813. године у Бурјан се доселило највише избеглица из околине Зајечара, поглавито из Великог Извора. Бурјан је пресељен у Пожаревац по наредби кнеза Милоша, највише због крађа. Бурјучани су били под сумњом да су лопови, па су их хтели ставити под контролу варошких власти. Јов. Драгашевић вели да је „село Бурјан кнез Милош са Мораве преселио у Пожаревац како би дошао до њихове земље, што стари мештани Бурјунске Мале демантују. По доласкиу у Пожаревац Бурјунчани су добили од општинске утрине само плацеве за куће и баште.

Бурјунска Мала обухвата ове улице: Тежачку, Хиландарску, Моравску у Сајамску, које укупно имају 145 кућа и 786 становника а када су се доселили пре 100 година, причају да је било свега 30 кућа.

Поред Девића и Грнчаревића најстарији су и сви они родови који славе Св.Кирика. Доселили су се са Косова, из Вучитрна, пре 160 година, дакле много пре од досељеника из Великог Извора, који се већином дошли по ослобођењу.

Порекло родова:

-Девићи, Ђурђиц су најстарији и најимућнији у Бурјану, само се слабо умножавају. Не знају тачно одакле су пореклом а слушали су од својих старих да су давно, после пропасти српске државе, досељени са југа, мисле из околине Призрена или са Косова.

-Грнчаревићи, Јовањдан. Потомци не знају поуздано да им је предак Стеван, по занимању грнчар, пре 170 година дошао са Косова. Изгледа да је хтео да се сели у Банат, па се задржао у Пожаревцу, који је био под Турцима и у српском делу вароши на крају Горње Мале, код данашње кафане „Последњи Грош“ отворио дућан. Његови синови су доцније, када су били општи захвати лугова и поља, заузели земљу у селу Бурјану, напустили грнчарски занат и постали земљорадници.

-Бошковићи, Никољдан, су из Великог Извора. „Бајка“ Бошко је чувао овце кнеза Милоша у Забели као старац 1825. године.

-Урошевићи, Јовањдан. У Бурјан су се доселили из Батовца а за даље порекло не знају.

-Пејићи, Никољдан. Пеја је са братом Николом 1812. године побегао из Великог Извора преко Злота и низ Ресаву у Дубље код Свилајнца. Одатле је, пред навалом Хуршид паше од Ниша, бежао ка Пожаревцу и код Дубравице пређе Дунав, где су остали док кнез Милош није ослободио Србију. Вратио се после 1815. године. Пеја је захватио земљу у Старом Селу са обе стране Драговачког Пута.

-Најдановићи, Никољдан. Предак „бајка Најдан Паћа“ доселио се из Великог Извора у Бурјун 1816. године.

-Радуновићи, Никољдан, су досељени у исто време кад' и претходни. „Бајка Радуна“ у као старца убили Власи у Шљивовцу и мртвог су га појели пси.

-Цвејићи или Петровићи, Никољдан, су из околине Неготина.

-Вукосављевићи, Св. Кирик, су из Вучитрна на Косову. Досељени пре 160 година.

-Павловићи, Јовањдан. Старијим пореклом су са Косова и род су са Грнчаревићима.

-Стаменовићи, Јовањдан, мисле да су из Крајине.

-Јотићи, Аранђеловдан, држе да су пореклом из околине Зајечара.

-Белосавићи, Никољдан, су из околине Зајечара.

-Милчићи, Никољдан. „Бајка Милче“ се доселио у Бурјан 1820. године из Великог Извора.

-Цокићи, Никољдан, су из Великог Извора.

-Стаменковићи, Св. Петка, су из Крајине.

-Живановићи, Св. Ћирик, су из Вучитрна на Косову, досељени пре 160 година.

-Цолићи, Ђурђиц, су из Великог Извора.

-Најдановић, Ђурђиц, су из Великог Извора.

-Петковићи, Никољдан, су из Великог Извора.

-Митровићи, Јовањдан, су досељени пре 80 година из Крајине.

-Вујичићи, Аранђеловдан, су пореклом изМораве.

-Стоићевићи, Св. Ћирик,  су досељени из Вучитрна на Косову пре 150 година.

-Степићи, Св. Ћирик, су из Крушевачког округа а даљим пореклом су са Косова – Вучитрн.

-Обрадови, Св. Ћирик, су из Ресаве а даљим пореклом су са Косова – Вучитрн.

-Мирковићи, Јовањдан, су из Звижда.

-Пешићи, Велика Госпојина, су из околине Параћина а даљим пореклом су са Косова.

-Иванчићи, Јовањдан, су из Крајине.

-Петровићи, Митровдан, су из Стига.

-Јосићи, Стевањдан, су дошли из Пека, овде се призетили.

-Митићи, Стевањдан, су из Ресаве а даљим пореклом мисле да су од Призрена.

-Пауновићи, Јовањдан, су из Хомоља.

-Митићи, Никољдан, су из Пека.

-Илићи („Кланкови“), Јовањдан, су из Крајине.

Између Бурјуна и вароши су ови родови, већином трговци, занатлије и чиновници:

-Добрњци, Лучиндан, су из Добрња, одакле су њихови преци, славне војводе из првог устанка, Петар и Стеван Добрњац. Њихов потомак Арса Добрњац стално се настанио у Пожаревцу пре 90 година као трговац, па су му то били и синови који су помрли, док су се унуци растурили као чиновници а унуке разудате, већином по другим варошима.

-Николајевићи, Илиндан, су пореклом из Добрња и потомци су чувених војвода из Карађорђевог устанка. Њихов предак је био са службом код кнеза Милоша, па га је омрзао те је због тога побегао у Влашку где су му се у Букурешту роде синови Александар и Патрика, од којих је Александар био виђен народни посланик за Пожаревац у средини прошлог столећа. У сродству су са Добрњцима.

-Миљковићи, Јовањдан, су пореклом из Бара у Стигу где су продали земљу и отишли у Краљево да тамо купе јефтинију земљу, али су се вратили и настанили у Бурјану.

-Миладиновићи, Илиндан. Предак Миладин Миловановић прешао је са оцем Милованом из Суботинаца код Алексинца у Гроцку, после пада Делиграда 1813. године при чијој је одбрани учествовао Милован, а одатле у Банат, у село Омољицу, гд је Милован умро. Пошто им је у Аустрији било рђаво, Миладин се са мајком врати у Пожаревац где постаде мумџија. Унуци и праунуци су данас трговци, занатлије и чиновници.

-Стефановићи, Ђурђиц. Предак Анта дошао у почетку владе кнеза Милоша из Великог Извора код Зајечара као земљорадник. Синови и унуци били трговци, али су се затрли.

-Живановићи, Никољдан. Огњен је дошао пре 70 година из Набрђа на терзијски занат.

-Станисављевићи, Митровдан, су пореклом из Свилајнца одакле су досељени пре 50 година. Земљорадници и трговци.

-Новаковићи, Митровдан. Илија „сајџија“ дошао пре 80 година као дете са оцем из Прилепа. Потомци су му неки изумрли а ники кафеџије и чиновници ван Пожаревца.

-Димитријевићи, Мала Госпојина, предак дошао пре 80 година дошао у Пожаревац на занат.

-Јовановићи, Никољдан. Предак дошао из Врања као арџија а доцније постао кафеџија.

-Младеновић, Ђурђевдан, је дошао из Куманова као слуга на оборима свињарских трговаца, доцније постао пиљар и бакалин.

-Ћирковић, Аранђеловдан, је дошао из Триброда, трговац.

-Митровићи, Јовањдан, су из Требиња (Херцеговина) одакле је пре 70 година дошао Глиша, који је скоро 50 година био пандур док  су му се потомци раселили као чиновници.

Влашка Мала.

Влашка Мала обухвата улице: Жупску, Рујевску, Владичину и Гргурову. Све су јужно од гробља и у њима живе влашки досељеници, који су дошли тек после Маџарске Буне. У то доба овај део вароши није био насељен и општина им је уступила земљиште за насељавање. По Власима се и околне улице обично називају Влашка Мала, мада у њима живе готово сами Срби. То су Сеничка, Давидовићева и унеколико Дунавска Улица, а влашких кућа има само 34 (и то већином у Жупској). Влашка Мала им 188 кућа са 890 становника, дакле скоро 6 пута има више српскох кућа од влашких.

Власи су по занимању већином земљорадници. Има неколико таљигаша и служитеља при појединим државним надлештвима. Влашке куће су боље од циганских, улице су правилније а дворишта ограђена.

Од наведених родова првих 12 (са 34 куће) спадају у влашке, говоре влашки и српски а сви остали родови су српски. Сви ови Власи досељени су из Баната, околина Беле Цркве, Оршаве и Молдаве. То су:

-Бофани, Јовањдан;

-Струје, Св. Петка;

-Костандиновићи, Св.Петка;

-Пајићи, Аранђеловдан;

-Николићи, Никољдан;

-Јеремићи, Аранђеловдан;

-Мозгови, Аранђеловдан;

-Јанкуљари, Св.Петка;

-Трифунешће, Св. Петка;

-Живковићи, Никољдан;

-Јосимовићи, Никољдан и;

-Стојадиновићи, Стевањдан.

Остали су родови:

-Бечићи, Никољдан. Дед им Петар се доселио из околине Зајечара, вероватно из Великог Извора.

-Стокићи, Никољдан, су досељени пре 100 година из Кисиљева.

-Илићи, Никољдан, су из Дубља код Свилајнца, досељени пре 52 године а у Дубље су дошли из Великог Извора.

-Којићи, Аранђеловдан, су из Крајине.

-Станковићи („Крајинци“), Св. Враче. Предак Станко Дачић побегао је из Рајца близу Неготина од Турака а за време Хајдук-Вељково. Син Станков Алекса, старац од 70 година, прича да се родио 1820. године. Пошто му се матери „нису држала деца“ то су га одржавало враџбинама. Мати га није родила укући већ у копривару, па су га онда тек унели у кућу и ставили у бакрач за који су везали уже. Бакрач су са дететом, помоћу ужета провукли кроз комин (оџак) и преко куће са бакрачем пребацили на земљу. Затим су ископали рупу испод прага, провукли новорођенче испод прага и унели у кућу. Бабица га однела на пијац да нађе кума. Када је Алекса одрастао није могао никако до говори у седмој години. Тада су га од тога излечили ово враџбином: Отишли су у воденицу на Морави и са чегртаљке од воденице истругали прашину и напојили га, па је „одмах проговорио“.

-Траиловићи, Јовањдан, су досељени из Црне Горе, од племена Мариновића „због племенске свађе“.

-Недељковићи („Газдашеви“), Јовањдан. Старац Драгутин Газдаш од 80 година овде се родио а отац Иван доселио е из Поповца код Великог Градишта.

-Селинкићи, Јовањдан. Јован, отац старца Давида, доселио се пре 70 година из Свилајнца због трговачког посла. Старијим пореклом су од Ниша а носе презиме по баби Селинки.

-Грујићи, Аранђеловдан, не знају за своје порекло.

-Јеремићи, Аранђеловдан, су из Крајине.

-Јовановићи, Св. Петка, су Срби из Баната.

-Костандиновићи, Никољдан, не знају за своје порекло.

-Јанковићи, Св.Петка, су из Баната.

-Стојићи, Ђурђиц, су досељени пре 70 година „из Мораве“.

-Стефановићи, Св. Ђорђе, су из Ресаве.

-Првуловићи, Св. Петка, су из Крајине.

-Наодовићи, Ђурђиц. Отац Ђока дошао у време Маџарске Буне из Вршца. Његов отац Наход, није се преселио, умро је у Вршцу пре 120 година.

-Костићи, Св. Атанасије. Дед му се доселио пре 120 година из Македоније и звали су га „Коста Цинцарин“ а био је дућанџија.

-Антићи, Стевањдан. Дед се доселио из Ресаве.

-Стевановићи, Никољдан. Отац се доселио из Свилајнца.

-Лазаревићи, Св. Петка, је дошао из Баната.

-Ђурићи, Ђурђиц. Отац дошао из Салаковца.

-Доганџије, Св.Петка. Старац Јоња пре 60 година се доселио из Карансебеша (Ердељ) и био Влах, али је 40 година био служитељ пожаревачке гимназије па се посрбио као и његови потомци. Већина Влаха и повлашених Срба када су дошли нису славили славу, већ су је овде примили под утицајем парохијских свештеника; али су многи Власи донели славу из чега се види да су повлашени и да су пореклом из Србије, што сведоче и многа имена, као и ова „Доганџија“, јер таква имена имамо на југу, у Скопској Црној Гори.

-Костићи, Аранђеловдан су досељени из Црне Горе.

-Мидићи, Ђурђевдан, су из Петровца.

-Јосићи, Никољдан. Као шегрт дошао из Божевца из Стига као шегрт пре 60 година.

-Ненићи, Стевањдан, су из Дубравице.

-Макчани, Ђурђиц, су из Мекаца – Стиг.

-Спаићи, Аранђеловдан. Овде су рођени али им је деда досељен из „прека“.

-Димитријевићи, Ђурђевдан, су из Кленовника.

-Ватачи, Петровдан, су из Лучице.

-Богићевићи, Ђурђевдан, су из Кличевца. Имају надимак „Шућури“ по материној фамилији.

-Животићи, Никољдан, си из Гарева.

-Трајковићи, Аранђеловдан, су досељени из Куманова, као пекари.

-Јовановићи, Никољдан. Они су се преслили из Бугарске Мале, где су остали отац и дед; прадед досељен из Крајине.

-Урошевићи, Ђурђиц, су пореклом из Малог Косова одакле су давно досељени а један део је отишао у Звездан код Зајечара, један у Кулу – Стиг, где их има око 20 кућа, а најмање их се населило у Пожаревац, где се нису умножавали.

