Порекло становништва села Доња Отуља, Град Врање – Пчињски округ. Према књизи Ристе Т. Николића „Врањска Пчиња“. Приредио сарадник Порекла Милодан.ж
Положај села.
Село Доња Отуља је ма десној страни Доњо-отуљске Реке, осим једне куће, која је на супротној, левој страни поменуте реке.
Све су куће у равници.
Воде.
У селу постоји један безимени извор, са којег мештани користе воду за пиће а има и бунара. У селу постоји и извор Лековита Вода.
Земље и шуме.
Све њиве су око села, на местима званим: Цепотине, Зеленика, Длге Њиве, Ђерен, Средњи Рид, Коловоз, Гнојина, Освиште, Грамадица, Бара, Црвени Брег, Ржиште, Смолница, Слатина и др.
Поједини мештани имају по мало паше поред реке.
На левој страни реке, у осоју име неколико браника, званих: Страна, Осовчина, Шумак и Стар Забел. Осим тога неки имају шуме – бранике – по Гиздавом Дрвету а и доносе дрва из Глога, Куча и из села Брезовице.
Село има заједничку пашу; Шарину - на десној и Коловоз - на левој страни реке. Заостала је од Турака.
Земља је по родности готово као и моравска.
Тип села.
Село је збијеног типа, подељено на две ма(ха)ле; Горњу и Доњу Малу. Међусобна удаљеност једна од друге износи око 100 корака, растављени сеоском – „пазарским“ – путем.
Куће у малама су збијене.
У Горњој Мали живе: Илијинци и Јовановци - у 19 кућа, а у Доњој Мали Копањчани и Везирови – у 6 кућа, укупно у селу 25 кућа.
Порекло становништва.
У време досељавања породица све је имање било турско, а прича се, када су они дошли, да је данашња Слатина била под густом гором, по којој је било срна, а данас је пасиште.
Становници су, осим Копањчана – који су касније досељени – били чивчије и момци турски, па су доцније по мало куповали земљу и тако је од њих постало данашње село.
Становници су сахрањују у гробљу преображењском, код преображењске цркве.
Испод села на око 150-200 корака постоји трлиште, где су раније била трла, па су доцније примакнуте до кућа.
У селу су ови родови, по редоследу досељавања.
-Илијинци (Везирови), Св. Ђорђе, су најстарији род у селу, чији је предак Илија дошао пре 100 година из Пољанице и био турски момак у селу.
-Јовановци или Божајци, Аранђеловдан. Њихов предак Илија је дошао из Пољанице у исто време као и претходни. Дошао је у село као божјак (просјак).
Село је углавном расло прираштајем од ове две породице.
-Копањчани, Аранђеловдан и Никољдан, су се доселили пре 70-80 година из села Копањана. Дошли су на имање купљено од Турака.
Сеоска слава је Спасовдан.
ИЗВОР: Према књизи Ристе Т. Николића „Врањска Пчиња“. Приредио сарадник Порекла Милодан.
The post Порекло презимена, село Доња Отуља (Врање) appeared first on Порекло.