Quantcast
Channel: Милодан –Порекло
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1355

Порекло презимена, село Горња Глама (Бела Паланка)

$
0
0

Gornja-Glama

Порекло становништва села Горња Глама, општина Бела Паланка – Пиротски округ. Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Географско топографске прилике.

Село лежи у долони Потока, на месту где у његово ерозионо проширење улазе бочне долинице: Врело и Дол. Око села долину Потока на југозападу затварају брда: Мали Врх и Бајгојна Падина и вис Големи Врх (1022 м), на северозападу коса Ћитасто Дрво, која раставља долине Врела и Дола у проширењу Потока а на североистоку коса Гувниште. Старији део насеља је у подножју Малог и Големог Врха, између падине Лешја и дна долине, на десној страни Потока.

Воде.

Горња Глама се служи водом са чесама, извора и бунара. У селу су 4 чесме у које је вода спроведена од каптираног извора у селу. Главни извор у селу је Балтин Кладенац. Бунари су дубоки од 6 до 18 метара. Главни извори у атару су: Урсулица, Јасен, Мутилов Кладенац, Ђелкова Ливада и Папрат. Вода са извора употребљава се за пиће и појење стоке.

Граница сеоског атара, земље и шуме.

Граница сеоског атара на северу повучена је брдским косама на метима: Гламски Дел, Кључев Дел и Карамушино Било – са Бабин Калом; Велика Сулегата, Мала Сулегата и Ланово Причје  - са Козјем. На Лановом Причју је тромеђа: Горњег Риња, Козје и Горње Гламе. На истоку синор између Горње Гламе и Осмакова обележен је преко брдских ораница на местима: Студени Кладенац, Ђурина Падина и Попова Бара до Проклетија, где је тромеђа: Осмакова; Трешњанаца и Горње Гламе. На југу, међа атара, преко ораница и винограда, протеже се преко Самара и Костеч Дола – са Љубатовицом, Јаме, Баре, Колибја, Малог Врха, Бајгојне Падине и Стрмне, са Доњом Гламом до Влашког Дола, где је тромеђа Горње Гламе, Доње Гламе и Доњег Риња. На западу атар Горње Гламе са Доњим Рињем омеђен је на Мезелици до Брујилице. Топографска имена за обрадиве површине су: Бара, Чесма и Гумниште. Главне шуме су на: Врелу, Сединовом Присађу и Ранча Падини. Утрина обухвата: Станимирицу, Лице и Хазвине. Пашњаци се протежу од Стране до Сулегате.

Тип села.

Горња Глама је по типу збијено село са нешто разређеним крајевима. На блажијим странама и долинском дну десне стране Потока су Лилћинска и Требињска Мала. Куће тих махала, поред и дуж сеоских путева, окупљене су у поједине групе. На левој страни Потока, на доњем делу падине Гувниште, налази се Митинска Мала а између Далчиног Потока и главне долине, на омањој заравни високој 710 метара, Недељћовска Мала. Оба дела села, и на десној страни и на левој страни, имају око 40 кућа. Сви насељенски крајеви међусобно су повезани и настављају се један на други.

Порекло становништва.

Данашњи стариначки родови потичу од седам представника трију родова, који су једини преживели помор од „чуме“ 1802. године.

Ти стариначки родови су:

-Лилћинци (Лилићи и Здравковићи), Св. Ђорђе и Митровдан. Милан, стар 75 година, Игњат, Лила. Лила је живео у великој крвној задрузи од 20 чланова коју је поморила „чума“ а остао само он, „пошто је рођен у суботу“. Лила је живео 100 година, умро је 1885. године. Војислав Здравковић као призет дошао из Витановца и задржао своју славу и презиме.

-Миленовци и Јеремикинци (Младеновићи, Ћирићи и Тодоровићи), Ђурђиц. Од Миленоваца најстарији од живих је Душан, 65 година, Петар, Младен, Петар, Милен, а од Јеремикинаца: Момир, Ђорђе, Јона, Ћира, Јеремика. Јеремика и Милен су били браћа. У Миленовце се призетио Сретен Тодоровић из Враништа, задржао своје презиме а узео женину славу.

-Ђанинци (Петровићи, Јанковићи, Крстићи и Станковићи), Ђурђиц и Митровдан. Крстићи: Тихомир, Сава, Крста, Виден и Ћана. Станковић Александар дошао из Бабин Кала као призет у Јанковиће, задржао своју славу и презиме.

-Марићовци (Петковићи, Цветковићи и Јовановићи-Голубовићи), Алимпијевдан и Никољдан. Голубовићи су од Чедомира и Ранђела Голубовића, који су се призетили у Јовановиће из Шестигабра, задржали славу и презиме. Јовановића има одсељених у Белој Паланци.

-Дилберовци (Петровићи, Златковићи и Цветковићи), Никољдан и Св. Петка. Пенча Цветковић дошао као призет у Златковиће из Козје – задржао славу и презиме.

-Митинци (Станковићи и Живковићи), Никољдан и Митровдан. Живковић Илија дошао из Бабин Кала на имање свога деде. Има их одсељених у Зајечар.

-Тушанци (Живковићи и Голубовићи), Митровдан. Милан, Вукадин, Стојан, Пејча и родоначелник Живко.

Досељеници су:

-Ђуринци (Младеновићи, Митровићи, Петровићи и Ђорђевићи), Никољдан и Митровдан, су досељени из Бугарске у турско доба. Од Младеновића најстарија је Сија, жена покојног Тофила, затим Давид, Вељко, Младен и Ранђел. Ђорђевић Ратко дошао из Бабин Дола као призет у Петровиће, задржао своју славу и презиме. Има их у Америци – остао у печалби.

-Недељћовци (Голубовићи и Нешићи), Никољдан, су досељени из Бугарске у турско доба. Голубовићи знају: Григорија, 70 година, Игњата, Голуба и Ђорђа. Голубовића има одсељених у Банат.

-Требињци и Баљинци (Петровићи и Ђорђевићи), Св. Ђорђе, су из Лужнице одакле су досељени пре 160 година. Требињци броје: Вукадина, Игњњата, Петра, Младена и Ранђела. Ранђел и Цветко, од кога су Баљинци, су били браћа. У Баљинце се призетио Живојин Спасић из Мирановца и примио женину славу и презиме.

-Неинци (Ђорђевићи), Митровдан, су из Периша. Гога се доселио из Периша у Гајбуџу, данас расељено сточарско селиште које је било у Влашком Долу изнад Букуровца. Ту, на своме имању у сточарском насељу живело је његово потомство, па се раселило: Неинци у Горњу а Неинци-Гајбуџанци у Доњу Гламу. Неинци броје 4 појасева: Десимир, Ђорђе, Јосиф и Ђорђе.

-Величковићи, Митровдан, су из Бабин Кала. Доселио се Величко пре 70 година.

-Тодоровци (Стојановићи), Никољдан, не знају за своје порекло. Владимир, Тодор, Младен и родоначелник Стојан. Има их одсељених у Зајечару.

-Балтинци (Ћирићи), Св. Врачи, не знају за своје порекло. Војислав, Милан, Ранђел, Ћира и родоначелник Петар. Прекор Балтинци носе по Ћири „Балти“.

Село има своје посебно гробље.

Сеоска слава је Св. Јеремија а заветина је Илиндан.

ИЗВОР: Према књизи др Михаила Костића „Белопаланачка област (котлина)“, издање 1970. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Горња Глама (Бела Паланка) appeared first on Порекло.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1355

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>