-Маленчетови, Никољдан, су стара фамилија. Име су добили по Малену који је живео у Пожаревцу за време Турака и једном приликом затекао Турчина на своме воћу па га убио и одметнуо се у хајдуке. Био је чувен хајдук. Према причању њихов предак Мален је живео пре 200 година, биће то да је био онај кмет или одборник који се потписао 1741. године у суду у Будиму као „Мален Георгевић“.

-Костићи, Аранђеловдан. Предак досељен као надничар из околине Куманова, одакле му је и жена и овде су постали баштовани.

-Спасићи, Јовањдан. Бојко је дошао пре 60 година из Куманова као пекарски момак.

-Живковићи, Никољдан, су из Шапина – Стиг.

-Манојловићи, Никољдан, су из Набрђа.

-Ђурићи, Аранђеловдан, су из Петке.

-Миладиновићи, Јовањдан, су из Бара – Стиг.

-Јосифовић, Св. Петка, су из Пољане.

-Пфафови су дошли као грађевинари пре 50 година из Бачке Паланке. Немачког су порекла, али су се, ступањем у бракове са Српкињама, постепено посрбљавали.

-Брајери су дошли као лимари пре 50 година из Прага – Чешка.

-Хотмар је дошао из Чешке као молер.

-Мишићи, Никољдан. Предак досељен пре 70 година као абаџијски шегрт.

Средина вароши (чаршија и крајње улице појединих мала, које се пружају до чаршије).

Порекло родова.

-Павловићи, Јовањдан. Павле Бојаџија дошао је из Брадараца пре Кочине Крајине и добро радио као бојаџија за турске владе. И за време Првог и Другог Устанка био је међу првим и највиђенијим грађанима, те су га Турци (као што и Сима Сарајлија помиње) међу првим грађанима пред Други Устанак ухапсили да застраше остале грађане. Павлови синови су били Живко, Арса и Рака, по занимању занатлије.

-Спасићи, Никољдан. Најстарији предак Ђорђе Спасић доселио се пре Првог устанка из Власотинаца као механџија (даље мисле да су из Македоније). Учествовао је у оба устанка. Његов син Алекса учествовао је у рату 1848 и из Маџарске донео сабљу, коју је запленио.

-Грнчареви, Јовањдан. Ђорђе назван „Грнчар“ (јер су он и његов брат били грнчари) доселио се по једнима из Вражогрнаца а по другима из Трна у Бугарској-

-Душманићи, Ђурђиц, Ближим пореклом су из Душманића – Звижд а даљим из околине Пријепоља. Најстарији познат предак био је Богдан Копљанић, обор-кнез под Турцима. Његов син Павле Богдановић био је четовођа у Хајдук-Вељковој војсци а по прпасти 1813. године није смео ићи у село, живео је по шумама манастира Тумана. У Другом устанку Павле је учествовао при заузимању Пожаревца са четом својих сељака и постављен за кнеза, поречко-речког. Павле је оставио синове Јанка, Марка и Бранка. Марко је умро као касациони судија и оставио сина Илију – бившег министра и Михаила – апотекара у Пожаревцу. Осим ових има Душманића у селу Душманићу и у Београду.

-Мамићи (Бркићи), Савиндан и Св. Варвара. Милош је досељен из Бара – Стиг и био абаџија, па постао кнезу Милошу „катана“. Његова су браћа Милија и Јова. Када се кнез Михаило 1842. године тукао са својим противницима, послат је Милош Мамић да одсече главу Милосаву Гарашанину. Милош је то и урадио. Тада је Мамић опљачкао новац Гарашанинов са са кнезом Михаилом отишао у Влашку. Доцније га је, веле пожаревачки старци, стигла Божја казна. Једном, када је јахао коња, при паду се закачио за узенгије, размрскао главу и одмах умро.

-Богојевићи, Стевањдан. Најстарији предак Стеван Богојевић, родом из Дубровника, духовник у неком манастиру. По ослобођењу Србије 1815. године дошао је у Пожаревац да буде писар кнезу Милошу. Због тога што је био ватрени присталица кнеза Милоша, по паду Обреновића био је прогањан и морао се крити а по повратку Обреновића био је адвокат и народни посланик на Св. Андрејској Скупштини. Потомци су чиновници и занатлије.

Када је саграђена нова црква 1819. године, од ње па до места где је била стара црква, формирана је нова улица, управо „Нова чаршија“, садашња Краљева Улица. Кнез Милош је наредио да се на силу преселе сви трговци из Смољинца у Стигу, где је тада била варошица и са скоро више дућана него у Пожаревцу. И сви су трговци убрзо досељени „да граде чаршију“, као што је учињено и са трговцима села Шапина.

-Томићи, Аранђеловдан. „Газда Тома“ са браћом Ђорђем и Николом трговцима је дошао из Смољинца. Тома је сазидао дућан у почетку „Нове Чаршије“. Његовог брата поставио је Александар Карађорђевић за помоћника начелства, па је то био и његов син Таса. Кад је збачен Карађорђевић и Таса је изгубио службу, као и Станоје Рогић, те се њих двојица договоре са још неколицином да убију кнеза Михаила.

-Петровићи, Никољдан. Ива Бурин доселио се из Смољинца као трговац а његов син Лаза Бурин био је дуго година виђен и богат свињарски трговац, али је доцније осиромашио. Умро је у дубокој старости без потомства.

-Ђорићи, Ђурђиц. Браћа Обрад, Богдан, Пера, Мита и Огњен су досељени из Смољинаца као трговци. Потомци су се растурили као чиновници.

-Јовановићи (Обрадићеви), Ђурђиц. Обрад („Обрадић“ – због ниског раста) дошао јеиз Смољинца као трговачки шегрт па постао трговац  и власник великог парног млина – „Обрадићев Млин“. Синови и унуци су трговци и чиновници.

-Шапинци (Николићи), Јовањдан. Мита Шапинац досељен је из Шапина – Стиг. Био је богат свињарски трговац, али су сви напослетку пропали, имање им се продало а оно мало потомства се, као чиновници растурили.

-Богдановићи, Ђурђевдан. Богдан је дошао из Шапина по наредби кнеза Милоша. Кућа им је најпре била у Давидовићевој Улици, раније „Шапљанска Мала“.

-Јовановићи, Св. Петка. Предак Јованика дошао по ослобођењу Пожаревца из Баната. Доцније се оженио удовицом трговца Бујде из Великог Градишта. Син му Тоша био берберин кнеза Милоша. Унук Никола дућанџија (ситничар) у Табачкој Чаршији, накуповао је многе дућане и куће те је за својега живота важио за најбогатијег човека у Пожаревцу.

-Радовановићи, Стевањдан. Јова је дошао из Дубоне – Смедерево пре 90 година као трговачки момак и постао богат трговац. Син му је био гвожђарски трговац и умро без порода.

-Станисављевићи (Живковићи), Јовањдан. Предак дошао из Стига. Син и унук трговци.

-Харизовићи, Никољдан, су досељени из Арцисте – Грчка и ожењени Српкињама. Дошла су три брата: Риста, Ђира и Прока Харизовићи или Костадиновићи. Синови чиновници и занатлије.

-Џаџићи, Ђурђевдан. Џаџа се доселио пре 90 година као Цинцарин из Македоније и био трговац. Потомци трговци и занатлије.

-Лазаридеси, Тодоровдан, су дошли пре 90 година из Грчке. „Главати Тодор“ се као трговац јако обогатио.

-Трифуновићи, Св. Јован Златоусти, су досељени из Пека као  свињари на обору „Газда Томином“. Син Милованн се обогатио као дућанџија. Унук, такође, трговац.

-Шухарти, Митровдан. Партл (Немац) дошао пре 70 година из Аустрије као столар. Синови ожењени Српкињама и посрбљени. И потомци су били столари.

-Лазићи (Тићини), Ђурђиц. Тића дошао пре 80 година из Стига као трговац. Потомци чиновници и трговци.

-Миловановићи (Шишкови), Јовањдан, су пореклом из Македоније.

-Ага-Јевтићи; Никољдан, су пореклом „од Лесковца“. Ага-Јевта био најпре чибугџија код кнеза Милоша, па га овај поставио за настојника имања. Доцније је био управник Љубичева, кад је ово добро кнез Милош предао држави. Његов син Михаило био је индустријалац и имао је модерну циглану, умро је без деце.

-Јовановићи (Курјачки), Аранђеловдан. Арса и његов брат Ђока дошли су из Курјача – Стиг и отворили заједнички дућан. Арса је имао три сина, Саву, Перу и Николу и сва тројица су били дућанџије и имућни трговци.

-Лалковићи, Јовањдан. Лалко је дошао из Сараораца – Смедерево и био свињарски трговац у време кнеза Милоша.

-Ђорђевићи (Чонкини). Ђорђе Чонка дошао је из Банатске Пожежене као колар. Био је Влах па се посрбио. Потомство му се не умножава.

-Марјановићи, Ђурђиц. Стари Маријан дошао је из Касидола – Стиг пре 100 година као шегрт и постао дућанџија (ситничар). Потомство му се слабо умножава.

-Марковићи (Кланкови), Никољдан, су пореклом из Божевца. У почетку били занатлије-ћурчије а данас су касапи и сточарски трговци.

-Ранковић, Никољдан, је дошао из Сибнице – Срез моравски као дечак на трговину, овде је ожењен као трговац.

-Стојиљковићи, Аранђеловдан. Предак дошао на занат из Кличевца и овде се оженио као лимар.

-Економидеси, Цар Констанитин и Царица Јелена, су досељени из Епира.

-Ђуричићи, Никољдан, су досељени из Свилајнца као опанчари.

-Николић, Аранђеловдан су досељени из Водица - Смедерево, као кројач.

-Илић, Никољдан, је из Охрида, ћурчија.

-Дарда је Грк, досељен из Шатиста у Грчкој као сапунџија.

-Бутковић, Ивањдан, је из Аустрије, бравар. Синови, такође, бравари.

-Вукотић, Јовањдан, је из Гусиња, пиљар.

-Милосављевић, Св. Јован Златоусти, је из Параћина, налбанта.

-Сакеларидес, Митровдан, је досељен из Грчке као кафеџија и мумџија.

-Урошеви (Стојадиновићи) су досељени из Крајине као трговци. Не каже се коју славу славе.

-Матићи, Св, Никола летњи. Досељени из Бара – Стиг пре 60 година, Родоначелник дошао као абаџијски ученик. Сматрају се за једне од најбогатијих породица у Пожаревцу.

-Милосављевић, Ђурђиц, је из Вучковице – Драгачево, столар.

-Хаџић, Аранђеловдан, је из Баната, књиговезац.

-Обрадовићи, Алимпијевдан. Досељени су из Великог Градишта као трговачки помоћници.

-Андрејевић, Св. Петка, је из Пољане, бакалин.

-Албуновићи, Аранђеловдан, су досељени з Врања као ужари.

-Лацковић, Св, Петка, је дошао из Баната као колар.

-Гајић, Ђурђевдан, је из Кумана - Рам, кафеџија.

-Туфегџићи, Св. Атанасије, су из Жагубице, дуванџија.

-Букумировићи, Св. Петка, су пореклом из Сјенице.

-Протић, Стевањдан, су из Ресаве – Ломница, бакалин.

-Рајковић, Аранђеловдан, је из Раброва – Стиг, трговац.

-Пургар, Ђурђиц. Милан је рођен у Вишњици код Гроцке. Пореклом из Ораовице у Банату. По занимању берберин.

-Карамарковић, Стевањдан. Милорад досељен из околине Ваљева пре 70 година без игде ичега и својом окретношћу и бистрином постао врло богат. Умро без порода.

-Мантић. Грк Ксенофон досељен из Арцисте у Грчкој као кафеџија.

-Бенџо. Грк, досељен из Костура пре 60 година као бакалин.

-Стокићи, Јовањдан. Иван дошао из Бискупља – Рам као трговац.

-Данчевић, Аранђеловдан, је досељен из Врања пре 50 година као кафеџија.

-Цветковић, Никољдан, је дошао из Београда као трговац.

-Павловић, Св. Петка, је из Старчева – Млава, трговац.

-Тошић, Ђурђевдан. Рођен у Доњој Добрињи – Ужице, бравар.

-Марковић, Аранђеловдан, је из околине Врања – Дедине, пиљар.

-Стевановићи, Цар Константин и Царица Јелена. Дед им се доселио из Македоније као часовничар. Потомци су му такође часовничари.

-Гоцићи, Стевањдан, је из Књажевца, кафеџија.

-Костић, Аранђеловдан, је из Беле Цркве у Банату, обућар.

-Поповић, Никољдан, је досељен пре 60 година из Битоља као механџија.

-Наумовићи, Ваведење, досљени су из Крушева у Јужној Србији као поткивачи.

-Јанковић, Јовањдан, је дошао из Шапина, дашчарски трговац.

-Момировић, Стевањдан, је из Голупца, обућар.

-Димитријевићи, Велика Госпојина, је из Костура у Грчкој, трговац, овде се оженио и посрбио.

-Михаиловић, Јовањдан, је дошао из Пољане, ковач.

-Јовановић, Аранђеловдан, је из Бабушнице – Стиг, столар.

-Сегер, Јовањдан, је из Панчева, Немац посрбљен, столар.

-Пантелић, Никољдан, је из Куле – Стиг, обућар.

-Милетић, Аранђеловдан, је из Божевца, терзија.

-Кукулидес, Јовањдан, је из Шатисте – Грчка.

-Ерић, Јовањдан. Вукадин је досељен из околине Ужица и овде се оженио као трговац.

-Стефановић, Никољдан, је дошао из Пожежене – Рам на занат и оженио се као терзија.

-Миливојевић, Св.Ђорђе, је из Скобаља, абаџија.

-Лазаревић, Никољдан, је из Врања, обућар.

-Мирковић, Никољдан, је пореклом из Великог Градишта, трговац галантеријом.

