Quantcast
Channel: Милодан –Порекло
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1355

Порекло презимена, село Топоница (Бела Паланка)

$
0
0

Toponica Suva Planina

Порекло становништва села Топоница, општина Бела Паланка – Пиротски округ. Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Toponica Suva Planina

Географско топографске прилике.

Село лежи у долини Топоничке Реке, како се Црвена Река назива у средњем и у делу горњег тока. Насеље се пружа правцем речног тока, од југоистока према северозападу, дужином од 1200 метара. Главни део села је у ерозионој котлаској дубодолини, на стецишту притока Топоничке Реке: Радешевице, Мишине Долине и Маркове Долине. Главнина кућа је на источној долинској страни, смештена према Марковој Долини. Том страном долине спроведен је колски пут дуж кога је најниже куће ушорене. Куће у вишим редовима изнад њих згомилане су у групе. Ушорени део села, око пута, локализовао се на тераси од 12-16 метара. Насељски крај на западној долинској страни чине разређене куће такође издужене превцем речног тока. Остали део села састоји се од неколико незнатно разређених махала, међусобно удаљених 20-30 метара.

Воде.

Мештани се водом снабдевају углавном са чесама и извора. У селу су четири чесме; три добијају воду са извора Стећевица. Најбоља вода за пиће је се четврте, Старе чесме. Село има и један бунар дубок 10 метара и неколико пумпи са довољном количином воде. Извори у атару су: Стећевица, Грло, Горње Ливаде, Проварица, Здравачка Долина, Чумага и Гребешин Дол.

Границе атара, земље и шуме.

Границе атара су повучене на местима: Мост, Вален и Топоничка Река – са Глоговцем; Чука, Лескова Вода, Багрен, Зарова Падина и Доња Локва – са Вргудинцем; Трса, Млеће, Мучибаба, Велеђе и Топоничка (Космовачка) Река, Чука, Орци, Цацаревац, Игиница, Клађе и гребем Суве Планине – са Космовцем. Јелов Пажар, Трпезица, Цацаревац, Коњски Дол и Мрмољин Трап – са Ветом.

Топографска имена за обрадиве површине су: Мост, Улевица, Чука, Гребешин Дол, Венац, Пасји Дел, Бубњак, Радешевица, Голема Ливада и Јеловица. Утрина је на месту Риђе и Сувој Планини. Шуме обухватају: Врлу Страну, Папратину, Орачку Долину, Слави Дол, Српску Долину, Базак, Викалицу (888 м), Крнову Падину и Пешино Равниште.

Тип села.

У целини Топоница је низно долинско насеље са разређеним крајевима. Веће је разређености део насеља на западној долинској страни Топоничке Реке; у том делу су куће разређене, али нису насељски крајеви. На „плацевима“ око главне зграде су окућнице са баштама и малим воћњацима. Разликује се неколико насељских крајева: Прапорци, Курјаци, Ђорговска Мала, Дебељинци, Дубанска Мала и Дедааранђеловска Мала.

Страние у селу.

У атару Топонице очувани су остаци старог црквишта Св. Тројице, несумњиво велике старости. Над селом је црквица Св. Јована, чији је култ у особитом поштовању код становништва овог села. На месту „Русалија“ налази се старо „Русалијско Гробље“ у коме се и данас наилази на очуване костуре.

Порекло становништва.

Старинци су:

-Јанковци (Јанковићи, Живковићи и Станковићи);

-Ђорговци (Цветковићи и Игићи);

-Ракинци (Ракићи и Младеновићи);

-Благојинци (Благојевићи) и;

-Адинци (Адићи).

Сви ови родови славе Св. Тодора. Овај староседелачки род броји десет појасева. Изузев Ракинаца и Благојинаца, сви остали родовски огранци почели су ступати у брачне односе, јер су „изашли из појаса“ после осмог паса. Јанковаца има одсељених у Црвену Реку и Врпољу; Ђорговаца у Белој Паланци и Црвеном Брегу; Благојинаца у Црвеној Реци и Адинаца у Нишу.

-Марковци (Живковићи и Крстићи);

-Дедааранђеловци (Ранђеловићи);

-Поповци (Поповићи);

-Тричковци (Тричковићи);

-Филиповци (Филиповићи) и;

-Голубовци (Голубовићи).

Сви ови родови славе Св. Петку. Овај стариначки род броји преко десет појасева. Марковаца има одсељених у Црвеној Реци и Нишу; Дедааранђеловаца у Нишу; Поповаца у Зајечару и Б. Паланци; Тричковаца у Новом Саду; Филиповаца у Нишу и Новом Саду и Голубоваца у Тамњаници.

-Лилинци (Стојановићи и Божићи), Св. Врачи. Стојановића има одсељених у Долац и Ковину (колонисти).

-Бошковци (Божићи), Св. Врачи.

-Ђурђинци (Ђурђићи, Пејчићи, Радовановићи), Св. Врачи. Има их у Опову.

-Митинци (Митићи), Никољдан. Има их одсељених у Ниш.

Родови непознатог порекла су:

-Ћиринци (Јоцићи), Аранђеловдан и;

-Стојановци (Стојановићи), Аранђеловдан. Има их одсељених у Опово.

Досељеници су:

-Ђелинци и Недељковци (Крстићи и Недељковићи), Никољдан, су из села Стола код Бабушнице. Ђелинаца има одсељених у Црвеној Реци а Недељковаца у Новом Саду.

-Киташовци (Китићи), Никољдан, су из Ореовца. Има их одсељених у Ниш.

-Миленковци (Миленковићи), Никољдан, су вероватно из Глоговца. Има их одсељених у Ниш.

-Џукинци (Џукићи), Аранђеловдан, су из Заплања.

-Демировићи, Св. Василије, су Цигани-Роми, досељени из Поповог Хана.

-Салићи, Аранђеловдан, су Цигани-Роми, досељени из Заплања.

Сви досељенички родови населили су се у турско доба, пре 1877. године.

Село има своје посебно гробље.

Насељска заветина је СВ. Тројице по црквишту Св. Тројице.

ИЗВОР: Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Топоница (Бела Паланка) appeared first on Порекло.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1355

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>