Quantcast
Channel: Милодан –Порекло
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1355

Порекло презимена, село Несалце (Бујановац)

$
0
0

Порекло становништва села Несалце, општина Бујановац – Пчињски округ. Према књизи Јована Ф. Трифуноског „Кумановско – Прешевска Црна Гора“ а на основу прикупљених података од 1940. до 1943. године. Припремио сарадник Порекла Милодан.

Положај села и воде.

Село се налази на левој страни Моравице, на високој заравни, непосредно изнад одсека. Средином села протиче Врбанска Река, која преко лета пресушује. Поред чесама u бунара око села има извора. Главнији извори зову се: Калила, Шипка, Крони Аскереве (Војнички Извор).

Земље и шуме.

Ливаде су поред тока Моравице, док су њиве на равни око села. Утрина, са нешто мало заостале шуме, налази се изнад села на падини Карадага. Топографски називи за њиве су: Подорница, Застава, Ледина, Слатина, Залина; за брда и шуму: Дупило, Ветерник, Козарник, Вотњак (Воћњак), Уларе, Бунари, Болосин.

Тип села.

Село је збијено. Дели се на пет махала: Маала Сопас, Маала Гашит, Маала Шаљас (ове три назвате по фисној припадносги становништва), Маала Алијовит и Маала Незировит (име добиле по главнијим родовима). Растојање између махала је незнатно. Све родовске куће нису груписане у једној махали.

Прошлост и стране.

Несалце је старо село. Име је добило, како се казује, по коси која је испод села и „личи на нос". Раније је село било православно, али су се првобитни родови касније иселили, а делом затрли. 1878 г. иселило се из Несалца 14 српских домова у Бели Брег код Врања, где су познати под именом Нисалче. Томовци су били последњи стариначки род. Од њих је једна породица постојала y селу до 1928. г. када је изумрла, док су две њихове куће пресељене у Врањe. Из Несалца су, по казивању, Поповци у Давидовцу код Ристовца.

Стариначки становници имали су цркву св. Ђорђа. Крајем прошлог века црква је била у добром стању те се и живопис у њој познавао. Руевине цркве, испод села, сада се једва распознају. О месту званом Селиште код данашњег сеоског становништва није очувана никаква традиција. Од старина треба поменути и текију у Махала Сопас. Она припада роду Садие и има посебног чувара.

Данас у селу живи досељено муслиманско и православно становништво са нешто Цигана. Укупно Несалце има 33 рода са 129 домова.

Порекло становништва.

Родови муслиманског становништва су:

-Кубурови (7 к) и:

-Хасњан (11 к), од фиса Шаља. Старину имају у Северној Арбашји, где су чинили један род. Заједнички им је предак Мустафа. У Несалцу живе од пре 150 година.

Исте су старости још родови:

-Алијови (13 к),

-Незови (17 к),

-Мишкови (14 к) и:

-Чолак (5 к), који се доселили из Малесије. Припадају фису Гаш.

-Гуц (14 к),

-Абазови (6 к) и:

-Шабанови (9 к), сви од фиса Coп. Доселили се из Малесије преци из четвртог појаса. Сматрају се као млађи досељеници и познати су још под именом Дошљак.

-Мисим (1 к) су мухаџири из Врања. Дошли су 1878 г.

Исте су тодине дошли:

-Арифови (1 к) и:

-Сулејманови (1 к), мухаџири из Масурице. Фисну припадност не знају. Права старина им је у Северној Арбанији.

Из Несалца се 1912 г. иселило: 5 муслиманских мухаџирских породица у Турску, 2 из Махале Сопас прешле ду у Ораховац, 1 ( Селимови) у Стрезовце (Моравица) и 1 ( Неслачан или Дурак) у Букуревац (Моравица).

Православни родови су:

-Ристићи (1 к, св– Арханђео), старо им је презиме Свиларци. Род су са Свиларцима у Ослару. Овде су дошли 1912 г. из села Жбевца код Ристовца.

-Арсићи (1 к, св. Арханђео), доселили се 1924 г. из врањског села Требеништа.

-Војиновићи (1 к, св. Арханђео), дошли су када и Арсићи из Средњег Дела (Врање).

-Цветковићи (1 к, Ђурђевдан), дошли су пре 15 година из Радовнице (Крива Паланка).

-Станимировићи (1 к, св. Арханђел) су истог порекла као и Арсићи. Овде живе од 1928 г.

Најмлађи су досељеници:

-Љубићи (1 к, Ђурђевдан), дошли из Нерадовца (Врање);

-Цветковићи (1 к, св. Арханђео) су из Сгајевца, (Крива Паланка); и:

-Петровићи (2 к, св. Арханђео), дошли су из Требеништа (Врање).

Сви побројани родови, сем Војиновића, досељени су на купљена имања. Војиновићи су дошли на утрину као колонисти. О празницима православни становници из Несалца похађају цркву у Ослару.

Цигани-Роми

-Крајем 1940 г. у Несалцу је било 13 циганских домова. Њихов број, као и у осталим селима, није сталан. Дешава се неке године у селу да не буде ниједна циганска породица. Цигани се баве пољским пословима и служе код богатијих сељака по погодби на одређено време.

ИЗВОР: Према књизи Јована Ф. Трифуноског „Кумановско – Прешевска Црна Гора“ а на основу прикупљених података од 1940. до 1943. године. Припремио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Несалце (Бујановац) appeared first on Порекло.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1355

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>