-Златковић, Никољдан, је пореклом из Брзохода.

-Грујићи, Јовањдан, абаџија из Смољинца – Стиг.

-Науновићи, Никољдан. Наун досељен из Прилепа пре 70 година као пиљар и шећерџија.

-Пурковић, Никољдан, је из Баната, земљорадник и економ.

-Стојановићи, Ђурђиц, је из Мрчковца – Пек, абаџија.

-Јовичић, Никољдан. Милић је досељен пре 80 година из Касидола – Стиг и био 40 година црквењак.

-Стојановић, Јовањдан, је дошао из Јошанице – Стиг, поткивач.

-Ђурица, Никољдан, је из Велике Маргите у Банату, црквењак.

-Станковић, Аранђеловдан је из Иланче у Банату, ковач.

-Миленковићи, Никољдан, су из Стига. Миленко је по занимању био терзија, али је лиферовао кнезу Милошу хлеб за војску.

-Угодићи, Никољдан. Јован досељен из Баната као учитељ, а у Банату је био занатлија.

-Бала-Пепи Ђузепе је досељен из Италије као рударски радник и овде се оженио.

-Пауновић, Св. Петка, је из Ракинца, пиљар.

-Радосављевић, Никољдан, је из Смољинаца, земљорадник и служитељ.

-Стојадиновићи, Ђурђиц. Дед досељен пре 80 година „из прека“ и био овде професор у гимназији.

-Вукомановић, Св. Петка, су из Рудника а дошли су овде у Пожаревац када је у њему живела кнегиња Љубица, која им је била рођака.

-Карија, Јеврејин досељен из Лесковца као трговац.

-Прокићи, Аранђеловдан, су из Црљенаца – Стиг као трговачки и занатлијски помоћници.

-Илић, Ђурђиц, је из Смољинаца – Стиг као столар. Посрбљен Циганин.

-Науновић, Аранђеловдан, је надничар из Куманова.

-Стефановићи, Стевањдан су из Свилајнца.

-Дончевић, Аранђеловдан, је из Куманова, дошао пре 50 година као слуга на оборима свињарских трговаца. Када је ослабила свињарска трговина и обори почели да нестају, постао је пиљар а потом кафеџија.

-Станисављевићи, Ђурђиц, су из Осипаонице – Смедерево.

-Петковић, Јовањдан, је из Будима, бравар.

-Ванић, Никољдан, је из Жагубице, млинар.

-Недељковић, Аранђеловдан, је из Калне код Пирота, дунђер.

-Богосављевић, Св.Петка. Дошао Аћим пре 60 година из Винца код Голупца.

-Живковић, Никољдан, је из Гњилана, пиљар.

-Стојановићи („Мурдареви“), Никољдан, су досељени пре 60 година из Лерина – Грчка, касапи и мумџије.

-Гицић, Св. Петка, је из Баната, надничар, синови земљорадници.

-Јовановић, Јовањдан, су из Царевца – Рам, абаџија.

-Вељковић, Аранђеловдан, је из Прилепа, зидар.

-Драмићанин, Никољдан, је из села Вучак код Ужица.

-Црносељански, Јовањдан, је из Баната..

-Рајковић, Стевањдан, је из Смољинаца, кафеџија.

-Мирковић, Никољдан, је са Цетиња, затворски чувар.

-Ранковић, Аранђеловдан, је из Ракинца, обућар.

Изумрли су, или су се раселили ови, махом врло стари родови:

-Карапетровићи, Никољдан. Најстарији људи слушали су од својих предака да су се у Пожаревац доселили „од вајкада“. Привремено су напуштали варош када је била опасност, 1813. године, када су прелазили у Банат, одакле су се вратили када је пртестала опасност.

-Николићи, Никољдан. И ови се сматрају за старинце. Последњи потомак живео је у првој половини прошлог столећа.

-Момировићи, расељени као чиновници, такође изумиру. Славе Св. Агатоника. Досељени су пре 250 година са Косова, раније порекло Колашин. Њихов најстарији познат предак је Јосиф Момировић, прота у Пожаревцу за време Кочине Крајине. Имао је синове: Лацка, Стевана и Миту. Стеванов син био је генерал и намесник Коста Протић.

-Бумбалићи, су славили Никољдан. Мисли се да су били пореклом из Видинске области

-Пајкићи су расељени, славе Никољдан. Пореклом су из Видинске облассти.

-Здравковићи су славили Св, Јована Златоустог. Досељени су пре 150 година из Видинске области. Били су сви трговци, дућанџије. Најпознатији је био „Таца“, који је умро после својих синова.

-Добрњци, Јовањдан, су досељени из Добрња – Млава пре 100 година. Нису у роду са Добрњцима из Бурјунске Мале.

-Бресјанци, Никољдан, су досељени из Бресја, које је по наредби кнеза Милоша расељено и његови становници насељени у Горњој Мали, 1829. године.

-Тамбураши, Св. Петка, су досељени пре 20 година из Рама. Најстарији предак Никола Патровић добио је надимак „тамбураш“.

-Андоновићи, изумрли и расељени. Стари Андон се доселио пре 150 година из села Србјана код Кичева, најпре у Алексинац па у Јагодину и најзад овде. Потомци Милан, професор и Јеврем бивши министар, раселили су се као чиновници.

-Дугалићи, Никољдан, су досељени пре 100 година из околине Зајечара. Јован Дугалић био је управник двора кнеза Милоша, док је био „конак“ у Пожаревцу. Син му Милош погинуо у Маџарској Буни.

-Петровићи, Никољдан. Милутин Петровић „Ера“, рођени браз Хајдук-Вељков, дошао је из Неготина и у Пожаревцу живео као пензионер до смрти. Син му Сава био срески начелник у Петровцу. Савини синови Јова и Јеврем, писар, су имали потомке, који су или изумрли или су се  раселили.

-Бујдићи, Св. Петка, су ближим пореклом из Великог Градишта а даљим, изгледа, из Баната. Жива Бујдић као виђени Обреновићевац од Вучића је осуђен на 100 батина и умро од тога. Син му је био адвокат у Пожаревцу а потомци расељени као чиновници.

-Ковачевићи, Митровдан. Живан је дошао из Баната као убућар па како је био писмен и окретан постао је учитељ. Потомство изумрло или расељено.

-Ђорићи, Аранђеловдан. Сава Ђорић доселио се из Књажевца око Кочине Крајине. Најпре је живео у Летњиковцу. Ту је захватио велоко имање и саградио воденицу, па се јако обогатио. По ослобођењу Пожаревца пређе у варош и отпочне трговину свињама и крупном стоком, као ортак кнезу Милошу. Кажу да није плаћао сељацима те је то био један од узрока Ђаковој Буни.

-Гвоздићи, Аранђеловдан, су изумрли и одсељени у Београд. Јован је досељен из Рајца код Неготина, а жена му била из Каменице код Ниша. Био је виђен трговац. Потомак Светозар је био министар.

-Раиновић (Селићи), Никољдан. Мисли се да је Села Раиновић, трговац, био пореклом од „преко Мораве“. Жена му се звала Лата и рођена је пре Првог устанка. Села је умро 1855. године а оставио је сина Перу Селића, који је умро у Београду, као члан Касације.

-Абдулићи, Никољдан. Марко Абдула био је војвода и кнез пожаревачки. У друштву са Стеваном Добрњцем подигао је буну против самовоље кнеза Милоша. Његов син Јоца Абдулић био је касапин код џамије, па је доцније постављен за среског начелника у Великом Градишту, где је остао 18 година. Његов унук Михаило држао је бакалницу у истом дућану код џамије и умро је пре 50 година без мушког порода.

-Јоксимовић („Пикљан“), Јовањдан. Досељен је из Кисиљева као кафеџија. Пера је као младић отишао као добровољац у Маџарску Буну и после тога живео још 70 година. Умро је по ослобођењу 1818 (ја бих рекао 1918.) године као један од последњих ратника Маџарске Буне.

-Лилини (Илићи), Никољдан. Чича Лила досељен је из Божевца и био дућанџија.

-Богадановић, Никољдан. Ивко је досељен из Великог Градишта пре 96 година а син му Алекса имао је највећу бакалску радњу и умро пре 35 година без порода.

-Чивут-Петковићи, Ђурђиц, је пореклом од Књажевца. Били су богати трговци и надимак „Чивут“ добили су због великог цицијашлука.

-Малићи (Стојановићи), Лучиндан, су пореклом из Стига.

-Милошевићи (Обреткови), Никољдан. Обрад (Обретко) дошао је из Братинаца као абаџија. Син му отишао у Београд као чиновник (раша Милошевић).

-Савићи (Божевчани), Никољдан, су пореклом из Божева. Сава је био ћурчија а потомци му се раселили као чиновници.

-Мраори, Никољдан, су досељени пре 100 година из околине Зајечара. Никола Мраор служио код кнеза Милоша у конаку.

-Шушњари су пореклом из околине Зајечара. Живко Шушњар био је кабадахија код кнеза Милоша. Не каже се коју славу славе.

-Милосваљевић Јокса, Аранђеловдан, је пореклом из Рудничког округа.

-Стојановић, Никољдан, је пореклом из Трњана на Млави.

-Драгашевићи, Аранђеловдан, су пореклом „из прека“.

-Бамбаљићи, Мратиндан, су пореклом из Алексинца.

-Милошевићи, Јовањдан, су пореклом из Кисиљева – Стиг.

-Јовановићи, Никољдан, су пореклом из Грчке. Био учитељ. Син му у Београду, Ђока Јовановић, био вајар.

-Ђорђевићи, Никољдан. Су пореклом из Стига.

-Лазаридеси, су пореклом из Грчке, трговци.

-Перићи, Јовањдан, су досељени из Македоније.

-Петровићи, Стевањдан, су пореклом из Кличевца.

-Петика (Јулиус) је пореклом из Словачке, лекар.

-Протићи, Никољдан. Јосиф прота из Колашина. Унук му је Андра Стефановић, професор унирвезитета.

-Николићи, Аранђеловдан. Сима је досељен из Баната као учитељ. Кћер удао за песника Ђуру Јакшића, тада учитеља у Пожаревцу.

Има још доста родова и кућа које нису наведени, али су то махом најмлађи досељеници, који су дошли у последњих 30 година. Осим тога нису уведене чиновничке породице.

ИЗВОР: Према књизи Михаила Ј. Миладиновића „Пожаревачка Морава“, прво издање 1928. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, Град Пожаревац – Браничевски округ appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Клисура (Бела Паланка)

$
0
0

Klisura

Порекло становништва насеља и села Клисура, општина Бела Паланка – Пиротски округ. Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Klisura

Географско топографске прилике.

Село лежи на темену широке косе Башине Падине, на висини од 380-400 метара. Та коса је снижени и издвојени део прегнаитног доњег језерског пода Дубраве (446 м), која је од Дубраве одсечена дивулијалном долином Падине и укљештена између ње, на западу, и потока Бумбака, на истоку.

Воде.

Мештани се снабдевају водом из бунара дубоких од 6 до 20 метара, чесама и извора. Каптирани извори – сеоске чесме – су: Смрденац, Дмитров Кладенац и Балабаница. Око чесама су бетонска корита са којих се напаја стока. За време сушних лета, када пресуше чесме и већи број бунара те се у селу осећа оскудица у води, стока се поји на реци Нишави. Осима Старе Чесме, главни извор у пољу је Доњи Кладенац, а у шумама: Студени Кладенац, Слепчица и чесма Дерван.

Граница атара, земље и шуме.

Граница на истоку, са  селом Чифликом, је на Војином Потоку, који се у изворишном делу зове Долиње, до Ђериног Конопљишта у подножју Доњег Градишта (646 м), тромеђе: Клисуре, Чифлика и Теловца. Одатле, са Теловцем, она се продужава на Солункову Бару, Лукин Камен и Заногу, и излази на Белавски Друм, а затим падином Балабанове Оранице на Трсину Пољану. На југу, на крашкој површи Граовишта и месту Седамдесет Изворака је тромеђа: Клисуре, Шљивовика и Ореовца. Одатле, на западу, међа Клисуре са Кременицом је на местима: Скок, Слепчица, Десна Дубрава, Рачи Бара, Чардак и Црквица до Нишаве. На северу, Клисура и село Клење су омеђани коритом Нишаве а Клисура и Љубитовица Нишавом и Островом.

Топографска имена за обрадиве површине су: Подбрег, Колар, Садовица, Подсело, Прибој (све у алувијалној равни Нишаве), Чардак, Шипак, Старчев До, Смрденац, Завој, Бабичина Њива, Чука, Вочник, Дубрава и Пантелеј. Шуме су на: Старчевом Долу, Слепчици, Бачишту, Граовишту, Горунцу, Остром Врху, Балабановој Ораници, Трсиној Пољани, Гарванику, Илинској Орници, Заноги, Врлој Страни, Локви, Прлој Падини, Студеном Кладенцу, Долињу, Равном Габру, Чољин Врху и Пантелеју. Утрина обухвата: Стојин Врх (Влача Рудина), Заногу, Граовиште, Плочу и Остри Врх.

Тип села.

Клисура је најзбијеније село Белопаланачке Котлине. Осим Средсела, који чини део насеља око задружног дома, разликују се, према именима родова који их настањују, и десетак махала: Штипћинска и Џурђинска Мала на истоку; Џоринска и Куклишовска Мала на северу; Савинска и Кулинска Мала на западу; Поповска и Пиштољчовска Мала на југу; око Средсела су Јанковска и Токуњинска Мала.

Старине у селу.

У атару Клисуре, старине и споменици културе потичу из: праисторијске епохе, римског доба, XVI и прве половине XVII века – из вароши Кури Клисуре (Куричесме), друге половине XVIII и прве половине XIX века – Старог Села на поду Дуброаве и друге половине XIX века – данашњег насеља.

Старине су из најдаље прошлости су пронађене су 1954. године на Старом Селу на Дубрави: две неолитне камене секире и друга оруђа метеријалне културе из тог времена. Исте године, на истом локалитету, пронађен је римски новац, један прстен из тог доба и други остаци материјалне културе.

Осим тога, у Селишту је откопано неколико римских гробница у којима је нађено више предмета; на истом локалитету откривене су и керамичке водоводне цеви и посуде. Пронађена праисторијска и антична оруђа и предмети из 1954. године чувају се у шатулама Народног музеја у Белој Паланци.

Проучавањем испитано је и Црквиште Св. Илије. Та значајна црквица саграђена је највероватније у другој половини XVI века. Налази се на Селишту, на насеобинском простору негдашње вароши Кури Клисуре, на узвишењу које се зове Стара Црква. Орјентисана је правцем исток-запад са улазом окренутом западу и олтаром на истоку. Црква је у рушевинама: одржали су се зидови на северу и југу 1,5 метра; од тога до једног метра они су укопани у земљу. Највиши је лучно изграђен зид олтара са прозором правоугаоног облика, који је омалтерисан и украшен орнаментима угласто сведеном у врху: црвене, беле и плаве боје. Олтарски прозор надкриљује масивна аргилошисна плоча. Зидови су саграђени од модрикастих кречњака и бигрених коцки, донетих са Дубраве. У зидовима има и уметнутих римских опека. Основа цркве, која подсећа на старе у земљи укопане базилике, нижа је за два степеника од површине околног терена; дуга је 5,5 а широка 4 метра, са зидовима дебљине 60 см. На великој каменој плочи под олтаром чувају се три стара кандила. До цркве је била, недавно посечена, два велика „миросана дрвета“, пречника од једног метра. Око овог црквишта, које се поштује као значајно светилиште и у коме се понекад одржавају и неки верски обреди о Ђурђевдану, сеоској преслави, обвијају се литије.

Од осталих старина значајније је истаћи налазиште на имању Петра Аранђеловића, такође у Селишту, где се и данас распознају трагови старе чесме, познате Куричесме, по којој је негдашња варош добила назив Куричесма. Та је чесма удаљена око 300 метара од зидина црквишта Св. Илија, раније насељске цркве Куричесме. Према тврђењу које се традицијом одржава, у Куричесму вода је била спроведена са крашког извора Водни Дол у старим „земљаним ћунцима“. У Старом Селу на Дубрави, у средишту ранијег села, које није имало цркву, стоји камено „Миро“ Св. Ђорђа – оброк подигнут 1792. године. Код оброка Св. Ђорђа, кога је старо село славило, а данашње преславаљају, налазило се камено корито у коме су се крштавала деца; то је корито, када се село преместило на данашње место, пренето код „Оброка Св.Ђорђа“ уз данашњу цркву у селу. Крст Св.Ђорђа био је светилиште, које је као оброк замењивало цркву.

Старо Село је имало на северној страни Дубраве и сеоску чесму са које се цело насеље снабдевало водом. Та Стара Чесма, направљена од набацаног и делом сложеног камења, постоји и данас и са ње се служи водом, за време радова у пољу, данашње становништво. Оброк Св.Ђорђа код данашње цркве у селу је подигнут је 1866. године. Оброк је на земљишту које је припадало Џори-Георгу, оснивачу рода Ђоринци, чије је име уписано на крсту – споменику са именима других приложника – утемељивача.

Порекло становништва.

Садашње стариначко становништво води порекло од становништва, у XVII веку расељене, старе вароши Кури Клисуре или Куричесме, које се, по уништењу тог негдашњег насеља, било раселило по околини. Од старог становништва зна се, да је остало свега неколико људи у атару данашње Клисуре, који су доцније основали познати пећинско насеље на западној страни Дубраве. Од тог становништва потекла су четири рода, од којих сваки има различиту Крсну славу: Св. Ђорђе, Св. Никола, Св. Димитрије (Митровдан) и свети Арханђео. Ти су родови живели у Старом Селу на тераси Дубраве и разгранали се у 17 породица са 30 домова. Те стариначке породице Старог Села, од којих се већина данас издиферинцирала и посебне родове, су:

*Џоринци, Штипћинци, Суљинци, Врбинци и Савинци;

*Мађинци, Куклишовци, Кулинци и Николчинци;

*Балабановци, Будуровци и Китаринци;

*Калајџинци, Стојинци-Поповци, Пиштољчовци, Млачковци и Каринци.

-Јанковци, Кулинци, Чољинци и Куклушовци, Алимпијевдан. Од истог рода су:

-Јанковци-Мађинци (Јанковићи, Антићи, Павловићи). Ига, Јанко, Лила. На Старом Селу на Дубрави, где су се звали Мађинци имали су две куће, прешао у данашње Ига. Од Мађинаца који су на Старом Селу живели у великој крвној задрузи, потекли су осим Јанковаца, Дилаверовци и Ајвазовци – одсељени у сели Чифлик. Антића има одсељених у Белу Паланку; Од истог рода су и:

-Кулинци (Ћирићи, Антићи, Живковићи и Голубовићи), има их одсељених и пиротско село Понор и Нишу. Од ситог рода су:

-Чољинци (Ценићи, Анђелковићи, Соколовићи), Митровдан. Пеја, Ћира, Коста, цена и Ћира. Има их одсељених у Ниш, Белу Паланку, Тузлу и Завидовиће. Од истог рода си:

-Куклишовци (Крстићи и Станковићи), има их одсељених у Београд и Белу Паланку.

-Болбоковци (Јовановићи, Јанчићи, Ранђеловићи и Андрејевићи), Св. Ђорђе. Милутин Андрејевић као призет дошао из Срећковића код Димитровграда.

-Сукуњановци (Пејићи и Стојановићи), Св. Ђорђе и Св. Врачи. Божидар Стојановић као призет дошао из Космовца, слави своју славу, Св. Врачи.

-Божинци (Божићи, Лилићи), Св. Ђорђе и Св. Никола. Ђорђе Лилић дошао као призет из Чифлика, слави своју славу – Никољдан.

-Николичинци (Тошићи и Николићи), Св. Ђорђе. Има их одсељених у Нишу, Лесковцу и Белој Паланци.

-Џоринци или Ђоринци (Стефановићи, Пејићи и Живковићи), Никољдан. Стефановићи: Џуна-95 година, Пеја, Стеван, ранча и Џора-Георг – умро 1837. године. Пејићи: Филип - 67 година, Никола, Пеја, Стеван, Ранча и Џора. Живковићи: Матеја – 77 година, Живко, Стеван, Ранча и Џора. Има их одсељених у Поповац код Ниша, Бербатово и Велику Плану.

-Штипћинци (Митићи, Ћирићи, Јовановићи и Ристићи), Никољдан. Јовановић Божидар и Ристић Љуба су призети од Живковића из рода Балабановци у истом селу.

-Суљинци (Ђорђевићи, Живићи и Крстићи), Никољдан. Има их одсељених у Ниш.

-Каламковци (Живићи), Никољдан. Има их одсељених у Нишу, Руми и Белој Паланци.

-Брбинци (Петровићи, Ђурићи), Никољдан. Ђурићи су од Неје који је 1903. године дошао као приводњак из фамилије Ђурђинци.

-Савинци и Ћиринци (Младеновићи и Ћирићи), Никољдан.

-Прљосковци (Живковићи и Јефремовићи), Никољдан.

-Шуњинци (Петковићи). Има их одсељених у Белој Паланци.

-Тодоринци, (Ђурићи), Никољдан.

-Рамадановци (Илићи), Никољдан. Род зна: Милана, Ристу, Јована, Столета и Илију. Има их одсељених у белопаланачко село Чифлик, Ниш, Пирот и Београд.

-Балабановци и Мисирковци (Живковићи, Ранчићи, Ценићи), Митровдан. Виден – 67 година, Крста, Живко, Неша, Јован и Балабан. Неша, отац Живков, од кога су Живковићи и Ранча од кога су Ранчићи били су браћа од стричева; Цена од кога су Ценићи, син је Ранчин. Балабановаца има одсељених у Јагодини и Новом Саду а Мисириковаца у Белој Паланци.

-Будуровци (Савићи, Манићи, Ђорђевићи и Николићи), Митровдан.

-Китаринци (Ђурићи), Митровдан.

-Дањинци (Петковићи), Митровдан.

-Џуринци (Ћирићи и Тошићи), Митровдан и Аранђеловдан. Вукашин Томић је приводњак из Теловца, слави своју славу  - Аранђеловдан. Има их одсељених у Нови Сад.

-Петковци (Петковићи), Митровдан, има их одсељених у Белој Паланци.

-Марковци (Ђурићи), Митровдан. Има их одсељених у Ниш и Белу Паланку.

-Ћирковци (Живковићи), Митровдан.

-Близнаковци (Младеновићи), Митровдан.

-Тричковци (Тричковићи), Митровдан.

-Стојинци и Поповци (Крстићи, Вацићи, Панићи, Ћирићи,Ђорђевићи, Поповићи и Јовановићи), Аранђеловдан. Панић Радован дошао из села Понора 1919. године у кућу Крстића као приводњак а Ђорђевић Светозар из истог села 1931. године, исто као приводњак. Стојинаца има одсељених у Ниш а Поповаца у село Блато.

-Калаџинци (Живићи и Игићи), Аранђеловдан. Има их одсељених у Пожаревац.

-Пиштољчовци (Ћирићи), Аранђеловдан. Има их одсељених у Белој Паланци.

-Млачкинци (Ђурићи, Ћирићи), Аранђеловдан. Ћирић Миодраг је приводњак из истог села од пиштољоваца.

-Цикуринци (Мијалковићи), Аранђеловдан. Има их одсељених у Ниш и Белу Паланку.

-Карници (Ђорђевићи), Аранђеловдан. Има их одсељених у место Бачки Виноград.

Цигански родови су:

-Алићи, Аранђеловдан и Митровдан: Бошко, Осман, Моша и Алија.

-Мерџићи, Нова Година. Уско, Јашар и Мерџа.

Досељеници су:

-Масинци (Јовановићи, Стаменковићи и Ђурићи), Митровдан и Аранђеловдан, су из Славиња у Бугарској. Доселио се Јован у турско доба на имање изумрлог рода Илинци. Стаменковић Владимир је призет из Станичења а Ђурић Милутин призет из истог села, слави своју славу – Аранђеловдан. Има их у Белој Паланци.

-Тукуњановци (Манчићи и Тошићи), Аранђеловдан. Су из Теловца. Дошао Никола као призет. Има их одсељених у Ниш. и Скопље.

-Момчиловићи, Јовањдан, су из Црвене Јабуке. Доселио се Станоје 1935. године.

-Пејићи, Аранђеловдан, су из Великог Суводола. Доселио се Игњатије на купљено имање 1935. године.

Село и сеоска црква славе Илиндан. Клисура као заветину преслављају Ђурђевдан, ранију насељску славу Куричесме и славу Старог Села на Дубрави. Насеље светкује „воловску славу“ Св. Враче.

Село има своје гробље. У клисурском гробљу до 1920. године, сахрањивало се и становнишртво села Чифлика, које је старином из Клисуре.

На међи атара села Кременице и Клисуре, на месту Кременичка Рампа, било је „Русалијско Гробље“.

ИЗВОР: Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Клисура (Бела Паланка) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Космовац (Бела Паланка)

$
0
0

Kosmovac

Порекло становништва насеља и села Космовац, општина Бела Паланка – Пиротски округ. Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Kosmovac

Географско топографске прилике.

Село лежи у највишем делу великог изворишног облука Црвене Реке у непосредној суподини Големог Камена, најистакнутијег врха Суве Планине (1808 м), на висини од 680-720 метара. Највише куће заселица пењу се готово у врх Облука, до чувених северних и до 900 метара вискох литица Трема и Тромке. Главни насељски крајеви су у међуречју левих саставница Топоничке Реке: Потока и Радашевца. Од села су измештене две више заселице; једна од њих, удаљена око 3 километра, је на месту Влашка Пољана, а друга, удаљљена око 500 метара, на месту Студен Дол.

Воде.

Космовоац се водом служи се Сеоске Чесме и извора. Главни извори су: Црвена Стена, Дојманица, Бела Вода, Врело и Стоушица. Стока се напаја водом са крашких врела: Космовачко Врело и Космовачке Корубе, бројних извора и токова, који постају од врела и извора.

Границе сеоског атара, земље и шуме.

Границе сеоског атара повучене су су на местима; Каменита Струга, Шебет, Бели Камен, Чавча Провалија – са Калетинце; Вирови, Три Басамака, Репушаница, Мала Чкрвена и Пропас – са селом Вртопом; Велика Чкрвена, Кале, Голема Коњска и Мала Коњска – са Великим Крчимиром; Мала Коњска (тромеђа) – са Дивљаном; Висока Чука, Длга Локва, Јевишина Локва, Локва на Падину под Преслап и Новоселска Лова (тромеђа – са Мокром; Новоселска Локва је граничка Међа и са Новим Селом; Вргудиначки Врх, Стожер Камен – са Вргудинцем; Вовидњак, грло, Ненчин Трап, Чешкова Чука, Орци, Цацаревац, Горње Ливађе, Крнова Падина, Петрида, Зечја Струга и Мали Трем – са Топоницом.

Топографска имена за обрадиве површине су: Мучибаба, Пасарело, Честоракике, Голема Њива, Стоушица, Беглик, Трстиковац, Домјаница,Остри Дел и Липовица. Утрина је на местима: Широко Лице, Крстата Провалија, Гувниште, Чавча Провалија, Коњарник и Џамија. Шуме обухватају: Крнову Падину, Клађе, Пажар, Ђурђин Камен, Дојманицу, Голубановац, Тумбачи Трап, Младенову Падину, Бару, Лсни Рт, Самовирски Рид, Зелену Падину и Водице. Селу пипадају на Сувој Планини планинске ливаде и  утрине на: Смрдану, Рогу, Голубовиој Ливади, Вртолошкој Валози, Пасарелу, Цветкову Гробу, Падици и Репушаници.

Тип села.

Главни део Космовца је збијен са разређеним крајевима. Како има две заселице, знатно удаљене од „села“, насеље је у целини разбијеног типа. Разликује се неколико крајева: Ђоринска Мала, Млађенска, Малишинска, Пижинска, Бежанска, Пасјачка и Тодоровска Мала.

Старине у селу.

Над селом на месту Дојманица има остатака од неког црквишта, које становништво зове „Латинско Црквиште“. На црквишту је подигнут оброк Крст Св. Пресвете око кога су се обавијале литије на Св. Пресвету. У селу има руина од неке старе воденице, коју становништво назива „Латинска Воденица“. Најзначајније су развалине једног римског кастела на Градишту, Ту су видно очувани темљи са нешто остатака од зидова; то негдашње утврђење у становништву је познато као „Латинско Кале“. Старац (90 година) Цветан Стојановић тврди да је ту нашао: „два дуката,  пар мамуза и 6 српова изрецкана на ножу“. Уз то, у Градишту су нађене и друге разноврсне: „тугле“ (римске опеке), ћупови, крчази, легени и други остаци негдашње материјалне културе. У становништву живи предање, да су утврђење разорили Турци: „Турци разбили Кале од Влашке Појате“.

Порекло становништва.

Старинци су:

-Ђоринци (Ђорђевићи, Дамњановићи, Јовановићи и Живковићи), Алимпијевдан. Дамњановића има одсељених у Белу Паланку.

-Тодоровци (Пејчићи,Митићи, Панчићи, Стојановићи) и Малишинци (Пејчићи, Стојановићи и Илићи), Св. Врачи. Панчићи славе Јовањдан и пореклом су из Мокре (приводњак). Од Малишинаца има одсељених у Белу Паланку.

-Мланџинци-Јуруци (Стојковићи и Марковићи), Св. Врачи. Стојковића има одсељених у село Јашуњу код Лесковца и Панчево.

Досељеници су:

-Бежанци (Ћирићи и Ристићи), Аранђеловдан, су из Сурачева, досељени у турско доба. Ћирића има одсељених у Пасјачи код Прокупља.

-Пасјачани (Живићи), Св. Мина, су из Пасјаче код Сврљишке Грамаде у нишкој котлини, одакле су досељени пре 86 година. Оба досељеничка рода су дошла „на пусту земљу“ где се „изгубио“ неки стариначки род.

Село има своје засебно гробље. На месту Долња Бара наилази се на остатке гробља, које становништво зове „Латинско Гробље“.

Сеокска преслава је Св. Пресвета. Раније је насеље као заветину празновало Св. Петку: „ради стоке која се тикала стари заорали,  око села и заветовали се на Св. Петку. Није се работило ни у један петак и чинила се молитва између Пресвете и Св. Тројицу“.

ИЗВОР: Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Космовац (Бела Паланка) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Кременица (Бела Паланка)

$
0
0

Šljivovički-Vis

Порекло становништва села Кременица, општина Бела Паланка – Пиротски округ. Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Географско топографске прилике.

Најнижи насељски крајеви, у Доњој Мали, леже на падини Маџарије – локализовани за одсек Нишавске терасе високе 100 -115 метара (400-415 м). Остали крајеви села су на темену терасе, која се зове Чука, око сеоског пута који се, на овом месту као и Нишавски прекобелавски друм, пружа од истока и југоистока ка западу и северозападу превцем пружања терасе Чуке, и између сеоског пута и друма. Село је на том месту ограничено долином Баре, на западу и долином Рачи Баре - на истоку.

Воде.

Мештани се служе водом са чесама, бунара и извора Војнички Кладенац. Чесме су: Головршина, Стубол и Бојичина Бара. Бунари се на терену терасе Чуке дубоки 19 метара, а по пољу у алувијалној равни Нишаве ђермови и пумпе, које служе за заливање башти, дубоки око 4 метра.

Границе сеоског атара, земље и шуме.

Границе сеоског атара повучене су на местима: Дројино Орничје, Попов Врх, Раћино Сечење, Белинова Њивица, Падиње и Данчуловица – са Ореовицом; Коматина Чука, Мали Друм, Старчер Дол до Црквице и Нишава – са Клисуром; корито Нишаве – са Клењем у Букуровцем. Са Белом Паланком није повучена међа те се неки гранични потеси сматрају за „заједнички атар“.

Топографска имена за обрадиве површине су: Царина, Јанчина Падина, Ливеровац, Бојчина Бара, Калаџина, Бела Лоза, Ђолови, Крушчица, Јасен, Кука, Долњи Брод, Басарица и Маџарје.

Утрине у  пуме обухватају Кременицу, Дубраву, Тршевину, Коматину Чуку, Кошариште, Попов Врх, Равни Габар, Ђурину Падину и Шугавицу.

Тип села.

Кременица је насеље збијеног типа. Разликује се Горња Мала и Доња Мала; остали крајеви називају се по прекорима родова који их настањују.

Старине у селу.

На месту Рачи Бара налази се црквиште Св. Илије. Становништво то црквиште зове „Латинска црква“. На месту Црквица, где је данас истоимена железничка постаја, било је неко црквиште о коме се ништа није могло сазнати. У средини насеља – Средселу стоји оброк Св.Ђорђа пренет са Селишта. О Ђурђевдану око оброка обвијају се литије о сеоској преслави. Други „нов оброк“ Св. Николе подигнут је 1886. године.

Порекло становништва.

Досељеници из негдашње вароши Клиасуре или Куричесме (данашње село Клисура), који су основали ово насеље и првој половини XVII века су:

-Јагурудинци (Живићи), Аранђеловдан, Има их одсељених у Београд и Балу Паланку.

-Шуњинци (Јовановићи), Аранђеловдан.

-Курејинци (Ђорђевићи, Пејчићи, Антићи и Спасићи), Аранђеловдан и Ђурђиц. Има их одсељених у Белу Паланку.

-Касијанци (Тошићи), Никољдан.

-Шумановци (Тричковићи и Младеновићи), Никољдан. Има их одсељених у Белу Паланку и Ниш.

-Прлжинци (Јоцићи и Ћирићи), Никољдан. Ређе се чује и изговор Паралжинци. Има их одсељених у Ниш и Белу Паланку.

-Коилковци (Нешићи и Живићи) и Лишковци (Цонићи, Младеновићи, Веселиновићи, Павловићи и Денићи), Св.Ђорђе. Коилковаца-Живића има одсељених у Белу Паланку а Лишковаца у Ниш и Белу Паланку. Извесно је да побројани, данас потпуно издиференцирани родови, који славе исту славу, имају заједничко родовско порекло. О таквим пореклу има трагова у свести неколико најстаријих представника неких поменутих родова.

Остали досељеници су:

-Пркљинци (Бончићи), Аранђеловдан, су из Боњинаца, досељени у турско доба. Дошао Бонча примио славу и родовски прекор и наследио пркљинско имање.

-Величковићи, Аранђеловдан, су из Камбеловца. Доселио се Величко као слуга код читлук-сахибије Головрше.

-Здравковци (Николићи, Гоцићи и Митићи), Никољдан, су из Горњег Риња досељени у турско доба Има их одсељених у Краљеву, Белој Паланци и Нишу.

Село има своје посебно гробље.

Сеоска преслава је Ђурђевдан. Св. Власи су „орачка и воловска слава“.

ИЗВОР: Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Кременица (Бела Паланка) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Крупац (Бела Паланка)

$
0
0

Село Крупац, фото: Маша П. (Panoramio)

Порекло становништва села Крупац, општина Бела Паланка – Пиротски округ. Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

[caption id="attachment_60422" align="aligncenter" width="600"]Село Крупац, фото: Маша П. (Panoramio) Село Крупац, фото: Маша П. (Panoramio)[/caption]

Географско топографске прилике.

Село лежи у алувијалној равни Нишаве, између њеног корита и 290 метара виског одсека крашке заравни Ручистене (589 м). Та је зараван последњи обронак Гулијанских Планина, које се на северном ободу, стрмим одсецима завршавају према дну доњег – западног дела Белопаланачке Котлине. Насеље је локализовано поред истоименог, врло јаког, крашког врела које избија под Рчистеном на месту где долина периодског тока Канине Дувке улази у котлину.

Воде.

Мештани се водом служе са Крупачког Врела, бунара и извора. Воду за пиће са Врела узима пола села а цело насеље на Врелу напају стоку и пере рубље. Готово свака кућа има свој бунар; дубина бунара креће се од 2 до 12 метара. За време великих суша, када се издан спусти, неки бунари пресуше. Неколико кућа, уместо бунара, имају пумпе, које црпе изданску воду са дубине 3-4 метра. Куће измештене поред леве обале Нишаве служе се водома и са чесме на железничкој прузи. Главни извори атара су: Бањица и Кладенац.

Границе атара, земље и шуме.

Границе атара повучене су на местима: Караџина Међа, Божин Тор, Зелениште, Попова Рудина, Драга и Зелени Врх – са Долцем; Зелени Врх – са Гулијаном; Равниште и Бањин Дол – са Горњим Рињем; Голат, Врбица, Иждеглава у Пунче – са Вран Долом; Нишава, Чивлик и Диндарица – са Црвеним Брегом; Диндарица – са Тамњаницом.

Топографска имена за обрадиве површине су: Диндарица, Орничје, Аврамова Чука, Бучар, Градишко Поље, Спасов Крст, Крива Лука, Пунче, Иждеглава, Појатиште и Старо Село. Утрина је на местима: Ћитке, Мртвина, Матина Ливада, Осреци, Пажар, Лице, Пољане, Попова Рудина, Драга и Драшка Рудина. Шуме обухватају: Врбицу, Граничак и сеоску шуму.

Тип села.

Крупац је по типу збијено насеље правоугаоног облика. Неколико кућа се изместило из села на леву обалу  Нишаве. Разликују се неколико насељених крајева: Доња Мала, Горња Мала, Шпирдинска Мала, Вилиповска Мала и Вакарелска Мала.

Старине у селу.

На месту Мајмилов Град, на једној истакнутој чуки, налазе се „зидурине“ неког ранијег утврђења, које становништво зове „Латинско Градиште“. На месту Градац има трагова од неког старог моста, које становништво назива „Латински Мост“. У Старом Селу налазе се остаци неког старог црквишта познатог под називом „Латинско Црквиште“; које је посвећено Спасовдану а откривено је 1917. године. Ту је био оброк подигнут 1868. године. Нови оброк Св. Илије подигнут је 1921. године у Средселу на месту Илија, где је раније било неко „Латинско Црквиште“.

Порекло становништва.

Старинци су:

-Вакарелци (Пешићи, Милићи и Павловићи), Никољдан. Прешли су из Старог Села.

-Милошевци (Тричковићи, Ђорђевићи и Аранђеловићи), Алимпијевдан. Прешли су из Старог Села.

Досељеници су:

-Ранђеловци (Ћирићи, Филиповићи и Митровићи), Аранђеловдан, досељени су из Комрена у турско доба.

-Веселиновци (Веселиновићи), Митровдан, су из Оклишта код Сврљига, досељени у турско доба.

-Стевановци (Стевановићи и Спасићи), Аранђеловдан, су из Мирановца, досељени у турско доба. Има их одсељених у Лалинцима.

-Орљанци (Марковићи, Стевановићи и Стаменковићи), Аранђеловдан, су из Орље. Населили су се у Старо Село одакле су прешли у данашње насеље.

-Соколовци (Живадиновићи), Аранђеловдан, су из Горњег Риња, досељени у турско доба.

-Огорелци (Нешићи и Петковићи), Аранђеловдан, су из Горњег Риња, досељени у турско доба. Населили су се у Старо Село одакле су дошли у данашње насеље.

-Салићи, Јовањдан и Св. Васлије, су Цигани-Роми, досељени из Шљивовика.

Сеоска преслава је Спасовдан; заветина је Илиндан. „Воловска слава“ су Св. Власи. За „ситну стоку“ да се „одбрани од вукова“ светкује се Св.Мина.

Село има своје гробље.

„Латинско Гробље“ било је на месту данашњег насеља; од тог гробља откопавају се: кости, угљен, посуђе, накит и др.

ИЗВОР: Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Крупац (Бела Паланка) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Ланиште (Бела Паланка)

$
0
0

Šljivovički-Vis

Порекло становништва села Ланиште, општина Бела Паланка – Пиротски округ. Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Географско топографске прилике.

Село лежи на западној страни асиметричне долине поточића Радино Градиниште, у горњем току званом Грло, на уској долинској заравни Жути Ћићер, под доњим језерском подом Дела (580 м). Насеље је топографски локализовано уз ртасто сведену леву страну долинског усека Радиног Градиништа, на месту где је та долина, спуштајући се са побрђа јужне стране доњег дела Белопаланачке Котлине, раздвојила Жути Ћићер од Големог Врха (495 м).

Воде.

Мештани су служе водом са чесме у Средселу, бунара дубоких од 8 до 18 метара, којих има четири и извора: Бојчинац, Лештак и Хајдучки Кладенац, Стока овог, као и суседних села у  којима се сушних лета јавља оскудица у води, напаја се са Нишаве.

Границе атара, земље и шуме.

Границе атара повучене су на местима: Нишава – са Долцем; Дел, Мали Врх, Губерача и Левчица – са Лесковиком; Росуља, Роса, Круша, Војница и Раскрсје – са Тамњаницом: Дел, Шанац и Бојчинац – са Равним Долом; Ћитке, Жути Ћићер, Рса, Старо Лозје, Св. Тодор и Нишава – са селом Црнче.

Топографски називи за обрадиве површине су: Нишава, Брег, Ћежин Трап, Големе Њиве, Дел, Беловина, Рујиште, Скаћица, Дуња, Меден Дол, Превалац, Поток, Губерача, Левчица, Пландиште, Папратница, Прелази, Шопура, Радева Падина и Гишина Њива. Утрина и шуме обухватају: Врх, Мали Врх и Говедарске Врвине.

Тип села.

Ланиште је по типу збијено село: Од насеља су око  200 метара издвојене су три куће Андрејинске Мале. Разликују се неколико насељских крајева: Јовановци, Дркалци, Рајковци, Марковци и Андрејинци.

Старине у селу.

На месту ранијег насеља, идући километар источно према Лесковику, у Селишту се налази оброк „Запис Св. Ђорђа“, око кога се обављају литије о Ђурђевдан.

Порекло становништва.

Старинци су:

-Марковци и Јовановци (Марковићи и Јовановићи), Аранђеловдан, су прешли у данашње насеље из Селишта. Марковаца има одсељених у Црну Реку.

-Ђуринци (Ранчићи и Ђурићи), Аранђеловдан су прешли у данашње насеље из Селишта.

Досељеници су:

-Стојановићи (Рајковићи и Младеновићи), Аранђеловдан, су из Гулијана. Има их одсељених у Долац и Белу Паланку.

-Андрејинци (Андрејићи), Никољдан, су из Загорја у Бугарској. Населили су се у Селиште, одакле су прешли у данашње насеље.

Сеоска преслава и  заветина је Ђурђевдан.

Село има своје гробље. Старо гробље ранијег насеља, са којег се село изместило, налази се у Селишту.

ИЗВОР: Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Ланиште (Бела Паланка) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Лесковик (Бела Паланка)

$
0
0

Šljivovički-Vis

Порекло становништва села Лесковик, општина Бела Паланка – Пиротски округ. Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Географско топографске прилике.

Село лежи на темену благо нагнутом, северозападу окренутом, одсеку Нишавске терасе од 50-60 метара. Ту је терасу, на западу, просекла долина Кладанчина, која се спушта са Маћиног Трапа - највише Нишавске терасе, од 200 (460) метара. Најивше куће насеља узлазе са горње ивице терасе, на којој је село, на доње, најниже падине Маћиног Трапа.

Воде.

Мештани се водом служе са Сеоске Чесме, извора и пет бунара дубоких од 13 до 30 метара. Два бунара дубока 20 метара потуно су пресушила. Извори у атару су: Лесковац, Габрин Лештак и Кладанчина.

Границе атара, земље и шуме.

Границе атара повучене су на местима: Нишава, Долчак, Ограња и Плочар – са Долцем; Кладанчина, Ливађе, Нерезина, Раскрсје и Левчица – са Лаништем; Лесковац, Тупанар, Граница, Распутиње, Маћин Трап и Ровина – са Тамњаником.

Топографски називи обрадивих површина су: Ровина, Долчак, Ограња, Кладанчина, Маћин Трап, Ливађе, Распутиња, Граница, Лесковац и Јеребичко Трње. Утрина је на местима: Орница, Раскрсје, Левчица и Браниште. Шуме обухватају: Тупанар, Крљино Браниште, Нерезину, Губерачу и Њивче.

Тип села.

Село је збијеног типа, али има нешто резређене куће и ивичним деловима. Разликују се ови крајеви: Рашчинци, Крљинци и Средсело.

Старине у селу.

У потесу Ливађе налазе се делимично одржане земунице. Мештани сматрају да земунице потичу од неког ранијег насеља, које је било на том месту. Насеље има оброк Св. Николе, које је село подигло 1900. године.

Порекло становништва.

Досељеници су:

-Петковци први (Петковићи), Стевањдан, су из Пасјаче код Ниша. Населио их „спаија Шаћир“.

-Милошевци (Милошевићи), Никољдан, су из Долца, Населио их, као и Петковце, „спаија Шаћир“.

-Петковци други (Петковићи и Живковићи), Аранђеловдан, су из Горњег Риња. Дошао Петко као слуга код Рајковаца „у турско доба“.

-Рајковци (Рајковићи), Аранђеловдан, не знају за своје порекло. Има их одсељених у Равни Сол.

-Тричковци (Тричковићи), Аранђеловдан, не знају за своје порекло.

Село има своје гробље.

Сеоска преслава и заветина је Св. Никола.

ИЗВОР: Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Лесковик (Бела Паланка) appeared first on Порекло.


Порекло презимена, село Љубатовица (Бела Паланка)

$
0
0

Šljivovički-Vis

Порекло становништва села Љубатовица, општина Бела Паланка – Пиротски округ. Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Географско топографске прилике.

Село лежи у долини Љубатовачког Потока, на гулијанско-рињском ободу котлине, и на споју котлинског дна и обода, на месту где у дно котлине улази Поток. Најнижи, котлински крајеви насеља, су у алувјалоној равни Нишаве на месту Прудишту, испод пиротског друма, и на нишавским десним терасама, на заравни Делу, између косе Рудине и Скокаца. Средњи крајеви села су на обема долинским странама Љубатовачког Потока, на простору дужине од 1,5 километра, у ерозионим проширењима посталим на осталим местима, где на уздужну долину Потока избијају бочне долинице; један од ових крајева Љубатовицее је у дубодолини Трновика; између падина Јосимовице и Тупанара. Горњи највиши крај овог веома издуженог и разбијеног села, лежи у долинском проширењу Потока на стецишту неколико околних јаруга; на западу проширење уоквирује Тупанар, до потока Заједнице, а затим падине Гајбуџе и Церовика, растављене долином Костењака, а на истоку: коса Песак, Големи Дел и Гробље.

Воде.

Љубатовица се снабдева водом са бунара, чесама и извора. Највиши бунари у Доњем Крају дубоки су 5-10 метара. У селу су две чесме; једна је у Средњој мали а друга у Доњем Крају. Главни извори у насељу су: „Извор код Цолиних“ и  „Извор код Кодиних“; шопури (извори цурци) су: Ћиворово Шопур и Трновик. Извори у атару су су: Лалковица, Падина, Црквица,  и Пакљин Дол. Стока се поји водом из сеоских потока спроведеним у корито „код Кшине Чесме“ у Срењој Мали; Доњи Крај поји стоку на Нишави. У зиму, када заледи Љубатовачки Поток, цело село напаја стоку на Нишави.

Границе атара, земље и шуме.

Атар Љубатовице на истоку, са селом Сињцем, почев од Нишаве, граничи са косама и подовима: Расовцем, Ћелепошом, Церовом Пољаном, Густом Шумом, Литкаловицом, Големим Делом („рид“) и Зајином Падином, на којој је тромеђа: Љубатовица, Осмакова и Горње Гламе. На северу, са Осмаковом, међа је на теменима брда: Костењаку и Церовику и на падини Ждребану. На западу, граница атара је повучена по брдским косама: Гламски Дел, Кузмановица и Рудиње – са Доњом Гламом; Котлина и Бањица  - са Клењем. На југу, у алувијалној равни Нишаве, међа атара, са Клисуром, је на Острву, а са Чифликом на местима: Луковиње и Ђерин Врбак.

Топографска имена за обрадиве површине у Горњем Пољу су: Ђерино, Горње Ливађе, Средње Ливађе, Луковиње – све у алувијалној равни Нишаве. У Доњем Пољу: Врљиброд, Русалија, Тишак, Острво – у алувијалоној равни Нишаве, Њиве код Вира и Бањица. Главне шуме су на Ждребану, северно од села, а по околним брдима су издвојена „браништа“. Утрина обухвата потес Камен према селу Клењу.

Тип села.

Насеље је разбијеног типа. Котлинско-пољски крајеви Љубатовице називају се Доњокрајска Мала; ову Малу, у којој се сада село развија, чине издвојене групе кућа у алувијалној равни и на Нишавским Терасама. У равни су куће: Узуноваца, Мујинске, Андрејинске и Динине, а на терасама дела куће Лућинаца. У долини Потока, идући од доњег тока ка изворишту, најпре се наилази на Кшинске куће, које су на обема долинским странама. На ушћу Пакљанског Дола у Љубатовачки Поток са његове десне стране налазе се куће Анђеловаца, а на Црквици источно изнад сеоског пута групе кућа Чучуковске и Кшинске фамилије. Северно од Пакљин Дола испод чуке Јосимовице у Долини Потока, испод сеоског пута, налазе се Ђуклинове и Смуђине куће. На Гмитровом селишту су куће Гмитроваца а западно од сеоског пута на Мушиним Врвинама, Вучинске куће. У дубодолини Трновика изместиле су се куће Стојићеваца. Између Ћивуровска Падине и Тупанара са леве стране сеоског пута лежи збијени крај села у Средњој Мали, коју чине куће Ћивуровске,Ћићуковске и Дунђеровске фамилије. Средња Мала се завршава Андрејинским и Мујинским кућама. На Средњу Малу се наставља Прекрсје а потом настаје Горња Мала. Ови су крајеви збијени и нижу се око пута поред Потока. У Прекрсју је и Средсело са школом и сеоском задругом. Преко Потока у подножју Тупанара је Чучуковска Мала а на крају села је Цолинска Мала.

Старине у селу.

И на насељеном делу Љубатовице, када се копају темељи за куће, наилази се на римске опеке, али се на значајније остатке материјалне културе није наилазило. У атару села „откопана су два црквишта“: Манастир Св. Богородице, испод села и, 1917. године, црква Св. Јована Биљобера, како се назива и манастир Св. Арханђела, изнад села. Оба црквишта су ограђена и над њима подигнуте привремене зграде. И црквиште и манастириште мештани данас поштују. На месту Русалија, поред пута за Белу Паланку, има остатака неког гробља. Становништво верује, да је ту било неко старо насеље, које се такође звало Русалија.

Порекло становништва.

Старинци су:

-Узуновици (Ранђеловићи, Савићи и Јеленковићи), Мратиндан.

-Бунинци (Николићи и Ђунићи), Јовањдан.

-Качинци (Петровићи), Јовањдан.

-Опанчаревци (Игњатовићи и Ћирићи), Св.Ђорђе. Димитрије – 62 године, Јован, Ћира, Василије – умро од „чуме“ 1838. године и Цветко.

-Јонинци (Голубовићи), Св. Ђорђе. Видојко, Младен и Јока. Јока се био одселио у Књажевац, где је живео извесно време, па се поново вратио у Љубатовицу.

-Кшинци (Ћирићи и Манићи), Никољдан.

-Здравковци (Динићи), Никољдан.

-Кодинци (Голубовићи), Никољдан.

-Чољековци (Анђелковићи и Ђорђевићи), Митровдан.

-Мујинци (Божићи и Петровићи), Никољдан. Има их одсељених у Каравуково код Оџака у Бачкој.

-Смуђинци (Живићи), Аранђеловдан.

-Ђулкиновци (Младеновићи и Јовановићи), Аранђеловдан.

-Цолинци (Јефремовићи и Цветковићи), Аранђеловдан.

Досељеници су:

-Ђуринци, Св. Врачи, су из околине Књажевца у првој половини XVIII века. Доселио се Ђура као сеоски говедар; од села добио земљиште „колико је могао да искрчи“. По њему је тај потес, који је искрчио назван Ђурина Падина. Ту свих тринаест породица овог разгранатог рода, који данас ступају у међусобне брачне заједнице, имају своја имања. Ђура је имао три сина, које је изродио у Љубатовици: Стању, Павола и Јована. Од њих су настала три огранка рода Ђуринци.

-Стањинци-Ђуринци (Голубовићи, Ћирићи, Филиповићи и Крстићи). Никола – 77  година, Китан, Голуб, Ђорго, Цветко, Стања и Ђура;

-Павлоци-Ђуринци (Вучићи, Манићи, Живићи и Спасићи). Крста – 57 година, Јоса, Вуча, Младен, Голуб, Павол и Ђура;

-Јовановци-Ђуринци (Пејићи, Костићи, Николићи, Ранђеловићи и Петровићи). Јосиф – 75 година, Вуча, Пеја, Јован и Ђура. Овом роду припадају:

-Анђелковићи и Ристићи, пореклом од Веселина из Пајежа, који је био призећен и:

-Антићи – од Гојка из Пајежа, призета. Ранко – 45 година, Таса, Анта и Гојко.

-Андрејинци (Андрејићи, Спасићи), Јовањдан и Св. Ђорђе, су из Шестигбара, досељени  турско доба. Дошао је Андреја као слуга, а доцније се призетио. Јеленко – 60 година, Мина, Ћира и Андреја. Спасић Тофил, 35 година, дошаи из Ћуштице као приводњак, задржао славу и презиме. Има их у Ћифлику.

-Мујинци-Тошићи, Јовањдан, су из Осмакова, досељени непосредно иза 1877. године. Мица доведен као посинак.

-Вучинци (Костићи и Ђорђевићи), Алимпијевдан, су из Базовика, досељени у турско доба. Дошао Вуча као посинак. Стојан – 72 године, Јован, Коста и Вуча.

-Веселиновци (Анђелковићи), Аранђеловдан. Дошао Веселин пре 60 година из Пајежа као призет у кућу Манића. Има их одсељених у село Дероње код Оџака у Бачкој.

Село има своје гробље. Поједини родови имају своје засебне парцеле у гробљу.

Сеоска преслава је Ђурђевдан.

ИЗВОР: Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Љубатовица (Бела Паланка) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, Ново Село (Бела Паланка)

$
0
0

poreklo

Порекло становништва села Ново Село, општина Бела Паланка – Пиротски округ. Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Географско топографске прилике.

Село лежи на Нишавској тераси од 50-60 (330-340 апсолутне висине) метара. Насеље се локализовало додиром северних одсека доњег језерског пода Новоселске Дубраве, источно од долине Јањара и горње ивице поменуте Нишавине, ка дну котлине врло благо нагнуте, терасе. Највиши крај Новог Села смештен је на источној долинској страни тока Долине – на месту где Долина, у неогеном побрђу, просеца насељску површину теменом терасе – и издовјен од осталог насеља тим током и планинским путем који води Дубоком Падином на Суву Планину, спајајући дно котлине са потковичастим оквиром.

Воде.

Село се служи водом са чесама и извора. У насељу су две чесме; називају се „чесме у село“. Једна од тих чесама била је саграђена на Алиловом Чифлику, па је доцније преправљена. Под Јањарем и Трапом, између Иђине Њиве и Куле, избијају слаби извори: Николин Кладенац, Доњи Кладенац, Дудина Бара, Пашмаговац и на крају села, Деда Савин Бунар; више села је извор Јордановица. Водом са извора служи се становништво а напаја се и стока, а са једног кладенца под селом натапају се баште. У насељу су три бунара добока 9, 14,5 и 17 метара. Бунарском водом служе се само четири домаћинства.

Границе атара, земље и шуме.

Границе сеоског атара повучене су на местима: Јовин Мост, Поток, Рибарски Пут, Брдарица – са Белом Паланком; Прави Пут, Вепрова Локва и Дивна Горица – са Мокром; Венац, Дивна Горица – са Космовцем; Средње Бучје, Падина, Лани Вртоп, Ђорићински Вртоп, Маркова Орница, Стража, Вргудинска Ћуприја до Нишаве – са Вргудинцем. Са Моклиштем Ново Село је омеђено Нишавом.

Топографска имена за обрадиве површине су: Луг, Поље, Падина, Закуће, Пасмаковац, Раскрсје, Иђина Њива, Јеловица, Падина под Село и Дуб. Шуме обухватају: Орницу, Липје, Јованову Ливаду, Густи Љиљак, Околчесту Орницу, Конопљиште, Пасуљиште, Пажар, Камену Ивару, Мртвило, Јањар, Раскрсје, Падину, Маркову Орницу и Трап. Утрине су на Сувој Планини под „ридовима“ Врањеваца у потесима: Леви Дол, Мала, Бучје, Велики Вртоп и Шаренкова Ливада.

Тип села.

Ново Село је по типу збијено насеље, ушорено дуж сеоског пута управљеног правцем Нишавиног тока сверозапад-југоисток. Издвајају се два насељска краја: Село, на темену поменуте нишавске терасе и Орашје, око излазног дела долине.

Старине у селу.

На месту Жерница откопани су 1918. године остаци цркве Св. Јована, саграђене у XVI веку. На црквиште Св. Јована, на дан посвећен том свецу, становништво одлази „на молитву и исцељење“.

Порекло становништва.

Досељеници су:

-Маринковци (Маринковићи), Митровдан, су из Црвене Јабуке. Има их одсељених у Белој Паланци и Нишу.

-Пејићи, Јоцићи и Николићи, Пејчиндан и Савиндан, су из Ореовца. Последњи, који броје четири појасева, променили су славу јер су им „деца мрела“.

-Домшинци (Панчићи), Аранђеловдан, су из Беле Паланке, где су се раселили са насеља на Новоселском Селишту.

-Ђорђевићи, Алимпијевдан, су из Космовца.

-Спасићи, Никољдан, су из Шпаја.

-Веселиновци (Веселиновићи), Св. Ђорђе, су из Вргудинца, досељени после 1877. године.

-Стојковићи, Никољдан, су из Космовца, досељени после 1877. године.

Сеоска слава је Св.Ђорђе; тада се носе литије. Сеоска „воловска заветина“ су Св. Власи, 11 фебруара.

ИЗВОР: Према књизи др. Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, Ново Село (Бела Паланка) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Тамњаница (Бела Паланка)

$
0
0

Bela-Palanka-obilaznice

Порекло становништва села Тамњаница, општина Бела Паланка – Пиротски округ. Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Географско топографске прилике.

Село је под доњом језерским подом (520 м) испод виса Вучји Дел (600 м) у нивоу тамњаничке заравни (450-460 м), на широком темену највише Нишавине терасе од 200 метара и, у долинском делу, на западној страни повременог тока који се у изворишту зове Селиште, а на току кроз село и даље назива Роја.

Воде.

Мештани се служе водом са бунара, три сеоске чесме и извора. Бунари су у насељу дубоки од 5 до 20 метара а по пољу 6-7 метара. Главни извори су: Бачкало, Девонка, Смрденац, Џиџија, Кочичка, Мошљенац и Рпчнинац.

Границе атара, земље и шуме.

Граниице атара повучене су на местима: Лозја – са Крупцем; Рођовица – са Долцем; Мићин Трап, Росуља и Дебела Страна – са Лесковиком; Брљенац, Ропек, Крушје, Равни Дол, Мали Вучји Дел, Раскрсје и Дубрава – са Лаништем; Крушје и Рудине – са Ветом; Крушје, Боцина Страна и Река – са Глоговцем; река и Лице – са Шпајем; Попов Долац, Забел, Молац, Мићевица и Лозја – са Црвеним Брегом.

Топографска имена за обрадиве површине су: Мићевица, Бара, Лазарев Дел, Клепало, Голема Њива, Чука, Прчевац, Боцина Страна, Мировица, Вучји Дел, Дуга Пољана, Брљенац, Смрденац, Вир, Росуља и Тупанар. Утрине и шуме обухватају: Крушје, Брљенац, Копарицу, Чуку, Боћин Гроб, Мртовац и Раскрсје.

Тип села.

Тамњаница је насеље збијеног типа и у сеоским крајевима на темену терасе и у крајевима у долинском делу. Насељски крајеви су: Долња Мала, Дел и Новосел.

Старине у селу.

На месту Црквиште налазе се „зидурине“ од „Латинске цркве Св. Петке“. У развалинама црквишта налазе се стари новци. Око црквишта Св. Петке становништво се окупља на сабор о Св. Јеремији. У насељу је сеоски оброк посвећен Васкрсу, око кога се „зареченог дана“, обвијају литије о сеоској преслави.

Од неког старог гробља ранијег становништва на  месту Мали Црвени Брег у гробницама су пронађене „сребрне паре“ зване „костадинке“, гривне и прстење. На месту Клепало налазе се трагови налазе се трагови неког другог старог, највероватније средњевековног гробља.

Порекло становништва.

Старинци су:

-Китичовци (Миленковићи), Св. Ђорђе.

-Рогљинци (Живковићи), Св. Ђорђе.

-Стојинци и Станојинци (Стојићи и Станојевићи), Св. Ђорђе.

-Јанинци (Ђорђевићи, Веселиновићи и Живковићи), Св.Ђорђе. Има их одсељених у Ниш.

-Ђорговци (Ђорђевићи), Св. Ђорђе.

-Велковци (Вељковићи), Св. Ђорђе.

-Врцинци (Илићи), Св. Ђорђе.

-Реџинци (Петровићи), Св. Ђорђе.

-Милошевци (Милошевићи), Св. Ђорђе.

-Гођинци (Матејићи и Јовановићи), Св. Ђорђе.

Досељеници су:

-Лилинци (Лилићи), Аранђеловдан, су из Лесковика.

-Соколичевци и Ћосинци, Никољдан, су из Лесковика.

-Пижинци (Ђорђевићи), Аранђеловдан, су из Црвеног Брега.

-Ћирићи, Јовањдан, су из Црвеног Брега. Има их одсељених у Белој Паланци.

-Игинци (Игићи), Алимпијевдан. Су из Вете. Има их одсељених у Ниш.

-Рињци (Станојевићи), Аранђеловдан, су из Риња.

-Османовићи, Св. Василије, су из Црнче, Цигани-Роми, ковачи.

Сеоска преслава је Васкрс, заветина Пејчиндан а „воловска слава“ је Св. Јеремија. Тог дана се меси колач „да се не тикају волови“.

Село има своје гробље.

ИЗВОР: Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Тамњаница (Бела Паланка) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, села Моклиште и Драчје (Бела Паланка)

$
0
0

Šljivovički-Vis

Порекло становништва села Моклиште и Драчје, општина Бела Паланка – Пиротски округ. Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Географско-топографске прилике.

Село лежи на геолошкој и морфолошкој граници доњег и средњег језерског пода, на северном гулијанско-рињском ободу котлине. Од првих кућа засеока Чупинци до последње махале Илинци, протеже се дужином од 4 километра. Главни насељски крајеви су на узаном темену и страни дисецираног и у комаде издвојеног доњег најнижег језерског пода, просечно високог око 400 метара, или су на странама долина, које пресецају тај под. Средишњи део села, звани Барака, лежи у долини Моклишког Потока а заселак Орашје, под горњом ивицом полиоценог истоименог пода до одсека вишег кречњачког језерског пода Дандарице (540 м), а само су неколике најниже куће у врху десне долинске стране Рињског Потока или Бачевца, који се у доњем току зове и Јаблковик; селиште Чупинци топографски везано за косу Чупин Дел, под којом су у Павловој Падини - Павловске Појате. Чипин Дел од Бараке раздваја језерска под Чурковице висок 520 метра а заселак Орашје од његове махале Илинци, која је такође претежно на темену најнижег пода (407 м), подиште Чокин Дел исте висине (520 м).

Воде.

На геолошкој и морфолошкој а са тим и привредно-географској граници око које се локализовало насеље, додиром неогена и кредних кречњака, готово на читавој дужини простирања села избијају контактни гравитациони стални извори,чија је издашност колебљива, јер је условљава распоред атмосферског талога и процеси процеђивања и отицања кроз кавернозне кретацејске кречњаке. Такав је извор у Чупин Делу, Драгачева Падина од које постаје долиница Павловска Падина, која конвенгира, као и већина сличних, ка Нишави. На потесу Дупеј, а на Глоговеју под подом Чуркавице, извор Глоговеј, стални извор незнатне издашности, чије се  воде губе у кречњачким изданцима Куси Дела. Под подом Западна Дубрава, јавља се јаки контакни извор Власјан, који отиче у Моклишки Поток. Многобројни мали извори избијају испод села, ивицом алувијалне равни и дна котлине. Вода са свих извора употребљава се за пиће. Од каптираних извора у селу су изграђене две чесме и једна доводна цев. Са чесама вода је спроведена у бетонска корита и служи за напајање крупне и ситне стоке. За домаће потребе становништво се служи водом из бунара - „свака друга кућа има свој бунар“. Они су, у зависности од нагиба издани, различитих дубина. У вишем делу Бараке, Зуберковској Мали, крај цркве - црквени бунар, ископан на темену терасе, дубог је 29 метара а у нижим крајевима, Павловској и Џидарскоја Мали, дубина бунара се креће од 15-20 метара, док су они у долини Моклишког Потока дубине од 5 до 8 метара.

Границе атара, земље и шуме.

Границе сеоског атара на западу је на Нишави у потесу Мурица – са Белом Паланком; на истоку са Долом, она се протеже од Брода (од Нишаве) сеоским путем до селишта Драчја, 1953. године проглашеног за самостално насеље, а одатле долином Боћинице досеже до Големог Дела (теме језерског пода) и Живин Дела, па се путем наставља до Миклишке Падине и том косом до Божиног Јагњила. Од овог места преко Ранате Падине и пута и пута из села избија у Влашки Дол, тромеђу: Моклишта, Дола и Гламе. Одатле до Којине Пресовке, Моклиште је омеђено Гламом. На северу граница атара са Доњим Рињем повучена је на местима: Бавће, Базовик, Равна Глава и Саставци (горњи део обода котлине). Према западу, међу између Моклишта и Дражева, од Саставака продужава се Потоком на Дочкин Дел и спушта на Дражевски Брод на Нишави.

Топографска имена за оранице су: Дрење, Доња Провалија, Горња Провалија (урваста земљишта подложна клизању), Равниште, Дражевачки Брод, Шпајка, Копилаш, Белановац, Котлина, Божина Шума, Џелепка, Садовица, Јерановик, Јаблковик, Телетина, Распор, Спасовица, Царевик, Грнци, Слатина, Крновина, Забел, Источна Дубрава и Западна Дубрава. Виногради су на местима: Орашје, Баре, Раволица и Џидина Падина. Вртови су на Белановцу и Градињу. Ливаде захватају потес Белановац у алувијалној равни Нишаве. Утрине су на: Височици, Костолу, Градцу и Џериној Вртачи. Шуме су на: Чокин Делу, Стрижеви Кладенцу, Седлару, Губерачи и Густој Шуми.

Тип села.

Моклипте је највеће село белопаланачке котлине и свог средњег Нишавља и разбијеног типа. Оно има, поред главног дела села који се зове Барака, три засеока: Орашје, Чупинци и, од 1953. године осамостаљено селиште Драчје. Засеоци Орашје и Чупинци основани су 1876. године и исте године су Турци запалили један део села, те је избегло становништво, чије су куће изгореле, било приморано да се насели на својим појатама изван села. Заселак Орашје од 50 кућа основано је и у њему данас живи врло разгранат род – Стојанови. Куће овог рода и његовог огранка Илинаца у турско доба биле су око сеоске цркве а појате на месту данашњег засеока. Орашје има једну нештоо издвојену махалу, удаљену око сторину метара – Малу Илинци, основану и засељену од Илинаца. Заселак Чупинци, ређе Ћупарци, од 12 кућа основао је и у њему живи ро Чупинци. Чупинци су у турско доба имали куће око Моклишког Потока у Барааки. По повртаки из збега нашавши попаљене куће, оснују на месту Нишиници око својих појата данашњи заселак, који је обухватио косу, по њима названу, Чупин Дел. Овде су се доцније населиле и две кућа рода Стамболије и једна Загорчевих.

Драчје је самостално насеље са својим атаром, у великом моклишком атару, до 8 кућа, основао је 1900. године Стојан Милић из села Градишта. Он је купио имање од турског аге белопаланчанина Шерифа Алијића са чифлука у потесу звани Чифлик, где данас стоји двоспратна агина кула. И ту се заселио. Атар Драчја углавном се поклапа са атаром Шерифова Чифлука те је због тога почетком 1953. године ово селиште, и поред тога што је најмање у атару Моклишта, проглашено за самостално. У средишном збијеном делу насеља поред Бараке, које као општи појам означава насеље у целини, ближе се разликују Средсело и Чука; остали сеоски крајеви издвајају се по надимцима оних родова, који их претежно насељавају: Пешина Мала, Џидарска Мала, Павлова Мала, Дојчина Мала, Јасничова Мала, Зуберовска и Поповска Мала.

Старине у селу

На месту Спасовици, испод села, налази се откривена римска гробница и темељи старог црквишта. Мештани тврде, да је ту гробницу „пронашла сељанка Велика Павловска“; у њој је нађен људски костур са прстеном на руци, а уз њега костур од петла (свакако по веровању, да као што петао запева пред зову и мртви ће некада васкрснути). Отворена гробница, према мерењима, дубока је  5, широка 1,5 а дуга 2 метра са сводом окренутом ка истоку; озидана сувим малтером и засвођена римским опекама. Темеље и црквишта и основа подсећају на црквиште Св. Илије у селу Клисури; правоугаона основа је дуга 10 а широка 5 метара. Темељи су грађени слагањем непрерађеног камена – кречњака и римских опека, истих као и у откривеној гробници. Око црквишта на Спасовици литије се обвијају о Спасовдану, као успомена на празник коме је црква, по веровању, била посвећена. Мисли се да је путир, који је пронашао род Павловци приликом копања у башти, из овог црквишта. У неколико старина и налазак великих јеленских рогова у плавини Моклишког Потока.

Сеоска црква, и поред тога што је јако руинирана, представља лепу старину, саграђена је 1853. године, што се види по запису изнад улазних врата. Услед клизања земљишта црква је била препукла и предњи део се срушио. Од тог дела очували су се само темељи и патосани под. Црква је делимично обновљена 1935. године, јер је била сасвим склона паду.

Порекло становништва.

Старинци су:

-Божини (Ранђеловићи), Никољдан. Петар – 52 године, Ваца, Ранђел и Лила.

-Џидарци (Николићи и Митићи), Никољдан.

-Ралетовци (Митићи, Стефановићи, Петковићи, Николићи и Живићи), Никољдан. Живића има одсељених у Белој Паланци.

-Јасничовци (Петровићи, Милошевићи и Лилићи), Никољдан.

-Бабарадинци (Пејчићи), Никољдан.

-Првини (Јоцићи, Вељковићи, Петровићи и Видојковићи), Никољдан и Аранђеловдан. Неки призети примили су женине славе „због земље“, коју су добили у мираз.

-Чарапилови (Костићи), Никољдан.

-Стамболијини (Јоцићи и Манићи), Никољдан.

-Млаџини (Андрејићи, Милошевићи, Антићи, Витановићи и Павловићи), Никољдан. Витановић из Моклишта и Павловић из Ореовца су призети.

-Кајсини (Цветковићи), Никољдан.

-Пешини (Пешићи), Никољдан. Има их одсељених у Белој Паланци.

-Зуберови (Пејчићи), Пејчиндан.

-Влајчови (Илићи, Петковићи, Ђорђевићи и Петровићи), Пејчиндан. Илића има одсељених у Белој Паланци.

-Чупинци (Костићи, Николићи, Милићи, Игићи, Тошићи и Гроздановићи), Пејчиндан и Св. Ђорђе. Призети су Игић и Тошић из Моклишта и Гроздановић из Брестов Дола, примили женине славе, Св. Ђорђа, „због земље“, коју су добили у мираз.

-Павлови (Лилићи, Живковићи, Младеновићи, Николићи и Станковићи), Пејчиндан. Има их у Белој Паланци.

-Дојкини (Лилићи, Живићи, Тричковићи, Крстићи, Живковићи и Младеновићи), Пејчиндан. Младеновића има одсељених у Белу Паланку.

-Требини (Манићи), Св. Ђорђе.

-Шушкари (Ђорђевићи), Св. Ђорђе.

-Ђерини (Спасићи и Ранђеловићи), Св. Ђорђе. Аранђеловић* је призет („доводак“) из Клења.

*Вероватно је грешка, Аранђеловићи и Ранђеловићи није исто.

Досељени су:

-Илинци (Живковићи и Манићи);

-Стојановци (Стојановићи);

-Ђоргови (Ћирковићи, Ранђеловићи и Манићи);

-Недељкови (Костићи и Вучковићи);

-Ђеларови (Стојановићи);

-Јањини (Младеновићи);

-Табанови (Тричковићи).

Укупно 46 кућа, сви славе Аранђеловдан и досељени су из Риња. Никола од рода Влајчови из Моклишта довео жени из Риња, која је довела синове Тодора и Крсту. Од та два брата „Стојанове лозе“ развио се у врло разгранат род.

-Загорчеви (Ранђеловићи, Голубовићи, Милојковићи и Живићи), Митровдан, су из Загоре у Бугарској, досељени у дугој половини XVIII века.

-Миладиновићи, Аранђеловдан, су из Орље, досељени 1825. године. Дошао Миладин као сеоски слуга, његови синови од зараде у пачелби купили земљу.

-Красићи (Петровићи), Св, Ђорђе, су из Гламе. Призет Петровић славио славу свог таста – Пејчиндан а када је умро „повратио своју славу“.

-Сињчани (Божићи, Ћирићи), Аранђеловдан, су из Сињца.

-Мокрањци (Ђорђевићи, Игићи), Јовањдан, су из Мокре.

-Градиштанци-Драчјанци (Милићи), Никољдан, су из Градишта, досељени 1900. године. Има их у Белој Паланци.

-Поповци (Поповићи), Митровдан, су из Сињца, досељени 1902. године. Ђорђе Поповић (85 година) дошао је као призет и примио женину славу, Св.Ђорђа, а када му је умро таст вратио је своју славу – Митровдан.

Од 1877. до 1959. године, када су у овом селу вршена испитивања порекла становништва, изузев призетака, ниједан род није иселио нити је у село дошао неки страни род. Из насеља су одлазили само појединци, радници и службеници, који су оснивали породицу у месту службовања.

Моклиште има три гробља. Најстарије је изнад цркве; ту се сахрањују само Стојанови са огранком Илинци из засеока Орашја. У „Загорчетовом гробишту“ сахрањују се само род Загорчеви, а сви остали родови у гробљу Бараке.

Сеоска преслава је Великден (Васкрс), заветина Св. Тодор а „воловска слава“ је Св. Јован.

ИЗВОР: Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, села Моклиште и Драчје (Бела Паланка) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Теловац (Бела Паланка)

$
0
0

Telovac

Порекло становништва села Теловац, општина Бела Паланка – Пиротски округ. Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Географско топографске прилике.

Село лежи на благо нагнутој падини Дела, у висини од 700 метара, између: долине Лука, на истоку и долине Долиња, на западу. На северу, изнад Теловца уздиже се вис Доње Градиште (629 м), изнад сутеске Св.Оца а на југу, са крашке површи Гариња, узвишење Величково Бачиште (795 м). Колским путем, који води западном страном Седларског Потока, насеље је спојено, на северу, са селом и железничком станицом Чифлик, у дну горњег дела белопаланачке котлине, а на југу, поред Пустосела, подножјем Величковог Бачишта, са долином венца, којим је спојен спроведен друм Бела Паланка-Пирот преко поменуте крашке површи Гариња, у залеђу планине Белаве.

Воде.

Од извора у селу на месту Побучје изграђен је резервоар за воду капацитета 5000 литара. Вода из резервоара спроведена је у сеоску чесму. Извори у атару и око села су: Бостан, каптиран за чесму, Теловачка Чесма, од „ухваћеног“ извора на месту Мађиле, Корита са озиданим коритом за појење стоке, Бојин Кладенац, Савина Падина, Станина Долина и Бадњ.

Границе атара, земље и шуме.

Граница атара на истоку, са Сињцем, повучена је од Сињачког Камена преко гребена Белаве на Седлар до Орли Камена, тромеђе: Суводола, Понора и Теловца; на југу од Орли Камена преко Антине Ширине, граница излази на Дојкину Локву, тромеђу: Шљивовика, Клисуре и Теловца; на западу синор је обележен од Голубарника низ Трсину Пољану, Брбин Вртоп ка Лукин Камену долином потока Долиња до пута Чифлик-Теловац, којим се наставља до места Крста, а на северу, од Крста, граница атару је на Воденичишту у Седларском Потоку, одакле узлази на било Белаве којом води ка Сињачком Камену.

Привредне површине (оранице, ливаде и забрани) теловачког атара су у потесима: Капеж, Долни Дел и Бостан, на карбонским наслагама, Јасен, Друм, Долња Рудина, на крашкој површи – њива са забранима. Утрина обухвата: Трсину Пољану, Дојкину Локву, Бојин Кладенац и Белаву.

Тип села.

Теловац је висинско село групне збијености. У средиини насеља на благој падини Дела налази се Средсело. Источно од Средсела, разликују се: Палавринска и Ђорђинска Мала; северно Вутуловска Мала а западно и јужно Стевановска и Бојчиновска Мала. Као раселица села на коси Риду постала је Гаждеровска Мала.

Старине у селу.

Под висом Велико Градиште наједном ћувику, где је био римски кастел, пронађене су римске гробнице са очуваним костурима. На неким костурима нађене су стаклене плавкасте гривне. Од других старина, са овог локалитета, значајнији су остаци водоводним керамичких цеви, један ручни млин и разнолико керамичко посуђе. На месту званом Пустосел такође су налажене остаци римске материјалне културе: опеке, посуђе, новац и др. Ту је Јона Бојинац при орању откопао, како тврди, „метално буре“, у коме се налазио „сребрни новац“. На том месту он је подигао „спомен“ који и данас постоји.

Порекло становништва.

После неке од „чума“, која је на почетку XIX века помориле насеље, остало је неколико кућа од којих води порекло данашњих 14 стариначких породица, већ издиференцираних у посебне родове. То су родови:

-Стаменови (Стаменовићи и Алексићи), Аранђеловдан. Алексићи знају: Вукадина – 60 година, Саћију, Алкексу и Стамена. Има их одсељених у Руми.

-Ђорђинци I  (Ђорђевићи, Златковићи и Видановићи); Ђорђинци II (Ђорђевићи), Аранђеловдан и Никољдан и Маринковци, Аранђеловдан. Видановићи знају: Саву – 55 година, Сотира, Видена и Ђорђа. Чује се и старији прекор Џорџинци по Џори, како се раније изговарало име Ђорђе. Ђорђевићи и Златковићи су од другог Ђорђевог сина Златка. Има их одсељених у Земун. Пеја Ђорђевић примио је женину славу „да може да иде другима у госте“. Има их одсељених у Белу Паланку. Маринковци (Ђорђевићи) броје: Бранко – 43 године, Михајло, Маринко, Златко и Ђорђе. Има их одсељених у Белу Паланку.

-Бојинци (Јонићи и Мијалковићи, Панићи), Аранђеловдан. Панићи знају: Јована – 57 година, Нешу, Пану и Јону. Јонића има одсељених у Белој Паланци и Нишу.

-Спасилкови (Спасићи, Николићи), Аранђеловдан. Николићи броје појасеве: Данила, Јеленка, Игу и Николу. Никола и Спаса - од кога су Спасићи, били су браћа.

-Величковци (Величковићи), Аранђеловдан. Живојин – 45 година, Владимир, Сокол, Величко и Паунко. Има их одсељених и Ниш, Ћуприју, Белој Паланци и Сињцу.

-Ђуклини (Џунићи и Јоцићи), Аранђеловдан. Никола – 45 година, Анта, Мана и Џука. Груја Јоцић дошао је из истог села као приводњак, 1925. године.

-Соколовићи, Аранђеловдан. Светозар – 45 година, Мина, Жива и Сокол.

-Палавринци (Ђорђевићи), Аранђеловдан. Ставрија – 78 година, Жива, Ђорђе – „Палавра“.

-Бојчиновци (Ћирићи, Илићи и Ђорђевићи), Никољдан. Влада Илић дошао као приводак из села Дола а Властимир Ђорђевић из истог села. Има их одсељених у Зајечар и Димитровград.

-Гаждареви (Живићи, Крстићи и Златковићи), Митровдан и Никољдан. Крстићи броје: Ђуру – 45 година, Симеона, Крсту и Живу. Александар Златковић је дошао као приводњак из истог села; задржао је своје презиме а примио женину славу. Има их одсељених у Нишу и Белој Паланци.

-Цуцулеини (Стефановићи и Митровићи), Никољдан. Митровићи броје: Најдана – 45 године, Коцу, Стевана и Миру. Стефановића има одсељених у Белој Паланци.

-Шандравелини (Игњатовићи и Митићи), Никољдан. Груја Митић и Михајло су дошли из Кременице у кућу Стојана Игњатовића. Стојан, који нема деце примио је своје сестриће, да се не би „загубила фамилија“. Михаило је примио презиме Стојана.

-Чолакови (Антићи), Никољдан. Миодраг, Никола, Милан, Пота и Анта „Чољак“.

-Банзареви (Ристићи), Никољдан. Стојан – 40 година, Илија, Риста и Крста.

Село има своје посебно гробље.

Да га „не би био град село се заветовало и узело преславу Спасовдан“.

Насеље се раније званично називало Тејиловац. Пољска села Пиротске Котлине зову га различитим именима – Тијовац, Тијеловац и Тиволовац. У становнишву Белопаланачке Котлине чује се најчешће само име Теловац.

ИЗВОР: Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Теловац (Бела Паланка) appeared first on Порекло.

Viewing all 1355 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>